Proč jsem si vzpomněl na romský exodus do Kanady

28. Říjen, 2008 – 12:40

Bylo to před jedenácti roky, kdy jsem se jako novinář vrátil z Toronta i s přízviskem rasista a doporučením, abych následujících pět let nežádal o vstupní vízum do Kanady. To vše jen proto, že jsem na požádání největšího ontarijského deníku Globe and Mail napsal článek o Romech.

„Jsou Češi rasisty, nebo jen nemají Romy z lidského hlediska rádi?“ Tak se můj text jmenoval. Popsal jsem, v něm pouze situace, které se odehrály na Ostravsku v době stoletých záplav, kdy bylo mnohých občanům poskytnuto zdarma ubytování a strava na ostravských školách.

To, že to tam nepřizpůsobiví občané zdevastovali, vykradli a že si ještě k ubytování pozvali své příbuzné ze Slovenska, bylo nazváno mým rasismem. A dokonce Helsinský výbor Kongresu USA se vyjádřil v odmítavém stanovisku, že šlo o „zabedněný rasismus“…

Pak jsem si předvčerem přečetl, jak v Rakovníku zavraždil někdo někoho, a ta zvěst mě přivedla do smutku, že to u nás jde od deseti k pěti. Uklidnilo mě oficiální prohlášení policie, že se nejednalo o rasově motivovaný čin.

„Vylučujeme rasový motiv, o kterém se mluvilo, šlo jen o konflikt při tanci, který bohužel vyústil v tragédii. Mladíci si to šli vyřídit ven a dopadlo to takhle,“ uvedl mluvčí rakovnické policie René Černý. „Mohu vyvrátit, že pachatel byl romské národnosti…“

Otec mladíka, který je z činu podezírán, řekl:

„Můj syn není Rom, jak se uvádí ve zprávách. Byli tak do toho zataženi i Romové, kteří žijí v Rakovníku a kteří s tím nemají vůbec nic společného,“ uvedl.

Můj vlastní postřeh. Nemusí být objektivní; když jde o sociální dávky, azyl v Kanadě či Anglii, jsou skoro všichni cikánští občané Romy, v případě že jde o nějaký  trestní postih rázem se z nich stávají gadžové. Samozřejmě, že ani zde výjimka nemusí potvrzovat pravidlo, ale většinou povrzuje…

Média se každopádně opět předvedla a psala o nějakém konfliktu, který „vyvrcholil na Husově náměstí“. Nezklamala ani televize NOVA s titulkem: „V ranních hodinách při rvačce zřejmě dvou kamarádů zemřel sedmadvacetiletý mladík. Útočník ho ubodal“.

Jakám je pravda? Mám k dispozici autentické svědectví osob přímo z Rakovníka, kteří nezávisle na sobě, aniž by se zhnaly a zastávaly stejné ideové přesvědčení, vypověděly zcela identicky…

První hlas, který se mi objevil v mých e-mailech a nešlo o spam:

Počátek incidentu – diskotéka Pralinka . Zde se měli oba mladíci (vrah i jeho oběť) pohádat o bezvýznamnou věc, (šlo o vzájemnou nechtěnou kolizi na tanečním parketu a rozhodně to nebylo něco, za co by normálnímu člověku stálo zmařit lidský život).

Vrah Michal Navrátil (21) si na svoji oběť Jana Strička (27) počkal až dorazí na Husovo náměstí, což je cca 1 km od počátku konfliktu, tam jej brutálně napadl nožem a zasadil mu dvě rány do hrudníku, obě zasáhly srdeční krajinu a byly smrtelné.

Pacient zemřel v době předávání na odd. ARO z vozu RZP. Veškerá resustitace byla bohužel, marná.

Obětí se stal do té doby bezkonfliktní občan Chrášťan, vrah je známá problémová osoba, t.č. trvale hlášená na Městském úřadu Rakovník (proč asi?). Gambler, neplatič a člen cikánského minigangu, způsobujícího problémy všude, kde se objeví.

Jen mi vadí, jak policie mění a zatajuje údaje. Např. že vrah není Cikán – všichni ho známe a jde o jednoho z největších provokatérů a rváčů – známému při šarvátce před dvěma roky ukousl část prstu…

Jeho rodina patří mezi nejhorší nepřizpůsobivé občany Rakovníka, živící se automaty, sociálními dávkami a čorkařením…“

Druhý hlas z webu:

„…Honza na jedné rakovnické diskotéce oslavoval své 27. narozeniny, které měl tuto středu. Při tanci u písničky na přání (Holky a mašiny) omylem vrazil do 21tiletého cigána, jenž chtěl tuto banalitu vyřešit konfliktem společně se svou početnou rodinou, ale naštěstí nakonec k ničemu nedošlo.

Venku Honza doběhl cigánskou bandu a chtěl oslovit agresora Navrátila. Ten však neváhal a k Janu Stričkovi se otočil rovnou s nožem v ruce a bez váhání a speciáolní přípravy mu zasadil smrtelné rány do srdce a plic…“

Emoce jsou zrádné, všichni to víme z každodenních zpráv, přímých přenosů z Parlamentu ČR i z hlášení policejních statistik, které u nás ročně napočítají stovky zabitých osob.

Samozřejmě, že mám mezi Romy spoustu známých a přátel, houslisty a herci počínaje, úředníky a studenty konče. Znám také Romy, kteří se vystěhovali do Kanady jen proto, že měli obavy, aby se jejich děti nedaly do party s cikány, kteří drogují a kradou…. 

Můžu chápat slova policie, protože si tím chránila svoji vlastní kůži. Přiznání, že šlo o vraha-Roma by zvedlo jistě adrenalin všem extrémistům.

Ovšem, ani v Kanadě v případě vraždy nezůstává rasa pachatele utajena, nebo je slepoň vyjádřena určenými slovy, jež odpovídají v češtině temínu „nepřizpůsobivý občan“…

Naopak, podobné utajování může celou tragédii ještě víc zkomplikovat. Stejně jako v případu z Karlovarska, kde se odehrály dvě tragikomické perličky:

„Chcípni, bílá svině. Žádnej bílej se nebude roztahovat na našem teritoriu,“ křičela dvojice romských svalovců na muže světlé pleti před restaurací v Ostrově na Karlovarsku. Přitom se mu pokoušeli vypíchnout oči hrotem zlomené násady od lopaty, kterou o něho asi po šedesáti ranách přerazila.

Na místo krvavého lynče přijíždí sjednat pořádek romský policista z místního obvodního oddělení. Místo pomoci se ale zmlácený muž dočká dalšího slovního ataku a výhrůžek.

„Dostal jsi málo. Měli tě zabít. Uvědom si, co budeš vypovídat,“ hovoří strážce zákona k téměř bezvládnému tělu.

Chánovští Romové si stěžují, že mají doma zimu, a že město MUSÍ ze ZÁKONA svým občanům zajistit teplo.

Na otázku redaktora – proč jim netopíte? odpověděla starostka:

„Pane redaktore, když pominu to, že za teplo neplatí, tak Vám musím sdělit, že jim netopíme proto, že se jim ve spánku v letních měsících ztratily radiátory!“

Reklama:
  1. 17 reakce na “Proč jsem si vzpomněl na romský exodus do Kanady”

  2. Těžko by se dalo policii „zatloukat“ etnickou příslušnost obviněného, kdyby televize přinesla záběry rodiny, která si obhajuje svého syna – pachatele. Posuzovat tento čin jen jako těžké ublížení na zdraví s následkem smrti by podle mé logiky rozhodně zavánělo pozitivní diskriminací rómskeho etnika. Jsem proto rasista?

    od Vladislav Drahoš v Říj 28, 2008

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *