Vydá Evropa, zasklená kolektory, za jednu jadernou elektrárnu…?

13. Říjen, 2008 – 12:03

Už to všichni vědí, že ropy je dostatek a že nejde o to, kdy dojde, ale že je třeba ji postupně během příštího půlstoletí nahradit ekologičtějším palivem. Proto děsit lidí výkřiky, že ropa dochází a jenom Češi že o tom nevědí, nebo o tom nechtějí slyšet, je přinejmenším poplašná zpráva s demagogicky kachním životem.

Ani bulvární pisálek by takový nesmysl nenapsal. Říkám to nerad a je mi trapné se pořád opakovat, ale když to rudozeleném klišé se sem tolik hodí:

„Nechceme žádné elekrárny, nám stačí zástrčka ve zdi…!“

Zaměkoule je ale obrovská, výzkumy geologů sofistikovanější. Odhady světově známých zásob surové ropy proto vzrostly z 650 miliard barelů (barel = cca 159 litrů) v roce 1980 na dnešních 1317 miliard barelů. Americký geologický průzkum odhaduje, že budou nalezeny další tři biliony barelů ropy – třikrát víc, než je dnes známo.

Ve svém výročním statistickém přehledu uvádí britský ropný koncern BP, že v současné době svět spotřebuje za rok zhruba 31 miliard barelů. Energetický informační úřad americké vlády k tomu dodává, že světová spotřeba ropy se zvýší z 83 milionů barelů denně v roce 2004 na denních 118 milionů barelů v roce 2030.

Je pořád z čeho brát. Očekávat pokles těžby ropy v blízké budoucnosti není realistické. Již v roce 1865 varoval britský ekonom William Jevons, že anglický průmysl se brzy zastaví kvůli vyčerpání zásob uhlí.

Podobných prognóz o uhlí, ropě a dalších surovinách byla vyslovena celá řada. Láty fáry. Nynější vysoká cena ropy je příležitostí též pro investory, aby otevírali nová ložiska. Na sugestivní otázku „kdy nám tedy dojde ropa?“ odpovídá fundovaný ekonom oprávněně – že nikdy.

Saúdská Arábie, největší vývozce ropy na světě, zvýšila těžbu ropy nad 9,5 miliónu barelů denně. V Rusku, druhém největším exportéru ropy na světě po SA, činila v loňském roce těžba ropy zhruba deset milionů barelů denně. V letošním období červenec až září by mělo Rusko vytěžit 122 miliónů tun…

Přes tato fakta někteří tvrdí, že by se mělo začít nahrazovat ropu alternativními zdroji energie. Třeba tou sluneční…

V roce 2006 bylo v Česku nově instalováno asi deseti tísíc metrů čtverečních nových solárních kolektorů, celkem ke konci roku to bylo cca 60.000 metrů čtverečních. Pro letošek se odhaduje nárůst o dalších deset tisíc metrů. Na celkové výrobě tepelné energie z obnovitelných zdrojů se solární panely podílejí asi 0,1 procenta.

Nejvýrazněji solární panely v Evropě k ohřevu vody či topení využívají Německo a Řecko. Podle nedávné studie Evropské federace solárně termického průmyslu je v čele žebříčku evropských zemí Německo s více než 5,6 miliony čtverečních metrů. Řecko má zhruba tři miliony.

Celkem loni činila veškerá zasklená plocha instalovaných kolektorů v Evropě přes 13,96 milionu metrů čtverečních. Světovému trhu kraluje Čína. Faktem však zůstává, že kdyby teoreticky byla slunečními kolektory pokryta celá Evropa, znamenalo by to roční výkon asi tolik megawattů, kolik jich rměsíčně vyrobí jedna jaderná elektrárna…

Jistou alteratiivou je však ropný písek – směs písku, jílu, vody a bitumenu, což je látka podobné asfaltu, ze kterého lze speciálním postupem získat ropu. Tyto ropné písky existují v asi 70 zemích světa, nekvětší zásoby má Kanada a Venezuela.

Kanadské ropné písky se nalézají hlavně v provincii Alberta, kde pokrývají plochu zhruba o velikosti Čech. Dnes má Kanada zásluhou ropných písků spolehlivě ověřené zásoby ve výši 174 miliard barelů.

To ji řadí na druhé místo na světě za Saúdskou Arábii a před Rusko. Pokud bychom k těmto ověřeným zásobám započítali i doposud nepotvrzené zásoby, tak by její ropné zásoby byly zhruba stejně velké jako u všech zemí OPEC dohromady.

Kanada se tak pravděpodobně stane jedním z největších a nejstabilnějších exportérů ropy na světě. Její ložiska totiž teoreticky vydrží při průměrné těžbě 3 milionů barelů denně více než 400 let.

Odhaduje se, že z ropných písků lze celosvětově vytěžit okolo 100 miliard tun ropy, zhruba čtvrtina z těchto zásob leží v Kanadě, kde se už nyní vyrábí více ropy, než je průměr u států OPEC a jen o kousek zaostává za politicky nestabilními zeměmi jako je Irán, Venezuela a Nigérie.

Byl již podepsán kontrakt mezi společností PetroChina a Enbridge na vybudování ropovodu z Edmontonu na západní pobřeží do přístavu Kitimat v Britské Kolumbii pro export syntetické surové ropy do Číny nebo jiná místa v Tichém oceánu..Také Indie ohlásila své plány investovat v Athabasca Oil Sands v oblasti Alberta.

Jak uvedla studie Mezinárodního politologického ústavu, oznámila Brazilská těžební společnost Petrobras investiční plán na výstavbu 40 ropných věží v Atlantickém oceánu za 5 miliard dolarů. Těžba by měla začít do roku 2017. Předběžné odhady mluví až o 13 miliardách barelů ropy, které by v Brazílii bylo možné vytěžit.

Druhou oblastí světa s nalezišti ropy je severní pól. Podle odhadů se v něm mohla skrývat až jedna čtvrtina celkových světových zásob plynu a ropy.

Výrazně se zvýšily využitelné zásoby u největšího světového producenta ropy Saudské Arábie. Její rezervy se zvýšily o zhruba tři miliardy barelů na 264,3 miliardy, což by mohlo světu stačit na zhruba 39 let…

Hypoteticky, jelikož do té doby budou objeveny další zdroje, včetně ropných písků, takže globální svět může mít vrásky jen z ceny ropy za barel…

Stačí, nebo dál budeme číst šíření poplašných zpráv diletantů…?

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *