Budou znárodňovat i Abramovič a spolek ruských oligarchů…?

22. Říjen, 2008 – 8:59

Momentálně nejbohatší Brit – ruský guvernér Čukotky Roman Abramovič, sice kvůli americké bankovní krizi odložil svoji svatbu s přítelkyní Darjou Žukovovou, ale zato si koupil za 450 milionů dolarů jachtičku i s protiraketovým vybavením.

Bratru za necelých sedm miliard korun. Je 165 metrů dlouhá, tedy má o pět metrů víc, než dosud nejdelší plavidlo této třídy, jež patří dubajskému emírovi…

V roce 1995 se spojil s magnátem Borisem Berezovským, s nímž využili bankrotu Borise Jelcina před volbami a poskytli mu půjčku na slušné úroky. Šlo o tak slušné úroky, že mohli za 100 milionů dolarů koupit miliardovou státní ropnou společnost Sibněft.

Díky Jelcinově insolvenci se poté dostali až do Kremlu, kde získávali nedocenitelné kontakty. Berezovský se zapletl s Čečenci a musel vzít nohy na ramena. Zastavil se až v Londýně, kde se stal jedním z nejbohatších Britů.

Abramovič se dal na politiku, pro získání imunity se stal guvernérem Čukotky a rozhodl se začít v Rusku investovat také do hliníku a vytvořil Russian Aluminium, druhého největšího producenta hliníku na světě. Jeho společníkem se stal Oleg Děripaska. Ten se pak vyšvihl až na post spolumajitele největšího světového výrobce hliníku Nornikelu.

Čtyřicetiletý Děripaska dnes navíc vlastní Abramovičův Rossijskij Aljuminij. Součástí jeho holdingové společnosti Bazovyj Element je i výrobce automobilů GAZ, stavební firma Glavmosstroj, pojišťovna Ingosstrach nebo výrobce energie Jevrosibenergo.

V podnikání mu nesporně pomohla Romanem Abramovičem vytvořená přízeň s rodinou Borise Jelcina. Časopis Forbes označil Děripasku za nejbohatšího ruského podnikatele s majetkem 28 miliard dolarů (514 mld korun).

To však bylo; po úpadku burzy na Wall Street začal i Děripaska krachovat. Odborníci podnikatelovu dosavadní ztrátu odhadují na 10 miliard dolarů. Miliardář podle některých zpráv dokonce ve svém sídle propustil všechno služebnictvo a nahradil je levnějším domácím personálem z provinčního města Tula.

Dalším chudnoucím miliardářem je Alexandr Lebeděv, s majetkem za 2,9 miliardy dolarů (54 mld. korun). Vlastník třetinového podílu v letecké společnosti Aeroflot připouští, že hodnota jeho akcií se za poslední měsíc propadla téměř o dvě třetiny.

„Myslím, že nenajdete nikoho, kdo se v žebříčku Forbesu udržel na stejné příčce,“ cituje jej britský The Daily Telegraph. Přesto by se asi nějací našli. Třeba ruští Židé v Izraeli…

Navzdory tomu, že pro zalepení díry po probíhajícím bankrotu globálních privátních firem a soukromých finančních ústavů bude třeba už ne biliony dolarů ze státních peněz, ale triliony a navíc o práci by mělo ve světě přijít na 20 milionů zaměstnanců, které už teď děsí cokoli privátního a soukromého…

Židovská „obchodní hlava“ se nedá podceňovat. Úvodní nákup Bank of Israel v březnu byl v objemu 930 milionů dolarů. Pokud předpokládáme denní nákup banky v objemu 25 milionů dolarů při průměrném kursu 3,50 šekelu za dolar, pak nakoupila takřka 3 miliardy dolarů, což ve výsledku přineslo při změně kurzu zisk přibližně 300 milionů dolarů. Dolar totiž během posledních 6 měsíců posílil až o 15 %

Nejbohatším Izraelcem je ruský Žid Lev Levayev, který má kontrolní podíl ve společnosti Africa Israel, uskutečňující v nedávné době velké investice v zahraničí. Jeho majetek je odhadován na 6 miliard dolarů, tj. více než 120 miliard korun.

Izraelský diamantový průmysl dosáhl zásluhou také diamantového krále Lva Levyeva v roce 2007 svých zatím nejlepších výsledků, když export surových a opracovaných diamantů vytvořil objem 12 miliard amerických dolarů.

Těsně za Levyevem v pořadí židovských boháčů je Arkadi Gajdamak, který též pochází z Ruska, a jehož majetek by podle odhadů měl činit přes pět miliard USD. Nedávno nakoupil většinový podíl v řetězci izraelských supermarketů, jejichž cena je odhadována na 448 milionů šekelů a za svůj podíl zaplatil 100 milionů dolarů.

V uplynulém roce zvýšili nejbohatší izraelští dolaroví miliardáři ruského původu svůj majetek v průměru až o třetinu a hodnota tohoto jejich jmění dosahuje 70 miliard dolarů (přibližně 1,4 bilionu českých korun), tedy více než činí celý izraelský státní rozpočet.

Ujistil mě o tom v Tel Avivu bývalý velvyslanec Izraele v Praze Arthur Avnon, který mi zprostředkoval setkání s premiérem Arielem Šaronem. Izraelská kupní síla na jednoho obyvatele koncem loňského roku poskočila až na 31.000 dolarů HDP.

Vzestupnou tendenci mají též zásluhou ruských Židů izraelské investice v zahraničí; v roce 2007 přesáhly 30 miliard USD. Potvrdil mi to v Jeruzalémě, v ruštině, tiskový mluvčí izraelského ministerstva zahraničí David Saranga.

Abramovič je bezesporu dobrým šéfem. Za téměř 19 miliard dolarů…? To by byl každý… Když tuto sumičku dolarů přepočteme na koruny, vyjde nám, že by mohl částkou kolem 350 miliard Kč klidně sponzorovat český státní rozpočet a ještě levou zádní splatit náš miliardový státní dluh.

Narodil se 24. října 1966 v Saratově. Když mu zemřeli rodiče, ujal se ho strýc z otcovy strany. Ten pracoval v ropném průmyslu v autonomní republice Komi na severu Ruska a to bylo Romanovo velké štěstí..

Svá studia v Uchtě přerušil, protože musel na dva roky do armády. Po návratu žil v Moskvě s první ženou Olgou, studoval na ropném institutu a živil se výrobou hraček a plastových káčátek či ruských medvídků a matrjožek.

Když se začal z Ruska pomalu a ostražittě stahovat a prodávat svoje podíly v Sibněftu za 13 miliard dolarů, v Russian Aluminium či letecké společnosti Aeroflot za další desítky miliard, jeho novým cílem se stala Velká Británie.

V roce 2003 koupil zadlužený fotbalový klub Chelsea za 150 milionů dolarů. A pak že bude teprve dvaačtyřicetiletý Abramovič znárodňovat Chelsea, své globální domečky že předá bezúplatně charitě a svou jachtu zapůjčí pro hlídkování v Perském zálivu, jako protiraketový štít místo brdského radaru…

Kdoví, proč se Putin rozhodl zachraňovat cizí ostrov a ne své boháče. Patrně má s nimi své neblahé zkušernosti a ví, že by mu z ruky nezobali jako znárodněný a málem v dražbě prodaný Island…

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *