Je to Rachmaninov 20. století a já ho mám ze všech nejraději,“ vyznává se Matej Arendárik

6. Duben, 2012 – 14:29

Dva večery věnované ruským skladatelům připravila pro příznivce vážné hudby Janáčkova filharmonie Ostrava pod taktovkou bulharského dirigenta Iva Venkova.

První půle večerů 12. a 13. dubna od 19 hodin ve společenském sále Domu kultury města Ostravy budou patřit Rachmaninovu Čtvrtému klavírnímu koncertu g moll se sólistou Matejem Arendárikem. „Rachmaninov byl podle všeho geniální skladatel i klavírista. Známe jeho nahrávky klavírních koncertů. Jsou to všechno virtuózní záležitosti. Rachmaninov ve srovnání např. s Lisztem používá více polyfonie, je tematicky vroucnější, obsahově hlubší a kompozičně sevřenější. Co do technické náročnosti – ta se vyrovnává právě tím, že jeho skladby jsou napsané klavíristou, který nástroj ovládal dokonale. Čtvrtý koncert (1940) je už trochu dále než např. 2. a 3. Je to Rachmaninov 20. století a já ho mám ze všech nejraději,“ vyznává se Matej Arendárik.

Druhá půle koncertu pak bude patřit koncertnímu provedení baletu Pták Ohnivák z dílny Igora Stravinského. Úspěšná premiéra baletu Pták Ohnivák v provedení Ďagilevova Ruského baletu s dirigentem Gabrielem Pierné v pařížské Velké opeře se uskutečnila 25. června 1910. Stravinskij na základě sukcesu tohoto díla vytvořil pro koncertní účely z baletu Pták Ohnivák tři orchestrální suity (1911, 1919. 1945). V Ostravě tentokrát ale nezazní žádná z nich. Posluchači v Ostravě budou svědky ne příliš častého uvedení (v Ostravě vůbec poprvé) celého dvouaktového baletu.

Vstupenky na koncert v ceně 170-210 korun lze zakoupit v pokladně DKMO a pobočkách Ostravského informačního servisu. Děti a studenti mají slevu 80%, osoby starší 70 let a držitelé průkazů ZTP 50%.

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi” jako eKniha – (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135)

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *