Mimořádně talentovaný varhaník a klavírista Marek Kozák

21. Duben, 2012 – 9:41

Jednou z vycházejících hvězd, která se představí na koncertu Jeneuesses musicales 26. dubna 2012 od 18 hodin ve společenském sále DKMO s Janáčkovou filharmonií Ostrava (program uveden výše), je mimořádně talentovaný varhaník a klavírista Marek Kozák (*1993).

Více než zdatně mu budou sekundovat – třináctiletá „sběratelka“ ocenění z klavírních soutěží Natalie Schwamová(*1999), která si již jako sólistka zahrála např. se Symfonickým orchestrem města Buenos Aires v Argentině – a třetím do této party hudební múzou Euterpé políbených mladých hudebníků bude hornista Petr Kozel (*1994).

Marek Kozák pro svou prezentaci tentokrát zvolil klavír, na který hraje od 4 let. V období studia na ZUŠ se stal laureátem několika soutěží (např. Pro Bohemia, soutěže ZUŠ pořádané MŠMT a jiné). Po základní škole nastoupil na Janáčkovu konzervatoř a Gymnázium v Ostravě, kde studuje čtvrtým rokem hru na klavír u Moniky Tugendliebové a hru na varhany u Martiny Zelové (jako varhaník se s JFO představil v roce 2009).
V roce 2010 získal 2. cenu na Mezinárodní smetanovské klavírní soutěži v Plzni a 1. cenu na soutěžní přehlídce konzervatoří v Pardubicích. Mezi jeho další úspěchy patří také čestné uznání a zvláštní cena za provedení skladby L. van Beethovena na Mezinárodní klavírní soutěži Beethovenův Hradec 2011. Ve stejném roce získal také 1. cenu, zvláštní cenu za provedení skladby F. Liszta a titul absolutního vítěze na Brněnské klavírní soutěži. I tentokrát zahraje Liszta, konkrétně jeho Klavírní koncert č. 1. Na otázku, zda si z Brna odvezl ocenění za provedení stejné skladby, odpovídá: „Na brněnské soutěži jsem byl oceněn za jinou skladbu. Byl to Rigolleto – Parafráze.“

Několikrát koncertně vystupoval na Slovensku, v Německu a v Polsku. Aktivně se zúčastnil mistrovských klavírních kurzů v Týně nad Vltavou pod vedením Prof. Ivana Klánského.
Vzhledem k tomu, že je Marek považován za nejvýraznější talent v nastupující české generaci varhaníků,
a zároveň je vynikající klavírista, naskýtá se otázka, zda se dají obě kariéry skloubit. „Co se týče mých dvou nástrojů, je těžko odpovídat. Myslím si, že dělat kariéru v obou nástrojích spíše nejde, než jde, jelikož nároky na dnešního umělce jsou dosti velké. O mých preferencích je celkem rozhodnuto, jelikož od října nastupuji na HAMU v Praze, kde budu studovat obor klavír ve třídě Prof. Ivana Klánského. Tím neříkám, že
s varhanami je konec. Dost často vystupuji i na varhanních koncertech, proto s nimi končit nemůžu ani nechci. Profesionálně bych se rád zaměřil na klavír,“ říká Marek o svých plánech. A to jsme ještě nevyčerpali jeho veškeré hudební aktivity. Úspěchy sklízí i na poli kompozičním. Za Malou suitu č. 2 pro varhany získal 2. cenu na soutěži Generace 2009. Zajímalo nás, jestli momentálně Marek na nějaké skladbě pracuje. „Na kompozici už dlouho nenacházím čas. Jsem názoru, že už toho bylo napsáno dost, a nemyslím si, že bych byl člověk stvořený pro komponování,“ vysvětluje Marek Kozák. A co o sobě Marek ještě prozradil? Že miluje jazz, u kterého relaxuje. A ve chvílích odpočinku nepohrdne ani dobrou detektivkou, nejlépe z dílny A.C. Doylea nebo A. Christie.

Cyklus Jeunesses musicales
Společenský sál DKMO
26. 4. 2012 v 18 hodin

Program:
W. A. Mozart: Koncert pro klavír a orchestr č. 21 C dur K 467
J. Vejvoda: Novelty concerto
F. Liszt: Koncert pro klavír a orchestr č. 1 Es dur
F. Liszt: Uherská rapsodie č. 2 d moll
Účinkují:
Natálie Schwamová – klavír (ZUŠ Praha)
Petr Kozel – lesní roh (JKGO)
Marek Kozák – klavír (JKGO )
Janáčkova filharmonie Ostrava
Jaroslav Brych – dirigent

Životopisy protagonistů
V celostátní klavírní soutěži Prague junior Note 2011 získala Natalie Schwamová 1. cenu. Natalie začala improvizovat a hrát na klavír podle sluchu od pěti let, kdy dostala svůj první klavír. Od šesti let studovala na Hudební škole hl. města Prahy u prof. Libuše Tiché. Během svého pobytu v Argentině navštěvovala hodiny známé argentinské pianistky a skladatelky Pii Sebastiani. V současné době studuje na ZUŠ Křtinská v Praze u prof. Milana Langra.
Natalie se zúčastňuje domácích i mezinárodních soutěží. Dvakrát získala 1. cenu v celostátní soutěži ZUŠ (2011, 2008), prvenství získala i na dalších soutěžích: Mezinárodní soutěž WPW – Pan Musica 2009 (Vídeň, Rakousko), Absolutní vítěz Mezinárodní soutěže Rovere d´Oro 2009 (Itálie), Mezinárodní soutěž Val Tidone 2009 (Itálie) – 1. cena ve vyšší věkové kategorii, Mezinárodní soutěž mladých klavíristů, AMADEUS 2009 (Brno), Karlovarská růžička 2008, Prague Junior Note – 1. cena a Cena poroty 2009, 2011, World Music Competition Ibla Grand Prize 2009, (Itálie) – Cena pro nejlepšího klavíristu a Zvláštní ocenění, Virtuosi per Musica 2011 (Ústí nad Labem) – 1. cena a Absolutní vítěz, hlavní cenu Talent Mladého klavíru Pražské konzervatoře 2011.
Na svých četných koncertních vystoupeních měla možnost představit se publiku u nás i v zahraničí: např. ve Smetanově síni v Obecním domě, v Rakouském kulturním centru, v Lichtenštejnském paláci. Představila se také na několika sólových koncertech v Argentině pořádané Českým centrem a Velvyslanectvím ČR v Argentině a také zde několikrát vystoupila pro onkologickou nadaci. V roce 2010 vystoupila jako sólistka Mozartova koncertu č. 20 d moll KV 466 se Symfonickým orchestrem města Buenos Aires /Argentina/, v roce 2011 jako sólistka Mozartova koncertu č. 21 C dur KV 467 taktéž se Symfonickým orchestrem města Buenos Aires a s Národním univerzitním orchestrem /Argentina/.

Marek Kozák (1993) hraje na klavír od 4 let. Za dob studií na ZUŠ byl laureátem několika soutěží (např. Pro Bohemia, soutěže ZUŠ pořádané MŠMT a jiné). Po základní škole nastoupil na Janáčkovu konzervatoř a Gymanázium v Ostravě kde studuje čtvrtým rokem hru na klavír u paní prof. Moniky Tugendliebové a hru na varhany u paní prof. Martiny Zelové.
V roce 2010 získal 2. cenu na Mezinárodní smetanovské klavírní soutěži v Plzni a 1. cenu na soutěžní přehlídce konzervatoří v Pardubicích. Mezi jeho další úspěchy patří také čestné uznání a zvláštní cena za provedení skladby L.van Beethovena na Mezinárodní klavírní soutěži Beethovenův Hradec 2011. Ve stejném roce získal také 1. cenu, zvláštní cenu za provedení skladby F. Liszta a titul absolutního vítěze na Brněnské klavírní soutěži. Několikrát koncertně vystupoval na Slovensku, v Německu a v Polsku. Aktivně se zúčastnil mistrovských klavírních kurzů v Týně nad Vltavou pod vedením Prof. Ivana Klánského.

Petr Kozel (1994) se s hudebním nástrojem setkal poprvé ve třech letech, kdy vzal poprvé do rukou housle. O dva roky později absolvoval první hodinu na housle v ZUŠ P. J. Vejvanovského v Hlučíně u paní učitelky Andrey Poštulkové. Největším úspěchem ve hře na housle byl postup do krajského kola v celostátní soutěži ZUŠ. V jedenácti letech začal souběžně hrát na flétnu v ZUŠ v Šenově u pana učitele a člena Janáčkovy filharmonie Ostrava Karla Čurdy. Od tohoto okamžiku to byl již malý krůček vyzkoušet si poprvé lesní roh u stejného pedagoga. V současné době studuje třetím rokem hru na lesní roh na Janáčkově konzervatoři a gymnáziu v Ostravě u pana profesora Milana Krajňáka. Největší úspěch ve hře na lesní roh dosáhl Petr Kozel na Mezinárodní interpretační soutěži v Brně v roce 2009, kde získal 1. místo v kategorii Junior B. V roce 2009 rovněž získal 2. místo na Soutěžní přehlídce konzervatoří ČR a o dva roky později na soutěži Pro Bohemia se umístil na 3. místě. V roce 2010 se zúčastnil mezinárodního interpretačního kurzu „HORNCLASS“ v Praze a ve stejném roce účinkoval na stáži v Mezinárodním orchestru ,,JFUTURA ORCHESTRA“ v Itálii pod vedením dirigenta Maurizzia Dini Ciacciho. V současnosti je členem žesťového kvinteta JKGO a hornového kvarteta JKGO, se kterým se zúčastnil soutěží Karla Ditterse ve Vidnavě a pravidelně také vystupují na Slavnostech Lesního rohu v Žehušicích. Kromě těchto souborů je rovněž členem Salonního orchestru Oldřicha Zahuty při ZUŠ v Ostravě- Hrabůvce.

Jaroslav Brych vystudoval nejprve hru na lesní roh na pardubické konzervatoři ve třídě O. Tvrdého a poté dirigování na pražské AMU u V. Neumanna, J. Veselky a R. Elišky. Opakovaně se účastnil dirigentských kurzů H. Rillinga ve Stuttgartu. V letech 1984 až 1997 byl sbormistrem Vysokoškolského uměleckého souboru Univerzity Karlovy, od roku 1987 do roku 1994 pracoval jako dirigent Symfonického orchestru Armády České republiky, v letech 1992 až 1993 byl dirigentem Opery Mozart Praha a v období od roku 1994 do roku 2005 byl sbormistrem Pražského filharmonického sboru. V současnosti je sbormistrem Foersterova komorního pěveckého sdružení, příležitostně spolupracuje s Pražským komorním sborem, Pražským filharmonickým sborem, Choeur de Radio France, Symf. orchestrem hl. m. Prahy FOK, Talichovým komorním orchestrem a dalšími českými orchestry. Vedle dirigentské a sbormistrovské činnosti též učí na HAMU v Praze, na Pedagogické fakultě UK v Praze, na Konzervatoři v Pardubicích a na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze.

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi” jako eKniha – (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *