Program Janáčkovy filharmonie Ostrava – září 2012

2. Srpen, 2012 – 10:22

Předplatné 59. sezóny Janáčkovy filharmonie v prodeji

 

Janáčkova filharmonie Ostrava vstoupí do 59. koncertní sezóny zahajovacím koncertem 6. a 7. září  2012. Za dirigentským pultem stane Petr Vronský, který v letech 2002-2004 zastával v Ostravě funkci šéfdirigenta. Sólistou bude jeden z nejznámějších českých houslistů Václav Hudeček. V jeho podání zazní Dvořákův Koncert pro housle a orchestr a moll op. 53, který je považován za jedno z vrcholných děl Dvořákova tzv. slovanského období a patří k  nejoblíbenějším a nejčastěji uváděným Dvořákovým skladbám. Kromě něj zazní ještě Brahmsova symfonie č. 1.

 

Další atraktivní program podpořen prvotřídními sólisty nabídne nejen Velký symfonický cyklus, ale i další koncertní řady. „Program 59. koncertní sezóny JFO je koncipován tak, aby každý jednotlivý program měl svá vyvrcholení, aby byl přitažlivý pro co největší okruh posluchačů. A věřím, že všechny koncerty 59. sezóny nám přinesou nevšední umělecké zážitky,“ říká ředitel JFO Jan Hališka, k jehož úkolům, které po návratu do vedení Janáčkovy filharmonie v listopadu 2011 dostal, bylo i vytvoření dramaturgie nové sezóny.

 

„Pozval jsem ke spolupráci umělce, kteří se významně zapsali do rozvoje české hudební kultury a Ostrava sehrála důležitou úlohu v rozvoji jejich umělecké osobnosti (Václav Hudeček, Ivan Ženatý, dirigenti Petr Vronský nebo Leoš Svárovský, Charles Olivieri- Munroe), moje důvěra ve špičkové kvality talentovaných umělců se projevila v zařazení mladých dirigentů (Petr Šumník, Stanislav Vavřínek) a interpretů (Tomáš Klement, Lukáš Michel, Daniel Svoboda, Markéta Klimánková, Jiří Porubiak) i svérázného, ale vždy přesvědčivého skladatele Aleše Pavlorka, rodáka z našeho regionu.

 

Cyklu Jeunesses musicales jsme letos věnovali mimořádnou pozornost a z výběrových přehrávek, které v součtu trvaly 18 hodin, jsme nabídli možnost zahrát si s Janáčkovou filharmonií nejpozoruhodnějším talentům z celého Moravskoslezského kraje.

 

Cyklus komorních koncertů pak nabízí vystoupení renomovaných souborů, které jsou dnes na vrcholu svých interpretačních schopností a slyšíme o jejich významných mezinárodních oceněních jako je Smetanovo trio, Janáčkovo kvarteto nebo barokní soubor gambisty Petra Vágnera,“ doplňuje Jan Hališka.

 

Předplatné je možné zakoupit osobně v sídle Janáčkovy filharmonie. Nebo objednat telefonicky na čísle 597489466 či písemně na adrese Janáčkova filharmonie Ostrava, 28. října 124, 702 00 Ostrava, nebo e-mailem. Objednávkový kupón naleznete také na webových stránkách www.jfo.cz, kde jsou uvedeny i další podrobnosti (program, ceník apod.).  

 

 

Václav Hudeček zahraje Dvořáka

Do 59. sezóny vstoupí Janáčkova filharmonie Ostrava zahajovacím koncertem, jehož protagonisty vedle ostravského symfonického orchestru budou mistr hry na housle Václav Hudeček a dirigent Petr Vronský. Koncerty se uskuteční 6. a 7. zaří 2012 od 19 hodin ve společenském sále Domu kultury města Ostravy. V programu zazní Brahmsova symfonie č. 1 a Dvořákův Houslový koncert. Václava Hudečka, který v červnu oslavil kulaté narozeniny, jsme ještě před koncertem požádali o rozhovor.

Letos slavíte významné životní jubileum, k němuž Vám gratulujeme. Když se ohlédnete za svou dosavadní kariérou a měl byste vybrat tři nezapomenutelné okamžiky, které by to byly?

Tři nejdůležitější okamžiky a tudíž nejnezapomenutelnější,týkající se mého profesního života  byly určitě vítězství v Concertinu Praga, ze kterého vzešel další důležitý moment, jakým byl koncert v Londýně s Royal Philharmonic Orchestra , kde jsem další den poznal Davida Oistracha, třetí nejdůležitější „ moment“. Vše se odehrálo v roce 1967

Proč housle, kdo zvolil zrovna tento nástroj, pro nějž jste evidentně stvořen?

Rozhodnutí bylo velmi jednoduché. Vzhledem k tomu, že hudba měla „zkrotit“ neposedného synka a otec, ač povoláním veterinář, sám velmi obstojně tento nástroj ovládal, mohl být mým prvním učitelem.

Vzpomenete si na okamžik, impuls nebo dobu, kdy jste objevil krásu tohoto nástroje a upsal jste se mu?

Určitě k tomuto vztahu došlo pod vlivem mého studia u Davida Oistracha, láskyplné prostředí na moskevské konzervatoři, kde jsem potkával takové umělce, jakými byli Šostakovič, Chačaturjan, Kogan, Richter, Gilels, Rostropovič a mnoho, mnoho dalších. Atmosféra v tehdejším hudebním světě Moskvy navzdory tomu „normálnímu“ životu byla úchvatná. Krásné roky jsem prožíval i na AMU u mého českého profesora a vzácného člověka Václava Snítila.

Jaké jsou houslistovy noční můry?

Stojíte na pódiu, orchestr hraje předehru ke skladbě, kterou jste nikdy nehrál, před vámi plný sál a vy si říkáte, proč jste to sliboval a proč jste sem chodil. Naštěstí při prvních tónech houslí dochází k probuzení.

V patnácti letech jste vystoupil v Londýně s Královským filharmonickým orchestrem a následovaly další koncerty s vynikajícími orchestry, dirigenty, v nejproslulejších koncertních sálech světa. Máte ještě nějaký hudební sen?

Nesním o žádných konkrétních místech, kde bych si ještě chtěl zahrát, protože jich bylo opravdu mnoho. Teď bych byl šťasten, kdybych mohl ještě pár let koncertovat, aby mně jako doposud sloužilo zdraví a prsty „běhaly“. Potěšení s krásnou hudbou mám bez ohledu na to, na jak významném pódiu se právě nacházím. Tak jsem hudbu a svojí úlohu vnímal vždy.

V Moravských Budějovicích se letos festival nesoucí Vaše jméno dočká již 5. ročníku. Jste jeho patronem a protagonistou. V letošním roce si zahrajete např. s Čechomorem. Podle čeho vybíráte hosty festivalu? 

S kamarádem Karlem Holasem a Čechomory , které mám moc rád, hrajeme spíše symbolicky. Většinou si zahrajeme proti očekávání publika, spíš Bachův koncert pro dvoje housle. Letos to ale možná bude i nějaká moravská lidová. Na své festivaly zvu vždy umělce špičkové, bez ohledu na žánr, který dělají. Většinou jsou to i mí přátelé, ale především slušní a poctiví kumštýři.

Léta předáváte své zkušenosti v proslulé Akademii Václava Hudečka v Luhačovicích. Co především vštěpujete mladým začínajícím muzikantům?

Že cesta na vrchol je „trnitá a kamenitá“.  Vážím si a obdivuji ty mladé houslisty, kteří se rozhodli touto cestou jít a bez „mediálních triků“ poctivě sloužit hudbě. Jsem pyšný na velké mezinárodní úspěchy našich absolventů Pepy Špačka, Honzy Mráčka, Petra Matějáka a  všech dalších. Jsou opravdu skvělí a přitom jim nechybí pokora a slušnost. Radost s nimi spolupracovat.

Od Vašeho posledního koncertu s Janáčkovou filharmonií v Ostravě uplynulo už téměř deset let. A všichni doufáme, že na další Váš koncert nebudeme čekat tak dlouho. Co se Vám vybaví, když se řekne Janáčkova filharmonie Ostrava?

Nebyla to moje vina a doufám také, že se vrátím dříve. Jednak v mém věku už není moc času a potom s Janáčkovou filharmonií jsem zažil nádherné koncerty nejen doma, ale také v mnoha cizích krajích, včetně Japonska. Vázalo a váže mně přátelství s nezapomenutelným Ivem Stolaříkem, jehož působení na postu ředitele tohoto skvělého tělesa se pojí s mými začátky. Úctu a přátelství dlouhá léta spojuje moje působení s JFO i se jménem dalšího ředitele a vynikajícího violoncellisty Jana Hališky.

Na zahajovacím koncertu 59. sezóny Janáčkovy filharmonie Ostrava uvedete Dvořákův Houslový koncert. Jaký je Váš vztah k tomuto dílu a skladateli?

Zbožňuji tento neprávem ve světě opomíjený koncert našeho velkého a milovaného Dvořáka.

Za všech okolností působíte jako vyrovnaný, pozitivně naladěný člověk. Máte snad nějaký tajný recept na dobrou náladu?

Mám skvělou ženu a celý život spolu kráčíme oběma nohama pevně po zemi.

 

Vstupenky na koncerty v ceně 180 až 220 korun si můžete zarezervovat na webu www.jfo.cz či zakoupit v pokladně Domu kultury města Ostravy nebo v pobočkách Ostravského informačního centra.

Janáčkova filharmonie uvede jazzovou operu Porgy a Bess

 

Janáčkova filharmonie Ostrava připravila 19. září od 19 hodin ve společenském sále DKMO pro ostravské publikum mimořádný koncert. Na programu bude jazzová opera Porgy a Bess George Gershwina, původně určená pro velikány jazzového zpěvu Ellu Fitzgerald a Louise Armstronga.

 

V koncertním provedení opery se divákům představí vynikající jazzmani – kontrabasista Vít Fiala, klavírista Radim Linhart, trumpetista Václav Týfa a bicista Jan Linhart. Nicméně nejzářivější hvězdou večera bude Lee Andrew Davison, vynikající americký jazzový zpěvák žijící od roku 1991

v Praze, kterému bude jistě více než zdatně sekundovat pěvkyně Barbora Řeháčková (na snímku).

V první části večera pak zazní pásmo původních černošských spirituálů v podání malého jazzového combu a již zmíněného Lee Andrew Davisona, který v prostředí protestanského chorálu, spirituálů a gospelů v Oklahomě vyrůstal. Janáčkova filharmonie Ostrava uvede koncert inspirovaný černošskou hudbou pod taktovkou dirigenta Petra Chromčáka.

 

Vstupenky v ceně 190 korun je možno rezervovat na www.jfo.cz nebo zakoupit v pokladně DKMO nebo v pobočkách Ostravského informačního servisu.

 

 

Program Janáčkovy filharmonie Ostrava – září 2012

 

Zahajovací koncert 59. sezóny JFO                                   

Velký symfonický cyklus                 

Společenský sál DKMO

6. a 7. 9. 2012   v 19 hodin 

 

Program:

J. Brahms: Symfonie  č. 1 c moll op. 68                                               

A. Dvořák: Koncert pro housle a orchestr  a moll op. 53                                                                                 

Účinkují:

Václav Hudeček – housle

Janáčkova filharmonie Ostrava

Petr Vronský – dirigent  

 

***

 

Koncert ve Valašském Meziříčí                                          

amfiteátr zámku Kinských

8. 9. 2012 v 15 hodin

 program: J. Fučík: Vjezd gladiátorů                      B. Smetana: Skočná                                              O. Nedbal: Valse triste                           J. Fučík: Florentinský pochod F. von Suppé: Lehká kavalérie, předehra k operetě               J. Brahms: Uherský tanec č. 1 a 5                                        J. Strauss ml.: Netopýr, Tritsch tratsch polka, Císařský valčík,                      Perpetuum mobile, Na krásném modrém Dunaji                            

 

účinkují:

Janáčkova filharmonie Ostrava

Petr Vronský – dirigent

 

***

 

Festival Bezručova Opava

Koncert věnovaný Ilju Hurníkovi   

Slezské divadlo Opava

12. 9. 2012 v 19 hodin 

 

program:

I. Hurník: Ondráš

I. Hurník: Koncert pro hoboj, klavír a orchestr

I. Hurník: Symfonieta

 

účinkují:

Dušan Foltýn – hoboj

Radana Foltýnová – klavír

Janáčkova filharmonie Ostrava

Petr Chromčák a Jakub Žídek – dirigenti

 

***

 

Černošské inspirace – mimořádný koncert

společenský sál DKMO

19. 9. 2012   v 19 hodin

 

program:

Spirituály

George Gershwin: Porgy a Bess                      

 

účinkují:

Barbora Řeháčková – zpěv

Lee Andrew Davison (USA) – zpěv

Václav Týfa – trubka

Radim Linhart – klavír

Jan Linhart – bicí

Vít Fiala – kontrabas

Janáčkova filharmonie Ostrava

Petr Chromčák – dirigent

 

***

 

 

Mimořádný koncert                                                 

Zámek Nový Světlov, Bojkovice

28. 9. 2012

 

program:

A. Dvořák: Slovanské tance

 

účinkují:

Janáčkova filharmonie Ostrava,

Petr Chromčák – dirigent

 

 

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi” jako eKniha – (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *