A Izrael už je též nervózní, začínají ho svrbět dlaně. aby si svůj bezkonkurenční zbrojní potenciál „nepěstoval“ zbytečně. Proto je třeba přidat na protiislámských provokacích. Ať se ukáže, co v islamistech vězí, že jsou skutečným nebezpečím nejen pro židovský stát. Aby konečně přestaly váhat i Spojené státy. V Libyi jim zavraždili velvyslance.islámské nepokoje rostou. Zabili jste nám strýčka, dostanete do držky… Záminkou k napadení ambasády USA byl dvouhodinový americký film Innocence of Muslims (Nevinnost muslimů) film Nevinnost muslimů, který natočil americko-izraelský filmař Sam Bacile.

Film zobrazuje zakladatele islámu Mohameda mimo jiné jako nezodpovědného sukničkáře, co schvaloval pohlavní zneužívání dět. Snímek z roku 2011 za pět milionů dolarů financovalo na  sto židovských sponzorů. „Islám je rakovina, tečka,“ řekl podle AP šestapadesátiletý Bacile. Na pořadu dne jsou opět karikatury Proroka, pálení Koránu a další „malichernosti“. Není možné už váhat. S každým dnem roste riziko, že Írán dokončí svůj jaderný program. Ať si populista Chomský mluví, co chce. Ahmadinežád je fanatik. Stiskne pak tlačítko, kdy se mu zlíbí…

Proto izraelské obranné síly zahájily počátkem týdne překvapivé vojenské cvičení na Golanských výšinách. Vojáci byly na sever Izraele posláni na rozkaz náčelníka generálního štábu generálporučíka Benyho Gance bez jakéhokoliv předchozího upozornění. Podle armádního sdělení probíhá cvičení pod velením hlavního velitele dělostřelectva brigádního generála Roje Riftinaa ověřuje se připravenost řady jednotek Severního a Centrálního velitelství s hlavním důrazem na dělostřelectvo. Dále se účastní ale i letectvo a záložáci.

Cvičení, které bylo podle armádního sdělení plánováno dopředu a má ověřit „připravenost armády reagovat na náhlý útok na zemi,“ má skončit dnes odpoledne ostrými střelbami. Navazuje na obdobné cvičení pěchotních jednotek a obrněných jednotek Golanské brigády, které se konalo před několika týdny. The Izraelská armáda provádí překvapivé cvičení s ostrými střelbami na Golanech by Izrael a Blízký východ | Eretz.cz, unless otherwise expressly stated, is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 Czech Republic License.

Všem je jasné, že v Sýrii bojují íránští žoldáci. Nedávno zadrželo izraelské námořní komando loď „Victoria“, plující ze syrského přístavu Latakia údajně do Egypta. Izrael měl podezření, že plavidlo přepravuje íránské zbraně pro teroristy v Gaze. Kapitán lodi uposlechl izraelskou výzvu, vypnul motor a umožnil Izraelcům kontrolu lodi. Podezření se potvrdilo. Ve 40 kontejnerech, mezi pytli s čočkou a bavlnou, bylo nalezeno 220 minometných granátů kalibru 120mm, 2270 granátů kalibru 60mm, 6 protilodních střel C-704, 2 radarové systémy anglické výroby, 2 systémy na odpalování raket, 2 hydraulické jeřáby na stavbu radarového systému a téměř 67 000 nábojů ráže 7,62 do Kalašnikova. Do rukou islámských teroristů z Hamásu se tak mohlo dostat 50 tun válečného materiálu. Podle Dohod z Oslo je Izrael nejen oprávněn, ale přímo povinen hlídat vnější hranice arabské samosprávy a zabránit pašování zbraní, které by mohly destabilizovat celý region.

Jsou obavy, aby na Golanech nevznikla další agresivita jako loni ve stejném čase. Izraelská policie musela slzným plynem rozhánět drúzské obyvatele z vesnice Madždal Šams na izraelských Golanských výšinách poté, kdy zezadu zaútočili na vojáky kamením ve chvíli jejich úsilí zabránit Drúzům ze syrské strany hranice v přechodu do Izraele. Jak uvedl zpravodajský server IsraelNationalNews.com, izraelské obranné síly a výtržníci prý hráli už od rána hru na kočku a myš, kdy okolo tisícovky Arabů vyčkávalo na hřebenech u Kunejtry a Madždal Šams. Občas se jich několik desítek rozběhlo proti hraničnímu plotu a snažilo se jej překonat. Jak mile se dostali pod palbu, prchali zpět. Jel jsem v těchto místech přes Golanské výšiny a vím, o čem je řeč.

Syrský režim zaplatil chudým farmářům na severu země 1.000 dolarů za osobu, aby odjeli na hranici s Izraelem na Golanských výšinách a provokovali Izraelské obranné síly. Další 25.000 dolarů bylo přislíbeno jejich rodinám pro případ, že budou zabiti. Oznámila to opoziční Reformní strana Sýrie (Hizb al-Isláh al-Suríj). Vládní syrská média oznámila, že při včerejší střetech zahynulo 23 lidí, což tedy stálo Assada přes půl milionu dolarů. http://reformsyria.org/syrian-opposition/rps-statement-concerning-the-assad-stompers-of-the-golan-heights.

Izraelský národní letecký dopravce EL-AL přerušuje na dobu neurčitou veškeré lety do Káhiry. Informaci přinesly v neděli hebrejské noviny Maariv. Jedná se o první časově neomezené přerušení letů do egyptské metropole od mírových dohod z Camp Davidu. Zpráva se odvolává na dopis generálního ředitele El Al Eliezera Škedyho (Eliezer Shkedy) izraelskému ministru zahraničí Avigdoru Liebermanovi, v němž se uvádí, že provozní a bezpečnostní náklady na lety do Káhiry v řádu statisíců dolarů jsou pro leteckou společnost příliš vysoké.

Odpočinek na Golanech… snímek: Břetislav Olšer

Společnost El Al začala do Egypta jako do první arabské země létat v roce 1979 po uzavření izraelsko-egyptské mírové smlouvy. Létalo se vždy jednou týdně tam a zpět. Lety do egyptského hlavního města společnost obnovila v srpnu 2011 po takřka šestiměsíčním přerušení, k němuž došlo po svržení prezidenta Husního Mubáraka počátkem roku. Na palubě prvního letounu do Káhiry tehdy bylo 11 cestujících, zpět do Tel Avivu týž den přiletělo 14 cestujících… Že by jen shoda okolností nebo je zde spojitost pro případ útoku nas Írán?

A aby těch záměrných provokací nebylo málo, slyšet se dali i Franouzi. Jejich satirický magazín Charlie Hebdo opět zveřejnil karikatury proroka Mohameda. A to i přesto, že v řadě zemí muslimové už několik dní protestují proti kontroverznímu filmu natočenému v USA, jenž uráží islám. Paříž kvůli karikaturám v pátek ve dvaceti zemích raději uzavře své úřady. Na obálce francouzského časopisu je ortodoxní Žid, kterak tlačí postavu s turbanem na hlavě sedící v kolečkovém křesle. Uvnitř čísla je pak několik obrázků, na nichž je zakladatel islámu nahý a ukazuje své genitálie. Jiný obrázek naráží na nedávnou kauzu ohledně obnažené manželky následníka britského trůnu Kate: je na něm vyobrazena fousatá postavička „nahoře bez“ a pod ní je napsáno: „V arabských zemích (vypuklo) povstání poté, co byly zveřejněny snímky paní Mohamedové“, popsala agentura Reuters. Internetovou stránku francouzského časopisu, který si z islámu utahoval už v minulosti, nelze už od rána otevřít. http://zpravy.idnes.cz/karikatura-proroka-mohameda-d1v-/zahranicni.aspx?c=A120919_102043_zahranicni_ipl

Kanada 7. září 2012 přerušila veškeré diplomatické styky s Íránem, protože svým jaderným programem ohrožuje bezpečnost lidstva a je největším hrozbou pro světový mír. Vypověděla rovněž velvyslance a všechny diplomaty Íránu, v islámské zemi zavřela své velvyslanectví, stáhla velvyslance a diplomaty své ambasády… Stovky lidí, které íránská strana označila jako “pobouřené studenty”, vnikly na půdu britského velvyslanectví v úterý odpoledne, strhly vlajku a házely zápalné lahve i kamení. Velká Británie kvůli útoku na svou ambasádu v Teheránu uzavře íránské velvyslanectví v Londýně a vyhostí všechny diplomaty. Íránci podle něj mají na uzavření velvyslanectví a opuštění Spojeného království osmačtyřicet hodin…

Příprava na válku je myšlena zcela vážně. Izrael uskutečnil rozsáhlé testy pasivní obrany simulující útok konvenčními i nekonvenčními raketami na Tel Aviv. Úspěšně vyzkoušel rovněž balistickou raketu s novým pohonným systémem. V minulých dnech se uskutečnilo cvičení ve spolupráci s italským letectvem 14 letounů izraelské armády na Sardinii. Jejich účelem prý byl nácvik misí “na dlouhé vzdálenosti”. Írán pohrozil, že Izrael v případě útoku potrestá. Navzdory svým “mírovým snahám” není ani Írán pozadu…

V židovském státě proto znovu ožívá vzpomínka na den, kdy byl zničen irácký jaderný reaktor Osirak v Iráku. Pořád se ozývají hlasy světových osobností, které děkují Židům, že přičiněním svého leteckého útoku se mír na Blízkém východu prodloužil nejmíň o deset roků… Mluvil jsem o tom s Chananem Ronem, který byl dvacet roků pracovníkem Mossadu. Oživil mi celou situaci. V neděli 7. června 1981 v 15:55 místního času vzlétlo ze základny Ezion v Negevské poušti na jihu Izraele osm plně naložených a natankovaných stíhacích bombardérů F-16, které doprovázelo šest stíhacích letounů F-15. Velitelem byl plukovník Ilan Ramon, pozdější první kosmonaut Izraele, který zahynul při návratu amerického raketoplánu Columbia. Čekala je cesta 1100 kilometrů přes území Saúdské Arábie až k Bagdádu. Operace dostala název Opera a v 17:35 shodily letouny bomby na reaktor, z osmnácti jich cíl zasáhlo šestnáct. Reaktor byl téměř zcela zničen za minutu a 20 vteřin. Při náletu zahynulo 11 lidí – deset iráckých vojáků a francouzský specialista. Poté se všech 14 letadel úspěšně stejnou cestou vrátilo do Izraele, irácká protiletadlová obrana je do doby explozí vůbec nezaregistrovala.

„Nyní je před námi podle mého názoru 50 nejosudovějších dnů v dějinách Izraele zřejmě od Války Jom Kipur, kdy bylo také několik desítek osudových dní,“ prohlásil na uzavřeném zasedání aktivistů strany Likud v Jaffě bývalý předseda výboru pro zahraniční věci a obranu Knesetu Cachi Hanegbi. Záznam projevu získal novinář Ze´ev Kam z novin Makor Rišon… Eretz.cz – Arutz Sheva – Israel National News, a to článku ‘Next 50 Days Most Fateful Since Yom Kippur War’ – Hanegbi.

Inu, co lze očekávat od od rostoucích nepokojů v arabském i perském světa, jehož nervy jsou záměrně napínány nejen Izraelem na válečný skripec…?

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi” jako eKniha – (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135