TRI OSTRAVA a Alena Sasínová-Polarczyk

4. Květen, 2012 – 13:58

Hudební seskupení TRIOSTRAVA, ve složení Roman Mžik – housle, Daniel Svoboda – klarinet (členové Janáčkovy filharmonie Ostrava) a Lukáš Michel – klavír, vzniklo z muzikantského nadšení věnovat se komorní hudbě. Navíc dává možnosti i k sólové prezentaci jeho členů.

Za krátkou dobu existence má za sebou již řadu úspěšných koncertů. A další z nich je připraven v rámci komorního cyklu Janáčkovy filharmonie Ostrava 7. května 2012 od 19 hodin ve společenském sále Domu kultury města Ostravy. V programu zazní díla Rudolfa Bernatíka, Dariusa Milhauda, Luboše Fišera, Evžena Zámečníka, Francise Poulenca a Arama Chačaturjana. V Bernatíkově skladbě nazvané Jdou cesty světem , což je melodram pro housle, klarinet, klavír a lidský hlas na text básní Olgy Scheinpflugové se k souboru TRIOSTRAVA přidá oblíbená ostravská herečka Alena Sasínová-Polarczyk (lidský hlas). Vstupenky na koncert v ceně 150 korun (studenti mají slevu 80%, osoby starší 70 let a držitelé průkazu ZTP pak 50%) si můžete zakoupit v pokladně DKMO nebo v pobočkách Ostravského informačního servisu

Program:
Rudolf Bernatík : Jdou cesty světem – melodram pro housle, klarinet, klavír a lidský hlas na text básní Olgy Scheinpflugové
Darius Milhaud : Suita pro housle, klarinet a klavír
Luboš Fišer : Ruce, Sonáta pro housle a klavír
Evžen Zámečník : Duo pro housle a klarinet
Francis Poulenc : Sonáta pro klarinet a klavír
Aram Chačaturjan : Trio pro housle, klarinet a klavír

Roman Mžik (1977)

Po absolvování konzervatoře v Ostravě ve třídě Jana Niederleho pokračoval ve studiu na Janáčkově akademii múzických umění v Brně ve třídě prof. Rudolfa Šťastného – obor housle. V roce 2002 úspěšně absolvoval celovečerním recitálem a Koncertem pro housle, klavír a orchestr Bohuslava Martinů ve spolupráci s Janáčkovou filharmonií Ostrava. S Klavírním triem Janáčkovy konzervatoře získal 1.místo v soutěži Carl Ditters z Dittersdorfu a jeho současníci,obdržel čestné uznání v soutěži o cenu Leoše Janáčka v Brně 2000.Zajímá se o komorní hru, s čímž souvisí jeho aktivní účast na interpretačních kurzech (Pommersfelden,Třebíč,Vysoké Mýto).Je členem Janáčkovy filharmonie Ostrava ve skupině 1. houslí a Janáčkova komorního orchestru. Vydal dvě sólová CD ve spolupráci s klavíristkou Renatou Bialasovou.V roce 2010 úspěšně dokončil doktorandské studium na Vysokej škole múzických umení v Bratislavě ve třídě prof. Petera Michalici, ArtD.

Daniel Svoboda (1984)

Hru na klarinet studoval od roku 1999 na Janáčkově konzervatoři ve třídě MgA. Petra Bohuše. Úspěšně se zúčastnil několika soutěží – 2.místo na interpretační soutěži Carl Ditters z Dittersdorfu a jeho současníci (2000) a 1.místo v téže soutěži v následném roce, čestné uznání v národním kole soutěže Concertino Praga (2001),1.cena a titul absolutního vítěze na soutěžní přehlídce konzervatoří v ČR Ostrava (2003).V rámci celokrajského hodnocení nejúspěšnějších žáků středních škol byl oceněn Ing. E. Tošenovským, hejtmanem Moravskoslezského kraje, za studijní výsledky a reprezentaci školy na hudebních soutěžích.Pro rok 2002 mu bylo uděleno stipendium Yamaha a CMI Melodia.V roce 2005 pokračoval ve studiu na Fakultě umění Ostravské univerzity v Ostravě ve třídě Mgr. Igora Františáka, Ph.D. Zúčastnil se mezinárodní klarinetové soutěže v Ženevě (2007), kde se dostal mezi 18 nejlepších klarinetistů.Je členem Janáčkovy filharmonie Ostrava.

Lukáš Michel (1976)

Hru na klavír studoval na ostravské konzervatoři u Milady Šlachtové a Moniky Tugendliebové. V roce 1996 byl přijat ke studiu klavírní hry na umělecko-pedagogickou katedru Ostravské univerzity. Pod vedením prof. Rudolfa Bernatíka se zúčastnil několika celostátních i mezinárodních soutěží (Brno, Hradec nad Moravicí, Londýn). Spolupracoval se sborovým studiem Permoník při ZUŠ B. Smetany v Karviné, se kterým koncertoval v řadě evropských zemí, v USA, Japonsku a Číně. Od srpna roku 2007 je vedoucím Katedry klávesových nástrojů Fakulty umění Ostravské univerzity. V roce 2010 ukončil doktorandské studium v oboru hudební interpretace na Vysokej škole múzických umení v Bratislavě pod vedením prof. Stanislava Zamborského.

Alena Sasínová-Polarczyk (1959)

Pochází z Valašska. Vystudovala šestiletý hudebně-dramatický obor na Státní konzervatoři v Ostravě, který úspěšně absolvovala u profesorky Dagmar Veselé. Jako malá zpívala v cimbálové muzice Javořina a hrála v amatérském divadelním souboru v Rožnově pod Radhoštěm. Její profesionální dráha začala v Těšínském divadle (1978 – 1991) a pokračuje v ostravských divadlech. Nejprve ve Státním divadle Ostrava – nyní NDM (1991 – 1994), dále v Divadle Petra Bezruče (1994 – 2007) a v současné době v Komorní scéně Aréna. Kromě činohry hostovala též v operetě a v opeře NDM. Svůj hlas propůjčuje dabingu i komentářům dokumentů. Hojná je také její spolupráce s rozhlasem. V minulosti vytvořila několik televizních filmových rolí a spolupracovala také na hudebních pořadech, jak v rádiu, tak v televizi. Byla třikrát nominována na cenu Thálie, z toho dvakrát se ocitla v nominaci nejužší (v roce 2007 a 2011). Kromě svých uměleckých aktivit se věnuje pedagogické činnosti na Janáčkově konzervatoři a gymnáziu v Ostravě, kde předává studentům své letité zkušenosti v uměleckém přednesu, jejž sama prezentuje na koncertních vystoupeních vážné hudby s významnými umělci regionu. V oblasti melodramu byla jedna z jejích posledních aktivit vystoupení na Mezinárodním festivalu komorního melodramu v Praze.

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi” jako eKniha – (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135

Reklama:
  1. 1 Trackback(s)

  2. Led 15, 2016: hampton bay ceiling fan

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *