Italové v Ostravě

26. Listopad, 2012 – 14:37

Mimořádný koncert s podtitulem „Italové v Ostravě“, který JFO uvede v rámci kulturní výměny mezi Ostravou a vybranými italskými městy, zazní 29. listopadu od 19 hodin ve velkém sále DKMO.

Program v nastudování italského dirigenta Alda Sisilla sestává ze skladeb světoznámých velikánů klasické hudby Schuberta, Liszta a Dvořáka, sólový part provede italský klavírista Vittorio Bresciani.

Symfonie č. 8 tzv. Nedokončená je dílem Franze Schuberta, kterého také známe pod pojmem nejpoetičtější ze všech hudebníků.  Skladatel dokončil pouze dvě věty této symfonie a zanechal nedokončený náčrt věty třetí, scherza. S Franzem Lisztem jej kromě romantismu spojuje také společný učitel, proslulý italský skladatel Antonio Salieri, kterého si publikum často spojuje s jeho poněkud karikovanou podobou v oscarovém snímku Amadeus. Ve skutečnosti byl Salieri skvělý dirigent, pedagog a skladatel. Mezi jeho žáky patřil Ludwig van Beethoven a dokonce i Mozartův syn.

Je všeobecně známo, že Ferenc Liszt byl uherský klavírní virtuos a skladatel. Jako vůbec první uspořádal celovečerní klavírní koncert – klavírní recitál. K předsevzetí – stát se nejlepším klavíristou své doby – jej údajně motivoval Paganini, jehož pařížský koncert navštívil. Zatímco všichni dřívější klavíristé i jeho současníci, jako například Mendelssohn, hráli s rukama při klávesách a bez zbytečných pohybů, on ze svých koncertů udělal show. Mnoho klavíristů jeho stylem opovrhovalo, žádný ovšem nemohl popřít, že jeho virtuozita je nepopiratelná a jeho technika i muzikální cítění geniální. Lisztův hudební talent je ostatně považován za jeden z největších v dějinách. Posledním z trojice hudebních velikánů, jehož dílo zazní na zmiňovaném koncertu, je zřejmě nejproslulejší a nejhranější český skladatel Antonín Dvořák. V sále DKMO tentokrát zazní jeho Symfonie č. 6.

 

***

Koncert bude dirigovat neapolský rodák Aldo Sisillo. Absolvent konzervatoře v Neapoli a Boloňské univerzity studoval u Massima de Bernart, Vladimira Delmana a také Gianluigiho Gelmettiho.

Často také přijímá pozvání k hostování u předních italských a dalších evropských orchestrů, ale také v operních domech a na hudebních festivalech.

V roce 1984 založil Orchestra Sinfonica Giovanile dell’Emilia Romagna. V listopadu 2007 zahajoval slavnosti ke 150. výročí narození Giacoma Pucciniho v Lucce – rodném městě slavného skladatele. Při prvním výročí úmrtí Luciana Pavarotti dirigoval v Modeně Verdiho Requiem. V současnosti je uměleckým šéfem Městského divadla v Modeně a festivalu  Festival delle Nazioni di Città di Castello. Působí rovněž jako pedagog na konzervatoři Arrigo Boito v Parmě a zajímá se o soudobou hudbu.

 

Vittorio Bresciani, mladý pianista a dirigent, je považován za jednoho z nejnadanějších a nejlepších interpretů díla Ference Liszta.

Poté, co získal druhé místo na mezinárodní soutěži Franze Liszta v Parmě, dostal nabídky k vystoupení v těch nejprestižnějších sálech a na významných festivalech po celém světě. Od roku 2000 se také prosazuje jako dirigent. Do jeho repertoáru patří zejména představitelé romantismu.

V posledních letech na sebe výrazně upozornil v multimediálním projektu Danteho Božské komedie. Bresciani mimo jiné vyučuje klavír na konzervatoři (F. E. Dall´Abaco) ve Veroně.

 

program:

F. Schubert : Symfonie č. 8 C dur

F. Liszt/F. Schubert: Fantazie pro klavír a orchestr C dur (Wanderer)

A. Dvořák: Symfonie č. 6 D dur

 

účinkují:

 Vittorio Bresciani – klavír

 Janáčkova filharmonie Ostrava

 Aldo Sisillo – dirigent

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKniha v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135

Reklama:
  1. 1 Trackback(s)

  2. Úno 11, 2016: temple run

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *