Politici, udření ze špiclování, pletich, obstrukcí a přeběhlictví…?

25. Duben, 2012 – 13:38
Havel na Hrad... stalo se, bohužel... Foto: Břetislav Olšer

Havel na Hrad... stalo se, bohužel... Foto: Břetislav Olšer

Kolikpak stál včerejšek daňové poplatníky? Je to k nevíře, ale každý den prošustrujeme na mzdy poslanců, senátorů a ministrů více než 750 tisíc korun. Za rok to činí z našich daní víc než čtvrt miliardy Kč. Každé křeslo v parlamentu, resp. ten, co v něm sedí, nás vyjde na 900 tisíc korun ročně. A pak má zbýt na důchodce a tělesně postižené…?

Je to paráda být poslancem nebo členem vlády. Obleky, kostýmky, daleko od pouliční lůzy. Průměrný plat 150 tisíc měsíčně, pracovní doba se skládá se schůzek v poslanecké kanceláři, potom jednání komis a další špekulování, jak doběhnout opozičního kolegu, celou opozici. Není možné zapomínat ani na „vedlejšáky“. Má je padesátka poslanců ODS, zhruba polovina socialistů, většina véčkařů a strany TOP 09. Komunisté se většinou vedle svých poslaneckých mandátů do jiných aktivit nepouštějí.

Mnoho poslanců je majiteli velkých firem, takže poslancují jen okrajově, jsou spíš podnikateli než poslanci a obchodních schůzek mají „naprostou většinu“. Těch, kdo se na sto procent věnují jen práci poslance, je méně než polovina. Stačí porovnat seznam poslanců s údaji ve veřejně přístupném obchodním rejstříku. Znamená to, že poslanecké platy se zmnohonásobí ziskem svých firem.

Vidíme snažení našich poslanců každý den v televizi v přímém přenosu. Vyvolená dvoustovka. Kolikpak si strhnou Bárta, Škárka, Kočí a další účastníci soudního zájezdu ze svých platů? Místo toho, aby pracovali pro blaho nás všech, k čemuž je zavázal náš mandát, soudí se. Vzali si dovolenou, náhradní nebo neplacené volno…? V poslanecké Sněmovně pak jen hrají různé hry – na přeběhlíky, také hru na obstrukce, na vyslovení důvěry nově jmenované vládě, kdo je pro, kdo proti, koho se podaří zalobbovat, odkud pak vystoupit a kam se zařadit…

Fuška, zvláště dnes v pracovní náplni vicepremiérky Karolíny Peake. Těch telefonátů, schůzek a kalkulací, kombinací a permutací, kdo se přidá k platformě, kdo ne, jenom aby vláda nepadla a alespoň dva další roky přibývaly peníze na kontech tak jako doposud. Tiskovky, brífingy, prohlášení… Jde o kůži vicepremiérky. Jsou to paradoxy. Nejzkorumpovanější politická strana VV si dá drze na bilboardy, jak zatočí s neřestnými zakázkami a vicepremiérka má v popisu práce dokonce boj s korupcí. Co je to demokracie? Když dva vlci a jedna ovce hlasují, co bude na večeři. Tak jsme volili změnu a udělali kozla zahradníkem.

A že si žijí; Sněmovna má šestičlenné vedení, tucet výborů, tři podvýbory, poslanecké kluby s několikačlenným vedením, komise – za to vše od 97 tisíc Kč až po 29 tisíc. A ještě na zahraniční cesty ve výši 2,5násobku běžných diet a v poslaneckém hotelu v Lipnici nad Sázavou zaplatí poslanec 43 Kč za noc (s plnou penzí 170 Kč) a jeho známí 103 Kč za noc (s plnou penzí 332 Kč). Ve středisku v Harrachově platí poslanec 60 Kč za den.

Jaká je pracovní náplň našich poslanců? Co vyrábějí za produkty? Dohadování, spekulování a podrazy, odposlechy a tajné schůzky… Horník přijde ráno do práce, sfárá kilometr pod zem a dře, politik přijde před polednem do práce, jelikož noc byla náročná, přečte si v teplíčku noviny, pak se podívá na notebooku na porno a dá si dvacet. A následně si zajde na restovaná játra, vepřové ledvinky. hovězí srdce na smetaně… Občas za něho píchne kolega, aby odhlasoval něco, o čem většinou nemá ani ponětí. Kolikrát se muselo hlasovat znovu, když se pár borců přiznalo, že netušili, vo co gou…

Ryba smrdí od hlavy, tedy od Kramářovy vily. Že musíme všichni šetřit a být solidární, proto se musí škrtat všem, tvrdí Kalousek. Pročpak nezačne u sebe, tento mafián od smrtících padáků…? Poslanecká práce je úmorná. Spát v poslanecké lavici je hrubě nezdravé. Navíc schází pohyb. Dlouhé hodiny v poslaneckých lavicích nedělají poslancům dobře. Kolik z nich si špatnou životosprávou zničilo své zdraví. To všechno pro blaho českého národa. Chudáci. Tak si alespoň výtečně pošmáknou ve sněmovním bufáči s levným stravováním.

Jen namátkou – hovězí vývar s těstovinami a zeleninou stojí v poslanecké kantýně 3 Kč, zatímco v běžné restaraci 30 Kč. Vídeňský guláš, houskové knedlíky 63 – v běžné restauraci 145 Kč, vepřová panenka “Pireus” (sýr, balkánský sýr, koření Gyros) 79 – v běžné restauraci 210 Kč, krůtí steak zapečený s chřestem 67 – v běžné restauraci 215 Kč, pivo Gambrinus 7 – v běžné restauraci 30 Kč… Mořská štika na roštu, vařený brambor, obloha 58 Kč – v běžné restauraci 210 Kč… V podobných relacích je na jídelníčku další tucet jídel na výběr. Co na to říkáte, bezdomovci v charitách, kam vás milostivě pustí nezmrznout při mínus dvaceti, aby ráno v šest jste byli zase vykopnuti na ulici. Mráz nemráz. Že by vám chutnala vepřová panenka, krůtí steak s chřestem…?

K náročné pracovní náplni patří i dovolená, za níž lze však ušetřit, pokud máte možnost vyrazit za romantikou služebně. V rámci úspor by měly obě komory při plánování zahraničních cest spolupracovat, a pokud to není nutné, nejezdit nikam dvakrát. Senát má na cesty do zahraniční ve srovnání s Poslaneckou sněmovnou (30 milionů Kč) o polovinu méně peněz. Celkem si tak musí vystačit se sumou 14,5 milionu korun.

Oficiální parlamentní delegace podnikla počátkem března 2010 výlet do Peru. Udatní zákonodárci vyslali mezi indiány poslance Dlouhého, Červenku, Látku, Mlčáka, Rujbrovou, Mallotovou. Výkvět českého národa se zúčastnil dokonce i zasedání komise pro andské, amazonské a afroperuánské obyvatele. Cesta za indiány nás stála více než 1 400 000,- Kč. To je přibližně 240 000,-Kč na jednoho poslance za sedmidenní výlet. Ať se daňoví poplatníci předvedou. Běžná cena takového zájezdu činí 65 000,- Kč. Parlamentní zájezd byl předražen o více než 250%…

Odjakživa v každé práci platilo, že když někdo nepřišel do zaměstnání a řádně to omluvenkou nezdůvodnil, měl prostě „bulku“ jako každý flákač. Havíři si to nemohli dovolit. V roce 1995 na to „pamatovali“ i naši legislativci a vytvořili přísný zákon, který postihuje též sněmovní absentéry. Ovšem ouha, páni poslanci jsou hlavičky mazané. Aby zmíněný zákon mohl být naplněn, musel by vzniknout orgán komory Parlamentu pověřený rozhodovací pravomocí trestat bulače. A tento orgán už patnáct roků chybí. Už patnáct roků se mohou arogantní poslanci beztrestně za naše peníze poflakovat. Proč tak dlouho? Důvod je prostý; jinak by totiž mohli při čtyřech neomluvených absencích přijít o celý plat i náhrady, za které si mnozí postavili slušné domečky, že pane Ambrozku…

Čítankovým příkladem totální anarchie ve Sněmovně ČR byl předloňský volební úsek života poslanců. Napřed se několik měsíců se těžce hádali mezi sebou, dělali si naschvály obstrukcemi, neschválili žádný zákon a pak se na docházení do sněmovny vykašlali úplně. Lapidárně řečeno; nic nevyprodukovali. Přitom nám do očí bezostyšně lhali, že jejich morálka neupadá. Mají svým způsobem pravdu, jak může upadat něco, co nikdy neexistovalo. Na začátku května 2010 jich hlasovalo 113 z dvousetčlenného sboru, pak už dokonce jen necelá stovka.

A z těch, co na práci za naše peníze kašlou, se omluvila pouze asi polovina. Měli prostě „bulku“, „áčko“, ale na rozdíl od zaměstnanců v jiných profesích, jsou nepostižitelní. Páni tvorstva. Ví vůbec úlisná přeběhlice Peake, jejíž muž dokonce dělal volebního manažera VV, že každý desátý Čech žije na hranici bídy, že dvě třetiny občanů tuto občany pohrdající vládu nechtějí…?

Inu, práce šlechtí a jak říkal jeden romský aktivista: „Chcete po mně, abych vám zaplatil nájem, ale ještě jste mi přitom neposlali ani korunu dávek…

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi” jako eKniha – (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *