Geniální grafomanka, nebo nejbohatší spisovatelka? Asi obojí…

20. Říjen, 2008 – 13:27

Ve svých třiceti popsala za pár hodin cestou vlakem z Manchesteru do Londýna všechny postavy a základ pohádkového příběhu, z něhož se v roce 1995 vylíhl čarodějnický učeň a následně román o jeho ztřeštěném životě v Bradavicích i jinde pod názvem: Harry Potter a Kámen mudrců.

Nezaměstnaná Joanne Kathleen Rowlingová dokončila práce na prvním dílu ve Skotsku, přičemž některé části prý psala po edinburských kavárnách. Koluje pověst o tom, že v kavárnách psala, aby se jako takřka neplatička vyhnula svému nevytápěnému bytu…

O deset roků později však už byl majetek této „psavé popelky“ odhadován na 576 milionů liber. Autorka se tak stala prvním dolarovým miliardářem, který získal svoje bohatství psaním knih. Po obrovském úspěchu prvního dílu napsala Rowlingová ještě šest dalších pokračování a dvě doplňkové knihy.

Prodej knih a návštěvnost globálně rozšiřovaných filmů udělal z Rowlingové multimilionářku a v roce 2001 si tak mohla koupit luxusní sídlo ve stylu 19. století u břehu řeky Tay ve Skotsku…

Když si uvědomíme, že jedna její kniha čítá cca 650 stránek v angličtině, ta zatím poslední jich má dokonce 778 v anglickém vydání, vyjde nám, že za zmiňovaných deset roků musela psát usilovností zdatné grafomanky.

Za každý rok v průměru jedna kniha o 650 stránkách, tedy asi jeden a půl stránky za den, zredigované a připravené k vydání. Výkon hodný obdivu, i trochu skeptických pochybností, jestli divoké a stále víc strašidelnější pověsti skutečně mají punc tak skvělé literatury, aby se s ní daly z nuly během několika let vydělat miliardy… Ale zřejmě ano. Kdo prostě umí, ten umí…

Ale, zcela objektivně, opravdu si myslíte, že se dá napsat skvělá beletrie tak, že každoročně, po dobu devíti po sobě následujících let, napíše někdo super kvalitní knihu o obsahu 700 stran, tedy celkem devět knih o cca šesti tisících stranách…?

A to ještě Rowlingová při svém tvůrčím psaní musela zvládnout několik soudních sporů. První byl s Nancy Stoufferovou, která na konci 90. let začala tvrdit, že série o Harrym Potterovi je postavena na postavách z jejích knih z 80. let. Jako důkaz uvedla svá díla The Legend of Rah and the Muggles a Larry Potter and His Best Friend Lilly.

Soud rozhodoval, zda-li došlo k porušení copyrightu či registrovaných ochranných známek Strofferové, nakonec rozhodl ve prospěch Rowlingové. Stroufferová dostala pokutu 50 000 USD a musela zaplatit i část soudních výdajů.

Obě autorky používají stejné termíny s odlišným významem. V knihách Rowlingové znamená označení „Mudla“- „Muggle“ běžného člověka bez kouzelnických schopností, zatímco Stroufferová tímto slovem označuje malé, bezvlasé postavičky s našpičatělými hlavami.

Knihy o Harrym Potterovi mají rozsah románu zejména pro starší děti a dospělé, zatímco Stroufferová tvořila krátké knížky určené nejmenším dětem. Nicméně její postava jménem Larry Potter se až nápadně podobá Harry Potterovi spisovatelky Rowlingové…

Nejnovější film z potterovské série se jmenuje Harry Potter a Princ dvojí krve. Stále více se prý vzdaluje světu pohádek a blíží se spíš k hororu.

Do roku 2010 by měl být natočen další film s hororovým námětem – „Harry Potter a relikvie smrti“ Tvůrci se zapřísahají, že jim jde především o umění, nikoliv o peníze. Spisovatelka J. K. Rowlingová si však jen ke svým již vydělaným 720 miliónům eur připíše další desítky miliónů.

Už prvních pět dílů vydělalo pro Společnost Warner Bros přes 2,5 miliardy liber a další film, nejmíň čtyřhodinový, by mohl přinést ještě přibližně půl miliardy. Komu čest, tomu čest…

Inu, když mánie, tak pořádná, když grafomanie, tak ať se práší za kočárem. Věčně tu přece nebudem…

Reklama:
  1. 1 Trackback(s)

  2. Led 15, 2016: hampton bay fan

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *