Zase hoří, má pardubická panenko Synthesie…

29. Březen, 2012 – 10:31
Ilustrační fotografie z archivu autora...

Ilustrační fotografie z archivu autora...

Tak jako je krize přirozenou součástí kapitalismu, mluví se v Pardubicích o tom, že také požáry zbrojního průmyslu ve městě perníku jsou přísně řízené harmonogramem odboru životního prostředí. Je to možná prokletí, třeba jen jedno hloupé lidské pochybení. Kdo nic nedělá, nic nezkazí. Zažil jsem Zbrojovku Vsetín.  

V areálu pardubického chemického závodu Synthesia vypukl přesně po roce další velký požár. Hoří dvě skladovací haly společnosti Rekla, v nichž se suchovává minerální olej. Barviva a barvy jsou prostě hořlavé… Při požáru došlo i k několika explozím. Plameny zachvátily také dva nákladní automobily. Jakoby ta prokletá nálož semtexu o váze 450g, vložená 21. prosince 1988 libyjskými teroristy do magnetofonu, který skončil v trupu Boeingu 747, pořád připomínala, že česká jednička zbrojního průmyslu má neustále sílu, nejen nad skotským Lockerbie.

Nejsem škodolibý ani pomstychtivý a vím, že každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán, natož zločiny. Ty mají na svědomí zbrojařské firmy, s ročními zisky mnoha bilionů dolarů. Kdo dnes vede ryze obranou válku? Iluze, lež a ďábelské pokrytectví.  Napůl zničená Libye se opět ozývá. Zbrojaři hnání zvrácenou posedlostí po penězích už dávno bezostyšně prodávají zbraně oběma proti sobě krvelačně bojujícím stranám. Zvláště když nejeden papež těmto zbraním žehnal… Chladná ocel nejrůznějších revolverů, pušek a ručnic mě děsí natolik, že jsem vyměnil povinnou vojenskou službu za brigádu v dolech. Dva roky za deset.

Nedávný výbuch v areálu společnosti Explosia a.s., dceřinná společnost Synthesia a.s. v Semtíně u Pardubic, si 20. dubna 2011 vyžádal čtyři mrtvé a nejméně devět zraněných. Společnost označila explozi nitroglycerinu za provozní nehodu. Inu, když se kácí les, létají třísky, chceš-li mír, chystej válku. Dnes už vím, že bych své rozhodnutí nebral zpět. Ani pro krvavé mozoly učitelského synka.

Záchranáři se psy nakonec vzdali prohledávání semtínských trosek. V místě výbuchu byla totiž vyšší koncentrace nitroglycerinu a psi se této látky nadýchali a nebyli schopni dalšího vyhledávání. Objekty navažovny a mísírny, kde byla prováděna výroba klasické důlní skalní trhaviny Perunit dynamitového typu, byly srovnány se zemí. Nitroglycerin je v současné době surovinou pro výrobu různých plastických trhavin.

Podobné havárie se v Semtíně staly i v letech 1929, 1944, kdy došlo k 367 lehčím, 61 těžkým a 13 smrtelným úrazům, pak ještě v roce 1964 a v květnu roku 1984. Celkem zahynulo při explozích, mj. skladu střelného prachu, (tření železné hrany vozíku o nákladovou rampu způsobilo jiskry, které způsobily vznícení převáženého nákladu a následně i výbuch celého skladu, po kterém zbyl jen kráter) na třicet osob a dalších 450 bylo zraněno. Na pomoc v roce 1984 přijely mimo jiné krajský štáb Lidových milicí i jednotka sovětských vojsk, dočasně u nás pobývajících.

Firma ze Semtína dlouhodobě zaměstnává stovky lidí, život bez práce je krušný, proto není důležité, o jakou práci jde. Třeba ve zbrojařském podniku. Je nutné uživit rodinu a děti. Hlavně, že parametry nezaměstnanosti jsou v mezích volebních slibů. Zbrojní výroba prostě snižuje nezaměstnanost a basta. Výroba tanků, granátů, samopalů či automatických pušek je zkrátka stejné zlo jako výbušniny, o nichž už dávno neplatí “očistné” klišé, že jsou používány jen pro trhací práce v lomech, v lesích či v dolech, kde pomáhají plnit plán. Co na to odbory? Nejefektivnější zbraní české produkce se nicméně ukázal semtínsko-pardubický, ne však perník, nýbrž semtex.

A vynálezce semtexu Stanislav Brebera nebyl Nobel, ani neměl jeho miliony, takže Breberova cena se nekoná. Český chemik prostě vyvinul plastickou trhavinu SEMTEX. V polovině 60. let byla zahájena sériová výroba. Neblahou celosvětovou proslulost získal Semtex po teroristických útocích. Dnes je pan Brebera důchodcem a též autorem skcript pro Vysokou školu chemicko-technologickou v Pardubicích. Jmenuje se “Vojenské trhanivny a technologie výroby trhavinových náloží”. Sebevražední atentátníci mají odkud tahat rozumy. Jinak je to určitě hodný člověk, co by mouše neublížil. On přece nedal svůj semtex do letadla…

Název velmi účinné trhaviny vznikl kombinací slov SEMTín a EXplosive. Původně byl Semtex určen především pro odminovací prostředky, postupně se však jeho použití rozšiřovalo i pro civilní trhací práce, především jako trhavina určená pro speciální destrukční práce. Možná i proto šlo o trhavinu nedetektovatelnou, tedy nezjistitelnou, a bylo ji možné pronést bez potíží také do letadel. A tak byla nálož semtexu o váze 450g vložena 21. prosince 1988 libyjskými teroristy do magnetofonu, který skončil v trupu Boeingu 747.

Letadlo letící ve výšce 9 400 metrů rychlostí 804 km/hod se během několika vteřin změnilo v ohnivou kouli a rozprsklo se jako rachejtle. Trosky dopadaly na skotské město Lockerbie, v němž zůstalo jedenáct mrtvých včetně celé čtyřčlenné rodiny Jacka a Rosalindy Somerville a jejich dětí Paula a Lynsey, když jejich domy rozbořilo křídlo s palivem. V letadle zahynulo 259 pasažérů a členů posádky… Libye zaplatila pozůstalým celkem 2,7 miliardy dolarů odškodného… Desítky dalších atentátů s pomocí semtexu se odehrávají každou chvíli.

Inu, jak se do lesa střílí, tak to v něm exploduje… Občas… Když nehoří pardubický perník…

PS: Panika obyvatel mimo pardubických občanů kolem požárů v pardubické chemičce Synthesia Semtín, kde vzplály oleje a další chemikálie, mě pokaždé dokáže rozesmát. My, rodilí pardubáci a zejména obyvatelé přilehlých obcí moc dobře víme, že podobné požáry jsou pro obyvatele Pardubic vždy důsledně připravovány a plánovány s dostatečným předstihem…. Tyto ohně slouží jen a jen pro blaho Pardubic…. Kvalita ovzduší se během roku zlepšuje až na takovou úroveň, že se tento vzduch stává pro nás pardubáky nedýchatelným…

Nejvhodnější lokalitou pro pálení chemikálií přímo nabízí areál Semtína (Synthesie), kde je půda nasáklá těžkými kovy a vždy je zde něco vhodného ke spálení. Alternativním místem pálení je pak rafinérie Paramo, kde se pálí v podstatě nepřetržitě přebývající zemní plyn, který vzniká při zpracování ropy. Děkujeme magistrátu, vedení podniků Synthesia i Paramo za správnou a účelnou regulaci, která nám pardubákům zachraňuje život. Za kolektiv a za celé Pardubice děkuje Ondra Kňava… http://knava.blog.idnes.cz/c/253343/Zbytecna-panika-V-pardubicke-Synthesii-zase-hori.html 

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi” jako eKniha – (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135)

Reklama:
  1. 3 reakce na “Zase hoří, má pardubická panenko Synthesie…”

  2. Tentokrát nadpis jako z bulváru pane Olšere, z Vaší strany spíše nevědomky. Zřejmě jste stejně jako Ondra Kňava nečetl pořádně zprávy, nebo jste je četl z nesprávného zdroje. Nehořelo v prostorách firmy Synthesia ale ve skladištní oblasti bývalého areálu Semtína, která přiléhá k veleznámému podniku Synthesia. Firma (stejně jako další firmy co tam mají pronajaté prostory), kterou zachvátili plameny nemá nic společného s firmou Synthesia, ale médiím se to hodí do nadpisu :)

    od Roman v Bře 30, 2012

  3. Nikde jsem nenapsal, že hořelo v prostorách firmy Synthésia… tak vám zopakuji svůj text… Hoří dvě skladovací haly společnosti Rekla, v nichž se suchovává minerální olej. Barviva a barvy jsou prostě hořlavé… Při požáru došlo i k několika explozím. Plameny zachvátily také dva nákladní automobily… čtěte pořádně…

    od olser v Bře 31, 2012

  4. Ano četl jsem pořádně. Reagoval jsem spíš na tuto větu: „V areálu pardubického chemického závodu Synthesia vypukl přesně po roce další velký požár.“ Chtěl jsem jen upozornit, že ty dva požáry (navíc ten před rokem nebyl požár, ale výbuch) nemají spolu nic společného a nemají tedy ani souvislost s dalšími nehodami v provozu společnosti Synthesia, které v článku popisujete. Pak jste tam trochu zamotal ty barvy: „Barviva a barvy jsou prostě hořlavé ..“, jenže žádné barvy tam nehořely, přávě ty barvy souvisí se Synthesií, takže z tohoto, podle nadpisu článku a jak to spojujete s těmi nehodami to vypadá jako že hoří přímo firmě Synthesia.

    od Roman v Dub 2, 2012

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *