Jubilejní koncert bratří Hališků

22. Květen, 2012 – 11:57

Na koncertu Janáčkovy filharmonie, který se koná 30. května, se představí dva jubilanti. Dirigent Rostislav Hališka a violoncellista Jan Hališka totiž v letošním roce slaví významná životní jubilea a koncert je součástí oslav. Kromě sourozeneckého vztahu oba hlavní aktéry Jubilejního koncertu spojuje alma mater – Janáčkova akademie múzických umění v Brně, kterou úspěšně absolvovali.

Rostislav Hališka působil po studiích u Filharmonie B. Martinů ve Zlíně, poté následovala angažmá u dalších významných českých orchestrů. Jako host spolupracoval s více než 40 orchestry v Evropě, Americe a Mexiku. Na svém kontě má také hezkou řádku ceněných nahrávek. V loňském roce završil 30 let pedagogické činnosti na JAMU v Brně, kde v současné době působí jako profesor dirigování orchestru.

Jan Hališka svou profesionální dráhu zahájil v brněnské filharmonii, kde působil ve funkci koncertního mistra. Stejný post následně zastával i v Janáčkově filharmonii. Po ukončení činnosti v orchestru se jeho aktivity zaměřily směrem organizačním a pedagogickým. Vyučoval postupně na Janáčkově konzervatoři v Ostravě, JAMU v Brně a na Ostravské univerzitě. Hališkova umělecká činnost vykazuje více než 600 sólistických vystoupení. Často spolupracoval s Janáčkovým komorním orchestrem, v recitálových programech pak s R. Bernatíkem, J. Marcolem, J. Smýkalem, R. Ardaševovou, N. Veljkovič, N. Shetlerem a řadou dalších, vystoupil také s řadou symfonických orchestrů. Jeho spojení s Janáčkovou filharmonií pokračovalo v letech 1995 – 2004, kdy zde působil jako ředitel a podruhé byl pověřen řízením této organizace v listopadu 2011.

Na koncertu v jeho podání zazní Elgarův Koncert pro violoncello a orchestr e moll. Kromě tohoto díla posluchači uslyší Berliozův Římský karneval a Franckovu Symfonii d moll. Koncert, na který je vstup zdarma, začíná v Domě kultury města Ostravy v 19 hodin. Záštitu nad ním převzal rektor JAMU prof. Ivo Medek.

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi” jako eKniha – (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135

Reklama:
  1. 1 Trackback(s)

  2. Led 15, 2016: hampton bay fans

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *