Jsou Britové antisemité, nebo jen pokrytci…?

9. Říjen, 2008 – 16:58

To jsem to zase vyvedl. Nedaleko Londýna je malé opatství a v něm ještě menší klášter, do něhož jezdí dcera mé neteře na brigády. Za práci na zahradě má placené ubytování a stravu. Poznává tak Anglii i angličtinu.Prokecl jsem se a řekl o Britech, že jsou to antisemité a hned se mi dostalo, co proto. Prý britský makléř Nicholas Winton zachránil před smrtí skoro sedm set převážně židoských dětí z území Československa jejich transportem do Velké Británie, kde byly umístěny do místních rodin.

A jelikož jsem oponoval, že i německý nacista Oscar Schindler zachránil před děsivými následky holocaustu na osm set Židů, když si je odvedl z Osvětimi na práci do své továrny, přesto nezabránil tomu, že jsou Němci dodnes považování za národ oddaný Hitlerovi, byl jsem prohlášen za demagoga.

I když vím své…

Po první světové válce získali Britové mandát na Blízkém východě a pár roků poté vydáním tzv. nové Bílé knihy naopak zabránili více než 300 tisícům židovských utečenců vstoupit na území Palestiny a na Kypru pro 50 tisíc z nich vybudovali internační tábory.

Židovská teroristická skupina Irgun, kterou založil ruský Žid Vladimír Žabotinský, se proto rozhodla, že v létě 1946 podnikne jeden ze svých posledních útoků a zaútočí na jeruzalémský hotel Král David, v němž sídlil Britský sekretariát a vojenské oddělení.

Členové Irgunu se převlékli za Araby a pod záminkou dodávky potravin vnesli do podzemí hotelu sedm máselnic, naplněných výbušninou. Byli sice odhaleni, ale prostříleli se z hotelu, aniž by Britové poznali, že je Král David podminován. Při explozi ve 12,45 bylo pak zničeno levé křídlo hotelu, při čemž zemřelo 90 lidí; Židů, Arabů i Britů.

Židovská agentura tento útok odsoudila, i když svůj ozbrojený boj s Brity tím nemínila ukončit. Jejím protivníkem byla Britská centrála kriminální policie v Jeruzalémě. Problémy tohoto rázu se však táhly desítky let…

Už v roce 1917 totiž slíbila Británie Židům, že si budou moci v zemi svých praotců na území Palestiny vybudovat svůj stát. A když porazila britská armáda i s pomocí Židů v této části Blízkého východu turecká vojska a toto území obsadila, naděje sionistů na vlastní domovinu vzrostla.

Britům se však v tomto koutu světa zalíbilo. Měli zde skvělou strategickou polohu a levnou naftu. Přišli už o Indii i jižní Afriku. Věděli, že pokud vznikne židovský stát, tato jejich výhoda padne a nezbude jim ani Blízký východ. Proto začali příliv Židů omezovat.

Jedním z vrcholů mstivých útoků proti židovskému odboji byl 1. únor 1948, kdy vybuchla nálož umístěná v autě před Palestine Post (později Jerusalem Post) na ulici Havacelet v Jeruzalémě. Ukradený britský pick-up naložený půl tunou TNT explodoval před budovu Postu.

Tři lidé byli zabiti a řada zraněna. Nálož zničila tiskařský lis; cílem bylo zastavit rostoucí mezinárodní vliv jediného anglojazyčného židovského deníku v Jeruzalémě. Protože většina izraelských novin byla tištěna v Tel Avivu, byl Post v době arabského obléhání města jediných zdrojem zpráv v Jeruzalémě.

Bombový útok byl proveden arabskou milicí, za pomoci bývalých britských vojáků. O pár týdnů později vybuchly tři náklaďáky vezoucí výbušniny na jeruzalémské ulici Ben Jehuda zničily budovy a zabily 56 Židů; o další dva týdny později explodovala další automobilová bomba u budovy Židovské agentury v Jeruzalémě a zabila 13 lidí.

Britové to neměli zkrátka v Palestině vůbec snadné. Falešně slibovali na všechny strany, až z toho měli fatální problémy; museli bojovat na dvou frontách: Proti arabskému džihádu i proti Židům.

,,Když v létě roku 1941 napadlo hitlerovské Německo Sovětský svaz, odhalili britští šifreři, kteří sledovali pohyby nacistické armády, že proti Židům je vedena genocida. Podle dokumentů, zveřejněných v roce 2001, je jasné, že z 282 stránek Brity dešifrovaných zpráv nacistů z Běloruska a Ukrajiny muselo vedení britské armády vědět nejpozději v září 1941 o probíhajícím holocaustu,“ uvedl v březnu 2001 v The New York Times americký historik Richard Breitman.

Přesto nikdo nezasáhl, aby Židům pomohl. Britové to vysvětlují tím, že nechtěli žádným zásahem prozradit svou schopnost luštit německé kódované zprávy. Navíc jim byli bližší Arabové než Židé, jejichž úmysl vytvořit si na území Palestiny svůj stát ohrožoval strategické cíle Velké Británie.

Animozita mezi Brity a Izraelci zřejmě přetrvává. Britská policie přerušila svůj pokus o zatčení bývalého izraelského generála, na něhož byl vydán zatykač kvůli podezření ze spáchání „válečných zločinů“, z obavy před krveprolitím.

Stalo se v Londýně na letišti Heathrow v září 2005, když bývalý velitel jižního velení izraelské armády generálmajor Doron Almog přiletěl na soukromou návštěvu Británie a na poslední chvíli byl varován izraelským velvyslanectvím, aby neopouštěl palubu letadla, protože se jej chystají zatknout britští policisté na základě zatykače, který mu kladl za vinu podíl na zboření arabských domů v Gaze v roce 2002.

Po dvou hodinách generálmajor odletěl zpět do Izraele. Paradoxem případu je, že žalobu proti generálu Almogovi za své palestinské a propalestinské klienty podala právní kancelář Hickman and Rose, vedená v Izraeli narozeným právníkem Danielem Machoverem.

Takže, nejde o to, jestli je někdo Brit, Němec nebo Izraelec, ale jestli si zachoval lidskou tvář a zůstal pořád člověkem…

Reklama:
  1. 2 Trackback(s)

  2. Led 15, 2016: hampton bay ceiling fan
  3. Úno 11, 2016: temple run

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *