Na hrubý pytel hrubá záplata…

26. Říjen, 2008 – 18:33

Jak jsem už několikrát na blogu uváděl, neslavně se vyznamenala indická policie a tamní pseudoochránci přírody, kteří udělali 27. června 2008 v rámci podivné politické hry zátah na údajné členy mezinárodního gangu, pašující vzácné brouky do Číny a jiných zemí…

Zatčenými byli 52letý Emil Kučera a 51letý biolog Petr Švácha z Entomologického ústavu v Českých Budějovicích. Oba bez oficiálního povolení ke sběru hmyzu prý odchytávali živočichy v národním parku Singalia poblíž města Dárdžiling v severovýchodní Indii, ve svazovém státě Bangla.

Entomologové se hájí, že hmyz sbírali pouze na cestách a v okolních lesích pouze pro vědecké účely a do osobních sbírek, a že nikdy do zmíněného národního parku ani nevkročili.

Tamní lesníci v turbanech sprostě zneužili 20 prázdných listů, které museli vědci před svým uvězněním jednotlivě podepsat, aby si ještě víc nezhoršili své podmínky ve vězení a mohli být propuštěni na kauci…

Lesníci jim lživě tvrdili, že bianco podepsané papíry potřebují k tomu, aby na nich jen označili zabavené vzorky hmyzu..

Místo toho tam však sami doplnili údajné přiznání entomologů, že prý ničili biotop rezervace a sbírali hmyz pro komerční účely.

Rozsudek všechny šokoval; Petr Švácha byl uznán nevinným a Emil Kučera dostal tři roky vězení za to, že u sebe údajně měl přes 200 exemplářů vzácných brouků a larev motýlů, aniž by měl oficiální povolení pro jejich sběr.

Ačkoliv všichni čekali, že při pochybné úrovni indické justice budou tři roky vězení potvrzeny pro oba přírodovědce, výsledek je takový, že Švácha byl potrestán pokutou 20 tisíc rupií, asi osm tisíc korun, a po zaplacení byl osvobozen.

Psychické terorizování, jemuž byla vystavena dvojice po několik měsíců ve špatných ubytovacích a klimatických podmínkách, neunesl Emil Kučera, který se po čtyřech měsících útrap odhodlal k útěku z Indie do České republiky.

Na hrubý pytel, hrubá záplata! Asi nějak podobně prchaly vyděšené bílé ženy z muslimských zemích, kde byly terorizovány a omezovány v přístupu k vlastním dětem.

Třeba i v Kučerově případu se našla zpřízněná pomoc… Bez dokladů a změněné identity se jen těžce dostává přes hranice Indie a na palubu letadla…

V dopise, který Emil Kučera poslal českému zastupitelství v Indii, mimo jiné píše:

„…vzhledem k tomu, že jsem již delší dobu pociťoval, že oblast Darjeelingu mi není schopna zajistit právo na spravedlivý soud, rozhodl jsem se tuto složitou situaci řešit svým odchodem. V současné době jsem již na území České republiky.

Z průběhu tohoto procesu, počínaje zatčením a vazbou, konče průtahy indických úřadů, jsem již byl velmi psychicky unaven a po odjezdu Petra Šváchy z Darjeelingu jsem zvolil toto řešení…

…Omlouvám se za problémy, které případně MZV ČR a české ambasádě v Indii způsobím a zároveň velmi děkuji za veškerou pomoc, kterou mně a Petru Šváchovi po celou dobu poskytovali….“

Petr Švácha, které ještě pořád čeká v Indii na vyřízení svých dokladů, aby mohl konečně opustit nevlídný stát, tak může mít zkomplikovanou situaci. Kdoví, čeho všeho jsou indické justiční orgány schopny.

Podvodu a lží se už dopustily, žádná zákeřnost jim tedy zřejmě není cizí.

Snad už nebudou dále zdržovat Šváchovo vycestování a také on si bude moci brzy oddechnout po těžkém psychickém traumatu ještě z doby, kdy museli žít v jedné cele s třiceti odsouzenými….

Nezbývá než věřit, že stejně jako Kučerovi, tak i jeho kolegovi Šváchovi, pomůže stejná souhra okolností a šťastných „náhod“a nestane se rukojmí…

Zřejmě může naše ministrerstvo zahraničí očekávat formální protestní notu a žádost o Kučerovo vydání…

Holt, diplomacie se někdy ubírá i podivnými cestami spravedlnosti.

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *