Podle vládního návrhu by měly církve od státu získat 56 procent někdejšího majetku v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za zbylý majetek pak mají během tří desetiletí inkasovat náhradu 59 miliard korun, s inflací až 96 miliard. Z toho převážná většina má připadnout katolické církvi.

„Věříme, že konečně dojde k částečnému vyrovnání křivd, které komunistický režim církvím a věřícím způsobil a které nejsou ostudně napraveny ani po více než dvaceti letech demokracie a svobody. Zmařené lidské životy, zničené rodiny a utrpení věřících nelze ničím nahradit. Ale lze konečně přijmout zákon, který jednou provždy vyřeší otázku, kdo na koho doplácí,“ stojí v provolání zhruba čtyř desítek osobností, mezi nimiž figurují například herečky Jiřina Jirásková, Lucie Bílá, Dagmar Havlová, Pavlína Filipovská nebo výtvarník Adolf Born.

Možná by měly vědět, co to je být režimem stíhán pro svoji víru, že také moje rodina byla komunisty šikanována jen proto, že můj otec chodil jako praktikující katolík do kostela a musel se odejít z místa učitele na místo pomocného dělníka. Nevím ale, proč bych kvůli tomu chtěl žít znovu v bídě a ponížení jako dnešní důchodci a lidé v chudobě…

Zřejmě nejvíc bude bez církevních restitucích strádat Dagmar Havlová, chudobná dědička Havlova miliardového majetku. Ví, kolik důchodců žije na hranici bídy? Že vláda se raději ještě víc zadluží a dá miliardy církvím než pensistům, jimž zmrazila důchody? Že chudobou je v České republice ohroženo 1 022 300 obyvatel a hranice chudoby byla stanovena ročním příjmem na 113 040 Kč…?

Až se rozhodne ministr financí Kalousek zase obšťastnit důchodce zasláním složenky na zaplacení státního dluhu, nebude na nich už suma 121 tisíc Kč, ale mnohem víc. Od začátku letošního roku se totiž státní dluh České republiky zvýšil na současných 1538 miliard Kč. Nyní na každého českého občana připadá dluh v objemu 155 669 korun… Proč jsou desítky miliard peníze pro církve, jež mají ve svém štítu pokoru a skromnost, ale scházejí prostředky pro běžné obyvatele Česka?

Kdoví, jak si vedou domácnosti zmíněných umělkyní, ale ty běžné, nedědičné, jsou na tom dosti mizerně. Vědí ony dámy, co je to minimální důchod a minimální mzda? Že za poslední desetiletí svobody a demokracie vzrostly dluhy českých domácností téměř o bilion korun na současnou hodnotu 1,1 bilionu korun. Kdypak naposled byly dámy nakupovat zboží ve vánočních či novoročních slevách či v akci…?

Inu, je lepší jen něco podepsat než za pohanění církve dostat za pokání tucet Otčenášů a Zdrávasů. Kdoví, jestli se ještě vůbec umí modlit…?

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi” jako eKniha – (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135