Myslím si, že pekingské hry překonat nelze… Chtělo to trochu statistiky. Tu pekingskou jsem získal od bezrukého zpěváka naproti Ptačímu hnízdu v Pekingu za 40 jüanů, i když olympijský katalog rozdával zadarmo. Ale znáte to – soucit altruisty. Čísla kolem Olympiády v Londýně 2012 jsem použil z Wikipedie a ze svých osobních pocitů a pohledů na perspektivy londýnského života, jak jsem ho vnímal z pozice českého nejnevkusnějšího betonového velvyslanectví…

Poslední únorový den roku 2008 se oficiálně otevřela svou rozlohou více jak milion čtverečních metrů pod jednou střechou největší stavba světa – nový Terminál 3 na letišti Pekingu. Ročně by měl odbavit až 50 milionů pasažérů oproti současným 20 milionům. Poprvé jsem jel z příletového prostoru do odbavovací haly letištním minimetrem. V platnost vstoupila i speciální opatření, která z ulic Pekingu vyeliminovaly během LOH zhruba polovinu z 3,3 milionu automobilů. Jeden den sudé SPZ, druhý den liché. Současně se rozjely dvě nové linky metra a železniční trať na letiště o celkové délce 58 kilometrů. Jejich výstavba stála v přepočtu 47 miliard dolarů.

Na kritiku, že během LOH bude v Pekingu příliš velké množství vojáků a policistů, mi řekl Peter Bachrach z Haify: „Bezpečnostní opatření, jaké měl Peking během Olympiády, my máme už přes půl století. A nikomu to nevadí, naopak jsme rádi, že nás někdo hlídá před atentáty. A to měl Peking během olympijských her skoro třikrát víc obyvatel, že sedmimilionový Izrael…”

Obří zahájení LOH na famózním stadionu Ptačí hnízdo, trvající tři a půl hodiny, sledovalo u televizních obrazovek asi 4,5 miliardy obyvatel celé planety. Jeho kapacita je 91 tisíc míst, z nichž 11 tisíc se po skončení celých olympijských her odebere a zůstane finálních 80 tisíc míst k sezení. Vystoupilo na 17 tisíc účinkujících… Rozloha stadionu je 258 tisíc metrů čtverečních, výška téměř 70 metrů, dlouhý je 330 metrů, široký přibližně 220 metrů, a kdyby se natáhla ocelová konstrukce, která stadion obaluje, dosáhla by délky 36 kilometrů. Celý komplex stál asi na 320 milionů eur. A neustále je ošetřován, o čemž svědčí i horolezci, kteří navázáni na lanech, natírtají konstrukci protirezovým lakem..

Během sedmnácti olympijských dní bylo v Pekingu uděleno celkem 302 sad medailí. Čína vynaložila na dvoutýdenní sportovní show zhruba 607 miliard korun. O olympijské medaile se ucházelo 133 českých sportovců, zatímco Čína jich nasadila 639. Nad celým sportovním svátkem bdělo pět maskotů – tzv. Fuwa (kamarádi) jsou kromě tradiční čínské kultury inspirováni mořem, lesem, ohněm, zemí a oblohou, což odpovídá sloganu – Zelená olympiáda.

Byly postaveny tři olympijské vesnice, v Pekingu, v Hong Kongu, v Quingdao a na průběh klání dohlíželo 650 rozhodčích. Na své si na LOH 2008 přišlo i 5500 funkcionářů a celý průběh byl bedlivě sledován 9600 novináři a reportéry. V 37 areálech se soutěžilo ve 28 sportovních odvětvích. Her se zúčastnilo 11 028 sportovců z 205 zemí. S organizací olympiády pomáhalo 70 000 dobrovolníků, vybraných z 509 112 žadatelů. Bylo prodáno 7 000 000 vstupenek, 500 000 návštěvníků přiletělo ze zahraničí. Ti všichni byli vzorně ubytováni v exkluzivních hotelích. Za vysílací práva ČLR utržila 1 737 000 000 dolarů….

Vydání deníku Wall Street Journal z 25. srpna 2008 se v této čínské souvislosti zamýšlí nad budoucností sponzoringu. “Stadion Ptačí hnízdo je dnes nejatraktivnějším nemovitosti na světě,” tvrdí analytik Ben Turner z Leverage agency. Zkrátka Ptačí hnízdo pro 91 tisíc diváků, symbol olympiády, je pro toho, kdo dá víc. Poté, co nad ním zhasl olympijský oheň, dostal novou image. Vybraný zájemce získá za částku stovek milionů dolarů právo na 30leté spojování svého jména s tímto velestánkem.

Čínská střední třída se začala zásluhou Olympiády vzmáhat a své přebytky bude rozhodně víc a víc investovat do sportu a kultury. A to vše i díky Ptačímu hnízdu, stadionu za více než 500 milionů dolarů. Ty se hravě vrátí. Stadion totiž bude mateřských přístavem fotbalového klubu Guoan Peking a už teď vydělal miliardy svým odprodejem. Jeho nový majitel plánuje zužitkovat též unikátní prostor pro ubytování tisíců hostů.

Televizní práva na přímé přenosy vynesly Číně mnohonásobně víc, než poslední olympiáda v Athénách. Jen za suvenýry vydělali čínští obchodníci přes 70 miliard USD. Libuje si i forma Puma. V jejích tretrách přece běžel dvojnásobný světový rekordman na sto a dvě stě metrů Jamajčan Usain Bolt… Vraťme se však do čínské reality. Obří obchodní štěstí potkalo i správce dalších atraktivních sportovišt – basketbalové haly i úžasné “Vodní kostky” v Pekingu, kde byla překonána čtyřicítka světových rekordů. Zájem o ni má za nájem ve výši stovek milionů dolarů šest světových firem. Kdo dá víc, ten ji získá.

Od začátku olympijských her je obdivována tato stavba se čtyřmi stěnami měnícími barvu a připomínající vodní bubliny. Vodní kostka má tři bazény, stavěla se čtyři roky a stála přes 200 milionů dolarů. Čínská stavební společnost, která ji postavila, měla před pěti lety dvě stovky zaměstnanců, dnes jich má na dva tisíce. Její příjmy rostou o 80 procent ročně. Letošní roční obrat by měl v přepočtu dosáhnout přes dvě miliardy Kč. Stavba na ocelové struktuře krychle vyžadovala inovovaný polymerový materiál na 3065 bublin jejích stěn. Je stokrát lehčí než sklo, průsvitný, lépe izoluje a skvěle jím prochází světlo.

A ještě ani nezačal pořádně fungovat a už získal peníze. V kontraktu na prodej plastikových lahví na vodu zvítězila kanadská firma, která se inspirovala motivy krychle. A bývalý člen firmy chce prodávat nábytek a doplňky s motivy namodralých bublin. Prostě byznys je byznys a prosperita pro stovky milionů Číňanů, jimž se zlepšilo i životní prostředí. Ještě nedávno bylo znečištění vzduchu v okolí olympijského stadiónu v Pekingu až pětinásobně nad limity stanovenými Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Nakonec to byl jen asi třetinový smog, navíc většinou z písku největší světové pouště Gobi, a vytvoření olympijského rekordu v nejtěžším 42 kilometrů a 195 netrů dlouhém běhu. Vítězem stal Samuel Kamau Wanjiru.

Když se ho novináři ptali, co říkal na pekingský smog, udiveně se podíval a řekl, že o ničem takovém neví, ale když běžel maraton v New Yorku nebo v Londýně, že tam se smogem málem udusil… V okolí hlavního čínského města bylo totiž čtyřiceti továrnám nařízeno zastavit provoz, aby se snížily emise. Zastaveny byly i práce na budování metra v Tianjinu. Podobná opatření zavedli i ve 150 kilometrů vzdáleném Tchangšanu, kde se zastavila produkce 300 výrobních závodů.

Největší těžební společnost na světě BHP Billiton předala organizátorům olympiády v Pekingu suroviny k výrobě medailí. Kromě zlata, stříbra a mědi buylvyužit také minerál nefrit. Australská společnost, která sponzorovala už olympijské hry v Sydney, využila doly Cannington v australském Queenslandu a rovněž dvě naleziště v Chile. Z Jižní Ameriky dovezla koncentrát mědi, jenž obsahuje 13 kilogramů zlata, z Austrálie zase přepravila koncentrát olova na výrobu stříbrných medailí. Celkem bylo vyrobeno přes 6000 kusů medailí pro úspěšné sportovce olympiády a paralympiády, dalších 51 000 pamětních bronzových medailí dostali všichni zúčastnění sportovci.Medaile na letních olympijských hrách 2008 v Pekingu

Dobrovolníci jsou nedílnou součástí olympiády od roku 1948, kdy se konaly hry v Londýně. Symbolicky se tak vrací domů. Organizátoři LOH 2012 je nazývali „Games Makers“ – ve volném překladu „ti, kdo dělají hry“. Bez dobrovolníků, kterých bylo v Londýně přes 70 tisíc, by se olympiáda nemohla uskutečnit. Na hrách bylo rozdáno nejlepším z 10 721 sportovcům 302 sad medailí ve 26 sportech. Londýn se stal prvním městem, ve kterém s olympijské hry v novodobé historii uskutečnily třikrát.

Finanční náklady na olympiádu dosáhly 9,3 miliardy liber (přes tři sta miliard korun), bez jistoty návratnosti investice (očekávaná návratnost, podle britské vlády, měla být 13 mld. liber, v přepočtu 421,1 mld. Kč), 80 miliónů liber (2,6 miliardy korun českých) stál rozpočet zahajovacích a ukončovacích ceremoniálů. Britové ale věří, že se jim peníze vrátí a ještě zhruba čtyři miliardy vydělají, navíc získají šedesát tisíc nových pracovních míst. Banka Lloyds, jeden z hlavních partnerů her, dokonce očekává návratnost 16,5 miliardy liber (535 miliard korun).

Na výstavbě olympijského parku a vesnice se podílelo 75 tisíc firem, 95 procent z Británie. Z 9,3 miliardy liber tak připadlo šest miliard právě domácímu průmyslu. Podle společnosti Visa (jeden z hlavních partnerů her) utratili návštěvníci 804 milionů liber (26,2 miliardy korun). Pokud se skutečně podaří britskou ekonomiku nastartovat, očekává se, že v letech 2013 až 2015 by pak průměrná roční útrata v zemi měla stoupnout o 914 milionů liber (necelých 30 miliard korun). Od roku 2000 bylo za olympiády v Sydney, Soul, Barcelona, Atény, Peking a Londýn utraceno skoro 85 miliard dolarů.

Zajištění bezpečnosti během olympiády v Londýně je svým rozsahem největší mobilizací vojenských sil, kterou kdy Británie v době míru zažila. Vypadá to, že kolem olympijského stadionu bylo více vojáků než v Afghánistánu, komentoval situaci britský list The Independent, tedy přes 17 tisíc. Na Temži k tomu nedaleko Greenwiche zakotvila nejnovější bitevní loď HMS Ocean. Bezpilotní letadla permanentně monitorovala vzdušný prostor. A asi největší nevoli vyvolalo rozmístění raket země-vzduch, které tvořily ochranné pásmo okolo olympijského stadionu. Pro srovnání: v Afghánistánu nyní slouží 9500 Britů. Počet osob potřebných k zajištění bezpečnosti sportovišť bylo více než 24 tisíc…

Inu, v posledních dvou olympiádách šlo o jasný souboj USA a Číny. V Pekingu zvítězili čínští sportovci, ti američtí byli druzí. To proto, že Číňanů je nejvíc a trénují nezletilé gymnastky v prostředí násilí a drilu. V Londýně patřilo prvenství zase USA, jelikož sportují s radostí ve svobodě a volnosti, jak jim to předepsala potravinově-výživová agentura Balco…

Snímky Břetislav Olšer

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi” jako eKniha – (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135