Radar a radar, aneb Přivedly by starosty z Brd „kasámy“ k rozumu?

14. Říjen, 2008 – 8:05

Jo, kdyby šlo o Radara O´Reillyho alias Garryho Burghoffa z M.A.S.H 4077, to by asi nebyl sebemenší problém s jeho umístěním v českých Brdech…

Jako vášnivý křesťanský příznivec judaismu a Židů mám své zkušenosti po řadě cest po Izraeli a Blízkém východu s nebezpečím, které zbytku světa hrozí od islámských fundamentalistů. Jsem mírný schizofrenik; mé srdce pacifisty sice říká všem radarům ne, ale rozum pragmatika suše konstatuje ano.

Zatímco v České republice se o něm vedou hektické debaty, Izrael už má pár týdnů nový protiraketový obranný systém z USA spolu s týmem amerického podpůrného personálu, který se tak stává prvními vojáky US Army trvale rozmístěnými v židovském státu.

Stalo se tak 21. září 2008, když tucet letounů přistál na letecké základně Nevatim a přivezl radarový systém FBX-T , stejně jako 120 amerických zaměstnanců. Židovskou žádost, aby radar mohli kontrolovat také izraelští vojáci USA rezolutně odmítly.

Podle současné dohody bude radar napojený na kontrolní místnost na izraelské letecké základně Palmachim pod výlučně americkou kontrolou. Týdeník Defense News popsal systém jako „vysoce výkonný, vysokofrekvenční, převozitelný radar, pracující v pásmu X“, když pásmem X se označuje frekvenční rozmezí od 7 do 12,5 GHz.

Systém FBX-T tak může sledovat objekt menší než baseballový míček na vzdálenost až 4.700 kilometrů a též slibuje zajistit včasné varování šestkrát rychleji než současný izraelský systém Zelená borovice (Green Pine) s dosahem 800 až 960 km.

To umožní Izraeli vystřelit rakety Šíp (Hec, Arrow) dostatečně včas, aby dokázaly zničit potenciální přilétající íránský Šaháb-3 během méně než 6 minut, což je zhruba uprostřed letové doby íránských střel.

Přestože v Izraeli panovala i bez většinového požadování referenda a fašizujících skupin „Ne základnám“ naprostá shoda s výstavbou radaru na svém území, mají přesto Izraelci nyní poněkud zvláštní obavy.

Jde o to, že vlny z radaru mohou údajně ovlivnit nejen zdraví obyvatel, ale hlavně přesnost letu nových naváděných protitankových raket Gil, které jsou v Negevu právě testovány.

„Tohle je a zůstane radarový systém USA,“ uvedl mluvčí Pentagonu Geoff Morrell. „Takže to není něco, co bychom darovali nebo prodávali Izraelcům, a je to něco, co bude pravděpodobně vyžadovat na místě obslužný personál Spojených států.“

Lapidárně vysvětleno filozofii Jánošíka a bin Ládina: „Co je tvoje, to je moje a co je moje, po tom ti nic není…!“

A hlas na úplně jinou notu, z opačného konce rozhádaného světa…

„Neuznáváme režim Izraele, protože je založený na okupaci a rasismu. Neustále napadá své sousedy. Zabíjí lidi. Vyhání je z domovů,“ řekl íránský prezident Ahmadínežád. „Nesouhlasíme se způsobem, jakým se USA snaží řídit svět. Myslíme si, že tento způsob je špatný. Vede k válce, diskriminaci a krveprolití…“

Právě výhrůžky íránského prezidenta jsou prý spouštěcím momentem všech obav.

Máme přestat vnímat jeho slova o likvidaci Izraele, o Chomejního fatwách a šokujícím islámském právu šari´a…? Že by ze dne na den zapomněl, že byl ještě včera popíračem holocaustu…?

„V Palestině se musí konat volby… Muslimové, křesťané a Židé se musí účastnit voleb,“ řekl a dodal, že on bude akceptovat „princip dvou států“, pokud s tím budou souhlasit Palestinci… Budou-li si chtít uchovat sionisty, tak mohou zůstat. Ať lid rozhodne jakkoli, budeme to respektovat. ..“
Ano, čtete dobře; tato slova vyřkl Ahmadínežád. Možná jsou to jen prázdná gesta, možná strach…

„Útok na Írán by byla velmi těžko uskutečnitelná a riskantní akce také kvůli velké vzdálenosti a pro roztroušenost jaderných objektů po celé Islámské republice. Vůbec by se totiž taková akce nepodobala útoku na irácký atomový reaktor Osirak. Ten byl poměrně blízko a jediný v celé zemi…“ řekl mi izraelský novinář z Tel Avivu Yehuda Lahav.

Přesto, nebo právě proto, má Izrael právo mít radost z nového amerického radaru. Ročně totiž zasáhne jeho území několik tisíc palestinských raket.

Pohár trpělivosti Židů přetekl. Teď jim americký radar objeví třeba i nepovolený golfový míček nad Negevskou pouští…

„Íránu prostě nevěřím, americký radar je skvělá věc. Ohlídá nás. Kdyby byl v Negevu už během války v Perském zálivu, ruské rakety scud vystřelené z Iráku by neexplodovaly uprostřed izraelských měst a my ve svém bytě nemuseli mít jednu místnost zařízenou jako kryt s půlmetrovými stěnami a pancéřovými dveřmi…“ krčí rameny Bobby David z Tel Avivu, který se do Palestiny vystěhoval z Moravy po návratu z terezínského ghetta.

Třeba by pár stovek kasámů a scudů přivedlo brdské starosty k rozumu, kdyby měli volit mezi svými rozbořenými domy a mrtvými osadníky a mezi virtuálním onemocněním obyvatelstva Brd následkem údajného radarového vlnění…

Stačilo by si zaletět na exkurzi do izraelského města Sderot…

Možná by pak u nás ani nebylo rozhodující: Vox populi, vox dei…

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *