Zbrojme a na vojáčky si hrajme, než nás někdo zajme,…

12. Říjen, 2008 – 10:51

Americký ministr obrany Robert Gates vyzýval na setkání ministrů obrany zemí NATO v září 2008 k vybudovaní mohutnějších ozbrojených sil. Vyjádřil politování nad tím, že jen pět z 26 členských zemí NATO věnuje nejméně dvě procenta svého hrubého domácího produktu na obranu.

Vývoz zbraní ukazuje jasně, že USA jsou v čele světového zbrojení a že jejích zbrojařské firmy vydělávají mnohem víc, než pověstné počítačové podniky, energetické giganty a světový turistický ruch dohromady. Ročně prodají zbraně za více než 7900 milionů dolarů…

Válka proti terorismu, vyhlášená Spojenými státy, vyšroubovala celosvětové výdaje na zbrojení do rekordních výšek. Jak ve své výroční zprávě informoval Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru, bylo za loňský rok ve všech zemích vydáno na vojenské účely 900 miliard eur (asi 25,6 bilionu Kč).

To je podle oficiálních statistik a průzkumů o 3,5 procenta více než v roce 2005 a představuje to 137 eur (asi 3900 Kč) na každého obyvatele planety.

Předpokládané výdaje na zbrojení na rok 2008 činí pro USA 583,3 miliard amerických dolarů, druhá Francie „krmí“ své zbrojení 73 miliardami, třetí Čína zhruba 60 miliardami a Rusko je šesté s 50 miliardami USD….

Jak napsal The Washington Post a můj přítel přeložil, prezident G. W. Bush požaduje pro válku v Iráku a rok 2009 navýšení rozpočtu pro armádu o 7,5 procent. Už asi nestačí „iráckých“ 170 miliard USD měsíčně. Zbrojení v USA má tedy růst sedmkrát krát rychlejší, jak HDP, a má na něho být vydáno asi desetkrát víc miliard dolarů, než v rozlohou největší zemi světa – Rusku..

Co by asi řekly USA, kdyby třeba také Čína chtěla zvýšit výdaje na válku sedmkrát rychleji jak HDP? To by bylo rozhořčených hlasů a přitom by dělala jen to, co USA – zbrojila by 7 x vyšším tempem, než by činil růst jejího HDP…

Nejvíce prodaných zbraní za rok má Boeing (USA), který si tak loni vydělal skoro 29 000 milionů USD, Northrop Grumman (USA) o něco míň – 28 590 milionů USD, čtvrtý BAE Systéme (Velká Británie) téměř 24 000 milionů dolarů…

„Musíme se podívat i na výdaje na obranu, které jsou obrovské,“ řekl McCainv televizním duelu s Obamou, i když jak zdůraznil, jsou „výdaje na obranu nesmírně důležité kvůli výzvám, které máme před sebou“. Zmínil například nárůst nákladů na výstavbu základen a i lobbování zbrojařských firem, sám už inicioval zásah proti Boeingu…

Mezi země, které jsou skvělým zákazníkem, zcela závislým na zbrojním průmyslu USA, patří také Izrael. Jeho vzdušné síly budou omlazeny novými „neviditelnými“ (stealth) letouny F-35 Joint Strike Fighter, které vyrábí americká zbrojovka Lockheed Martin v ceně 50 až 60 milionů dolarů (více než 1 až 1,2 miliardy českých korun) za kus.

„Prodej má židovskému státu pomoci vytvořit silnou a pohotovou sebeobrannou kapacitu“, píše izraelský zpravodajský vojenský server Debkafile. Celková hodnota nového kontraktu se pohybuje kolem 15,2 miliardy dolarů…

Izrael je první zemí na světě, která získá tyto supermoderní stroje. V jeho arzenálu nahradí stárnoucí stíhačky F 16. Izraelská strana už oznámila, že v příštích deseti letech plánuje zakoupit celkem stovku těchto stíhaček.

„Pak nám Češi poslali trofejní letadla a další zbraně. Mezi jinými i stíhačky Messerschmitt, přestože byly vyrobeny v Německu. Dnes si z nás US Army udělala své „zastřelovače“; posílají nám jako prototypy letadla, dřívě i tanky, my na nich vychytáme „mouchy“ a je to…  Místo původně zamýšlených lehkých tanků M 25 Chaffe přišly M-4 A3 Scherman se 76 mm dělem a bazookami ráže 3,5 palce. Měly ale nádrže na dvě stě litrů paliva na bocích. Skvělý terč pro Araby, tak jsme se umístili jinam… Mýtus? Můj prvorozený syn Daron uhořel v tanku po arabském zásahu nádrže…“

Ramat Ganuje městečko nedaleko Tel Avivu. Bydlí v něm Chanan Bachrich s rodinou, původem ze Slavkova. (Mezi jejich přátele patří též Bachnerovi i Bacharovi…)

„Byl jsem v roce 1948 v Liberci v kurzu na leteckého mechanika pro Izrael. V Žatci bylo letiště, které bylo vyhrazeno pouze židovským letcům. Češi koupili v USA tzv. létající pevnost B-17. Prý za účelem filmování. V žateckém hangáru na toto letadlo připevnili kulomety, naložili ho bombami, aby s nimi pak pod izraelskou vlajkou bombardovali nepřítele. Přímo se startem v Žatci…“

Zkrátka nepřijde v rámci nejnovějšího kontraktu ani izraelské námořnictvo; budou nakoupeny bitevní lodě a protiraketové obranné systémy Barak, které jsou schopné zasáhnout vysoko letící rakety a jiné střely. Také budou od Lockheed Martin zakoupena dvě nové pobřežní bojové lodi (Littoral Combat Ships, LCS).

Cena jedné takové lodi činí 250 milionů dolarů (více než 5 miliard korun). Jedná se o nejmodernější raketovou loď na světě, určenou k vojenským operacím u pobřeží a k přepravě zvláštních jednotek, pěchoty, středně velkých vozidel a dvou vrtulníků.

K čemu by USA měly zachraňovat životy lidí cizích států? Ať si pomůžou sami. Lepší je prodat Tchajwanu za šest miliard dolarů rakety Patriot 3, helikoptéry Apache či speciální dovybavení ponorek… Každá miliarda je dobrá, když teče do bot… A Čínu je třeba mít pod dozorem…

Ceny nejmodernějších zařízení amerických zbrojních firem jsou vyšroubovány na maximum; Za cenu jedné americké stíhačky F-22 si Rusové nebo Indové mohou koupit čtyři stíhačky Su-30MKx obdobné výkonnostní třídy.

Nakoupí-li USA 190 strojů F-22A, Indie bude mít za stejnou cenu asi čtyři stovky Su-30MKIx. USA upravily B-52 a B-1B pro konvenční úkoly. Rusové reaktivují těžké strategické Tu-160 a starší Tu-95.

Proto vycházejí z Kongresu USA stále nové návrhy výdajů na zbrojení. Ten nejnovější hovoří o 100 milionech dolarů na nový program „okamžitého globálního úderu“ (prompt global strike).

Ten by umožnil zasáhnout do dvou hodin jakékoli místo na světě přesně navedenou. Potřebné peníze se odeberou z vývoje konvenční bojové hlavice pro mezikontinentální balistickou raketu Trident odpalovanou z ponorek námořnictva a z programu Common Air Vehicle, který patří letectvu.

Novinkou je odpalovaný nosič, schopný dopravit z USA konvenční bojovou hlavicí, resp.“užitečné zatížení“ 12 000 liber (5 448 kg) do vzdálenosti 9 000 námořních mil (16 700 km) za méně než dvě hodiny“. Cena jednoho odpálení bude činit asi 5 milionů dolarů…

Takže, v duchu známých rčení a melodických popěvků: Zbrojme, zbrojme, na vojáčky si hrajme, než nás někdo zajme, nedej Bože, sejme…, Chceš-li mír, chystej válku, aneb Jen hluchý se pušky nebojí!

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *