Janáčkova filharmonie byla úspěšná na zahraničních festivalech

7. Květen, 2012 – 9:35

Orchestr Janáčkovy filharmonie vystoupil 21. dubna 2012 na závěrečném koncertu Stredoeurópskeho festivalu koncertného umenia v Žilině. Tento festival je koncipován jako přehlídka vítězů světových soutěží. Koncert řídil velmi talentovaný polský dirigent Michal Dworzinski a sólisty byli klarinetista Irvin Venyš (v koncertu Aarona Coplanda) a ruský houslista Nikita Borisoglebskij (koncert D dur L. van Beethovena).

Oba sólisté prokázali svými výkony vynikající mezinárodní úroveň a oprávněnost svých úspěchů na světových soutěžích. Orchestr Janáčkovy filharmonie pak pod taktovkou mladého dirigenta z Katovic zahrál ještě Fantazii na téma T. Tallise anglického skladatele Ralpha Vaughana Williamse a na závěr velmi populární skladbu soudobého polského skladatele Wojciecha Kilara „Orava“. Koncert měl u zcela vyprodaného sálu mimořádně vřelý ohlas.

Na mezinárodním Brahmsově festivalu v italských městech Brescia a Bergamo se 2. a 3. května představila i Janáčkova filharmonie Ostrava. Festival zdobí řada věhlasných jmen, jen několik dní před JFO zde hrál Symfonický orchestr z Chicaga s dirigentem Riccardo Muttim, mezi sólisty najdeme jména klavíristů jako Buchbinder, Sokolov, Bronfman, hraje zde houslista Uto Ughi, violoncellista Misha Maisky, Tokio kvartet a další. Atmosféru významné události však tvoří i prostředí – klasická italská divadla s kapacitou přes 1000 míst a hlavně stoprocentní návštěvnost a veliké soustředění a pozornost publika. K výraznému úspěchu obou koncertů přispěli vynikající italský dirigent Riccardo Frizza a houslista Ray Chen, původem z Tchaj-wanu, žijící v USA, který má na svém kontě ceny z nejprestižnějších světových soutěží. Brahmsův koncert pro housle v jeho podání byl působivý nejenom oslnivou virtuozitou, ale hlavně neobyčejnou vřelostí, prožitkem a přirozeností.

Veliké ovace sklidil orchestr Janáčkovy filharmonie a dirigent Frizza, kteří našli vzájemnou náklonnost a porozumění od první zkoušky v Ostravě, hlavně za provedení 8. symfonie Antonína Dvořáka. Přídavkem byl 5. uherský tanec J. Brahmse, když v úvodu koncertu zazněla ještě jeho Akademická předehra. Krátký zájezd Janáčkovy filharmonie do Itálie byl připomenutím těch nejlepších tradic orchestru, který v této zemi ve své historii zahrál už více než 120 koncertů.
Jan Hališka

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi” jako eKniha – (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *