Dřív jsme židovský majetek kradli, dnes ho „jen“ rušíme…

15. Říjen, 2008 – 8:11

Před skoro pětašedesáti roky cpali Češi Židy do dobytčáků a posílali do koncentračnch táborů, aby se mohli bezpracně dostat k jejich majetkům. Všichni počítali s tím, že „konečné řešení“ zabrání jednou provždy Židům v návratu.

Typicky česká vlastnost – využít a po upotřebení zničit. Židé přece postavili základy pro existenci Československa. Bratři Gutmannové vybudovali Ostravské doly, slavnou historii karlovarské firmy Moser založil Ludwig Moser v roce 1857, baron Salomon Mayer Rotschild zase Vítkovické železárny a ještě postavil Severní dráhu. Snažil se též židovský vynálezce Kolben při budování slavné ČKD.

Následoval Löwanstein, který byl u zrodu oděvního průmyslu v Prostějově, Weimann postavil v Teplicích sklárny na tažené a tabulové sklo, Mandelík u nás vybudoval první cukrovary, „král spínacích knoflíků“ Waldes zase Koh-i-noor, Zucker Fezko Strakonice, Jellinek lihovar a likérku ve Vizovicích a rodina Fürthů proslavila republiku ve světě zápalkárnou Solo Sušice…

A právě tato firma je dnes v dost špatném kurzu. Patří doposud mezi nejznámější výrobce zápalek u nás. Výroba byla v Sušici zahájena již v první polovině 19. století.

Vyváží se rovněž do mnoha zemí Evropy, ale také do oblasti Blízkého východu, do Afriky, Ameriky, Latinské Ameriky a zemí Karibské oblasti.

Židovský obchodník Bernard Fürth se stal roku 1840 společníkem truhlářského tovaryše a výrobce první fosforové zápalky Vojtěcha Scheinosta a roku 1843 vlastníkem celé sušické výrobny zápalek. Za šest let svého působení ve vedení podniku rozšířil továrnu, modernizoval výrobu a výrazně napomohl zvýšení exportu.

Vnuk Bernarda Fürtha jménem Ernst se narodil v roce 1865. Zásluhou univerzitního vzdělání v chemii brzy zahájil modernizaci výroby sušických zápalek. V roce 1913, kdy došlo ke spojení všech sirkáren v monarchii do jediné s názvem Solo, se stal jejím generálním ředitelem. Zemřel ve francouzském koncentračním táboře v Drancy v lednu 1943.

Přesto výroba v jediné sirkárně v České republice ke konci letošního roku definitivně skončí. Solo Sušice propustí 55 z 83 zaměstnanců, výpovědi již byly oznámeny. Firma chce kvůli nižším nákladům přesunout produkci do zahraničí. Nejlevnější pracovní síla prý je v Indii…

Společnosti zlomila vaz rekordně silná koruna. Přes 85 procent výroby šlo na export. Dalšími důvody jsou také růst nákladů za energie, dřevo či chemikálie. V současnosti se v Sušici ročně vyrobí 410 milionů krabiček zápalek, tedy zhruba dvě procenta světové produkce.

Společnost Solo má v České republice zaregistrovaných asi deset ochranných známek, mezi nejznámější patří klíč, dýmka a nůžky. Právě klíč je vůbec nejstarší ochrannou známkou, kterou firma používá již od roku 1894.

Kdoví, co by říkal pan Moser na to, že u insolvenčního soudu v Praze se ocitl i podnik Karlovarský porcelán a sklářská společnost Sklo Bohemia, patřící dnes do skupiny výrobců porcelánu a skla kolem Bohemia Crystalex Trading…

Z posledního možná mele i vršovický Koh-i-noor. Jeho dědicové se úspěšně přihlásili o svá práva. Rozsudek vyřkl Městský soud v Praze. Současným majitelům pražské společnosti Koh-i-noor nařídil, aby vrátili polovinu pozemků pod firmou a vzácné obrazy.

Majitele by měla změnit také slavná Slečna s patentkou, obraz malíře Františka Kupky. Výši částky, kterou stát Waldesům dluží, nikdo zatím nezná, pohybuje se v řádu miliard.

Dnes už je vše zlé zapomenuto. A že by češti okradení Židé po skoro sedmdesáti letech konečně u nás i ke štěstí přišli? V Evropě, označované jako jejich hrob…?

Třeba nám to za ně vrátí i s úroky nová muslimská vlna přistěhovalců, jež v zemích EU už nachází svoji zemi vyvolenou…?

PS: Ale než jsme české Židy nechali napospas holocaustu, ještě jsme od nich vybrali jako dary pár desetitisíců zlatých. Třeba na Kostel Božského Spasitele v Ostravě. Zatímco olomoucké arcibiskupství, které nad kostelem převzalo patronát a mělo tak dle patronátního práva uhradit třetinu nákladů stavby, vyplatilo jen necelých 33 tisíc zlatých (téměř dvěma sty miliardami korun od státu by však dnes české církve nepohrdly). Vysoké částky proto poskytli darem židovští podnikatelé, jako byl svobodný pan Rotschild a bratři Gutmannové. Stavba kostela celkem přišla na 368 tisíc zlatých…

Reklama:
  1. 1 Trackback(s)

  2. Led 15, 2016: hampton bay fans

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *