„Máme už půl století v ulicích víc vojáků než dnes Peking!“

27. Říjen, 2008 – 0:27

Bezpečnostní opatření, jaké měl Peking během Olympiády, my máme už přes půl století. A nikomu to nevadí, naopak jsme rádi, že nás někdo hlídá před atentáty,“ řekl mi Petr Bachrach z Haify, když byl na dovolené v Ostravě. „A to měl Peking během olympijských her skoro třikrát víc obyvatel, že sedmimilionový Izrael…“

V průběhu mého nedávného dvoutýdenního služebního pobytu v židovském státu mě tamní vojáci a poíicisté, včetně FBI, hlídající americkou ambasádu, prohlíželi a kontrolovali asi patnáctkrát. Též při každém vstupu do veřejně přístupných prostorů.

V Izraeli je nyní asi 20 procent věřících Židů, přesto i zbývajících 80 procent agnostiků vnímá tradici judaismu jako někdejší základ pro vytvoření židovského státu před šedesáti roky.

Proto je v každém židovském obytném domě, hotelu či úřadu umístěna na pravém zárubním rámu dveří ve dvou třetinách jejich výšky mezuza, ornamentální pouzdro z olivového dřeva, kovu, kamene nebo umělé hmoty. v němž je svitek Tóry.

Izraelští sportovci a činovníci (třiačtyřicet sportovců a dvacet trenérů) měli na Letních olympijských hrách v Pekingu procházet do pokojů, kde byly ubytováni, dveřmi, jejichž zárubně měly také v souladu s Tórou mezuzy, obsahujícími pergameny se zápisy částí Tóry.

Na svitku jsou napsány dva oddíly ze dvou z pěti Mojžíšových knih, z Deuteronomium a Leviticus. Obě části obsahují verš: „…napsat je také na veřeje svého domu a na své brány…“

Na zadní straně pergamenu je hebrejsky napsán Šadaj – „Všemohoucí, jedno z jmen Božích… Strážce dveří Izraele…“

Početnému izraelskému olympijskému týmu požehnal v přítomnosti izraelského velvyslance v Pekingu Amose Nadaje rabín Šimon Freundlich z pekingského Chabadu.

V olympijské vesnici byla rovněž postavena nová synagoga, pro sportovce i návštěvníky, aby prosili, aby se už nikdy neopakovala tragédie z olympijského Mnichova, kdy byla přepadena celá izraelská výprava islámskými teroristy, při čemž bylo jedenáct izraelských sportovců zabito…

Prezident Šimon Peres se v Pekingu během šabatu připojil k tradičnímu čtení z biblické knihy Pláč v předvečer svátku Tiša B’Av, při vzpomínce na zničení prvního i druhého jeruzalémského chrámu.

Peres není důsledně praktikujícím, ale respektuje šabat při plnění státních povinností. Původně odmítl pozvání zúčastnit se Olympijských her, protože by to vyžadovalo cestovat o šabatu, což je porušením židovského náboženského práva.

Když koupil Izrael před čtyřiceti lety od USA stíhačky F-15, které letěly přes oceán až do Tel Avivu, zpozdily se a přistály deset minut po zahájení šabatu, tehdejší premiér podal demisi….

Čína proto uvolnila pravidla ubytování a dovolila Peresovi být jediným zahraničním státním představitelem, který mohl o šabatu zůstat v olympijské vesnici.

V průběhu celých her bylo k dispozici Izraelcům také košer jídlo, certifikované rabínským kontrolorem…

Takže něco je přece jen v Číně s ohledem na dodržování lidských práv a náboženských svobod košer…

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *