Kdo dirigoval ministryni obrany Peake, když o tom nevěděl ani premiér, ani vrchní velitel České armády…?

13. Prosinec, 2012 – 13:34
Tohle by si měla vyzkoušet Karolína Peake na hranicích s Pásmem Gazy... Foto: Břetislav Olšer

Tohle by si měla vyzkoušet Karolína Peake na hranicích s Pásmem Gazy... Foto: Břetislav Olšer

Hned druhý den po svém jmenování ministryní obrany Karolína Peake předvedla své „znalosti“ resortu obrany; odvolala jako „bezkonkurenční odbornice“ přes obranu státu prvního náměstka Vlastimila Picka, šéfa sekce vyzbrojování Pavla Bulanta a ředitele kabinetu Františka Šulce, tedy ty, co nejvíc vědí. Prezident Václav Klaus jako vrchní velitel České armády je v šoku. Také premiér Nečas tvrdí, že o tom nevěděl…

Kdo to tedy Peake dirigoval…? Nebylo to nakonec samo NATO? Že by to bylo jen proto, že by měli odvolaní na výplatní pásce proti ní až příliš tučný obolus? Každopádně Peake všem dokázala, že je skutečně jen bezduchá nána, která navíc nestydatě lže, když se ještě předvčerem zapřísahala, že bude pokračovat v kontinuitě Vondora ministrování… V Česku máme jasně rozdělenou socialistickou beztřídní společnost. Napřed jsou to kojenci, děti a mládež, potom matky, pracující inteligence a dělnická třída ve státním i soukromém sektoru, následující sociálně vyloučení, co se dělí o sociální dávky s nepřizpůsobivými občany, z nichž rostou kriminálníci.

Zbývají jen tuneláři, resp. politici, jež se dostávají do svých pozic volbami, posléze opozičními či koaličními smlouvami. Prý se společnost dělí pouze na tažnou a chovnou. A kde je ta zlodějská a vraždící část…? Občané se o zásadách svého běžného světského života rozhodují v referendech; zatímco těm, kteří mají obsadit rozhodující posty hospodářského a kulturního lidského bytí, jsou určena přísná pravidla konkurzních řízení.

Ti „nejdůležitější“ se stanou „vyvolenými“ ve volbách sněmovních či senátních, další tisíce jich přibudou ve volbách komunálních. Ve všech vítězi nýmandi, jimž stačí, na rozdíl od nutné většiny respondentů lidových hlasování, jen tak plus mínus třicet procent hlasů voličského národa, aby si získali mandát k rozhodování o existenci všech právoplatných voličů Česka. Tak se během dvou let může dle politických rošád vyměnit v jedné vládě třeba deset i víc ministrů. Kam však může dojet vozka, co vypřáhne koně uprostřed brodu…?

Jak se jde do boje? Co o tom ví vojenský nýmand Peake…? Snímek Břetislav Olšer

Četl jsem rozhořčené hlasy, jak si náměstci ministrů vydělávají v tabulkových platech mnohem víc než sami ministři. Je to hrůza? Proč hned hrůza…? Podle vzdělanosti, sečtělosti a zkušeností kandidátů na ministry je jasné, kdo splňuje požadavky třeba na ministra kultury nebo obrany. U politiků je pouze nutné, aby kandidáti byli na té správné politické straně, aby na sebe vzájemně vyštárali z jejich skříní ty nejhorší kostlivce, kterými se pak během předvolební kampaně rafinovaně vydírají. Někoho proto vyškrtnou z kandidátky, jiní se alespoň posunout na nevolitelná místa, další jdou z kola ven. To je politika po česku. A pak dojde na otázku koaličních dohod, podle počtů křesel dle volebních výsledků.

Tak se může stát ministrem i ten, kdo je sice jinak trotl, ale má politickou moc. Jak se získává politická moc? Jako v běžném životě – známostmi, protekcionismem, vhodnou rétorikou exhibicionisty, submisivností, arogancí a ochotou udělat cokoli a kdykoli, jen když z toho má prospěch především jedinec sám, eventuálně i jeho politická strana. A když dotyčný ví na svého konkurenta víc než ví on na něho, vítězí. A tím se demokraticky získanou svobodou zvyšuje trestná činnost, přibývají ekonomické zločiny a přesto si držíme světové prvenstvím v pití alkoholu a v aplikování drog… Alespoň něco… Za vše může volba dle politické příslušnosti, ale jak by asi obstála v hypotetickém konkurzu na ministryni obrany Karolína Peak…?

Tohle by si měla Karolína Peake na hranicích s Gazou vyzkoušet, aby věděla, co je to automatická puška… Snímek Břetislav Olšer

Pan premiér Nečas ji hájil, když řekl, že už pár týdnů se setkává se členy bezpečnostních výborů NATO, takže ví už hodně, jak se bezpečnostní věci v Alianci odehrávají, kdo je náš kamarád, kdo už zase ne… Holt, někomu nestačí mnohaleté studium vojenské akademie, jiné postačí pár týdnů setkávání s těmi, co vědí a ví jak… Pak se divme, že poradci skryti v rouše náměstků mají svých zasloužených pár stovek tisíc za měsíc, když ministr má pouze sto padesát tisíc… Obojí ale zcela spravedlivě. A Peake by tento hypotetický konkurz neudělala ani, kdyby se losovalo z otáčivého bubnu… Nebo je snad jen dosazenou figurkou na šachovnici, kde se má zlikvidovat česká obnranyschopnost a okradení budou znovu daňovcí poplatníci tím, že osvobodí Parkanovou, aby mohly mizet další miliardy za Gripeny, Padnury, Casy a jiné zbraně? O čem si Peake asi povídá s šéfy NATO?

Nyní si jen připomeňme politické CV Karolíny Peake. Jako rozená pragmatička se ještě předloni bránila kariéře slovy, že má přece dvě malé děti, a proto též odmítla za Věci veřejné místo ve vládě. V letech 1997 až 1998 byla členkou ODS, kde však podle svých slov „nedostala absolutně žádný prostor dělat jakoukoliv reálnou politiku.“ Dnes šéfuje vlastní stranu LIDEM, stala se místopředsedkyní vlády a nyní je druhou ženou v čele ministerstva obrany ČR… Kam se však hrabe na Vlastu Parkanovou, které nezabránily trestnímu stíhání ani zkušenosti, získané ve Federálním shromáždění, pak na ministerstvu zahraničí, vnitra, spravedlnosti a nakonec na ministerstvu obrany. Napřed byla v OF, potom v ODA, následně v KDU-ČSL a nyní je v TOP 09. Tomu se říká profesionální funkcionářka – kde mňa postavíš, tam mňa nájdeš!

Nesmějme se ale z žen na ministerstvu obrany. Třeba se jim nezdaří při letech do dalekých destinací to, co zažili jejich mužští předchůdci? K nejvážnějším patřila nehoda z června 1994, kdy údajně člen ochranky ministra obrany Antonína Baudyše při letu do Švédska prostřelil pistolí podlahu letounu Tu-154 a zasáhl nádrž. Benzin tehdy zaplavil zavazadlový prostor a havárii na letišti likvidovaly dva hasičské sbory. Další vládní letoun směřující s ministrem obrany Karlem Kühnlem (US-DEU) do Izraele se musel kvůli poruše vrátit zpět na ruzyňské letiště. Závada však nebyla vážná a ministr mohl pokračovat ve své cestě. Letoun se nemusel vrátit kvůli semtexu Mišála, ale kvůlii technické závadě na měřiči paliva… V lednu 2003 měl zase problémy Tu-154 s tehdejším ministrem obrany Jaroslavem Tvrdíkem v kosovské Prištině. Letadlo sjelo z rozjezdové dráhy a uvízlo podvozkem v měkké zemi….

Ovšem, přiznávám, že jsem paní Peake křivdil. Zná prý totiž Haškova Švejka pozpátku. A to je pro post ministra obrany zásadní, zvláště, když právě studuje bezpečnostní problematiku NATO, která bdí nad infiltrací ruských špionů…

Strážmistr Flanderka zdůvodnil zadržení ruského špiona Josefa Švejka slovy: “Jisto je, že dle jeho vlastního doznání jediné to, že nemá aparát fotografický s sebou, zabránilo tomu, aby nefotografoval nádražní budovy a vůbec místa strategické důležitosti, a jest nesporné, že by byl tak učinil, kdyby byl měl dotyčný fotografický přístroj, který ukryl, při sobě…”

Svým zaujetím být slavným a posmrtně populárním byl vedle Karolíny Peake též Haškův obrlajtnant Bergr od dělostřelectva, který si během bojů vylezl na vysokou jedli a zřídil si tam na větví pozorovací stanoviště “beobachtungspunkt”. Jak ti jeho ustoupili, už nemohl slézt, pokud nemínil padnout do zajetí nepříteli, který mezitím místa pod jeho stromem obsadil. Dva týdny pak nebohý Bergr visel na stromě, a aby nezemřel hlady, ohlodal celý vršek a živil se větvičkami a jehličím. A když ti jeho zase přišli, byl tak zesláblý, že spadl a zabil se. Byl po smrti vyznamenán zlatou záslužnou medalií za chrabrost…

Na závěr ještě  vtip o prudce inteligentní české vládě, která vzniká jako zástupce všech Čechů volbami, ovšem pouze hlasy necelé pětiny právoplatných voličů:

Petr Nečas navštíví Anglii a je přijat královnou Alžbětou. Protože závidí Angličanům, jak jim státní správa pod královským vedením pěkně a efektivně funguje, ptá se královny, jaký na to má recept. Královna odpoví: “Já se vždy snažím obklopit moudrými a inteligentními lidmi – sama nemůžu všemu rozumět.” Nečas na to: “Tomu rozumím, Vaše Veličenstvo, ale jak zjistit, kdo je inteligentní?”

Královna se usměje: “Uděláme si malý test.” Nechá si vytočit číslo Tonyho Blaira a říká mu: “Tony, odpověz rychle na otázku – je to syn tvého otce a není to tvůj bratr – kdo je to?” Blair pohotově odpoví: “No přece já!” Nečasovi se to moc líbí a hned po návratu se rozhodne přezkoušet své lidi. Jako první mu padne do ruky John. “Radku, odpověz rychle na otázku – je to syn tvého otce a není to tvůj bratr – kdo je to?”John si nechá otázku zopakovat; pak se vymlouvá, že se nejprve musí zeptat ženy a svého asistenta, ale že na ně vyvine tlak a do 24 hodin bude znát odpověď. Celou noc nespí, převaluje se v posteli, a pořád nic. Ráno potká v parlamentu na chodbě Škárku – sice ho nemá rád, ale účel světí prostředky, a tak se ho rozhodne využít. “Ty, odpověz rychle na otázku – je to syn tvého otce a není to tvůj bratr – kdo je to?”

“No přece já!”, odpoví překvapený Škárka. John přiběhne celý rozradostněný za Nečasem a hlasitě volá: “Už vím, je to Škárka!” Nečas ho popadne pod krkem a řve ještě hlasitěji: “Ty jsi ale debil, je to přece Tony Blair!!!”

Inu, Češi se dělí na pracující, sociálně vyloučené a na politiky anebo Což tak vypsat konkurz na ministra obrany…? Probůh, jenom to ne, abychom nezjistili, že drtivá většina ministerských kandidátů má na hlavě máslo a v ní cokoli, jenom ne mozek. Epikuros (341 – 270 př. n. l.) řekl: „Nemůžeš žít šťastně, aniž bys byl moudrý, čestný a spravedlivý, nemůžeš však žít ani moudře, čestně a spravedlivě, když nejsi šťastný…“

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKniha v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *