Jak se do pražského lesa volá, tak se z něho Janoušek ozývá…

27. Březen, 2012 – 14:46

Jak to bylo pohádko, když zabloudil kolibřík do pražského lesa? Stalo se v listopadových dnech roku 2009. Šéfem ODS v Praze zůstal Pavel Bém. Svého vyzyvatele, radního Rudolfa Blažka, na volebním sjezdu strany porazil v poměru 64:56 hlasů. Avšak něco za něco.

Pro podporu si musel dojít za kontroverzním smíchovským starostou Milanem Jančíkem. Už to bylo pro Béma ponížení. Navíc mu hlasy v kuloárech prakticky s podpisovým archem sháněl i podnikatel a někdejší radní Prahy 10 Tomáš Hrdlička, nedávno ještě stíhaný pro korupční jednání. Dodržujme presumpci neviny. Bém to komentoval lapidárně. „“Shánět si hlasy není nic špatného a pozoruhodného… Neřekl bych, že to byly zákulisní dohody… Politické dohody jsou ale součástí každého volebního příběhu…“

(Hrdlička od počátku devadesátých let podniká. Zaměřuje se na mj. provozování benzínových pump a sítě výherních hracích automatů, také je spolumajitel jedné z největších developerských a správcovských firem v Praze bývalé NAVATYP, dnes Prominecon Group, do které měl vstoupit v roce 2007 společně s lobbistou Romanem Janouškem…)

Čím Bém za své znovuzvolení zaplatil? Jančík, kterého vyšetřovala několikrát policie, a který čelil obvinění z nabírání tzv. černých duší, aby ovládl Prahu 5, získal 100 hlasů a stal se místopředsedou. Kariéra je sviňa. Mnozí se pro ni spojí třeba s ďáblem. Faust by mohl vyprávět…V řijnu 2009 se v rezidenci pražského primátora se uskutečnila slavnostní prezentace příležitostního bibliofilského vydání básně Karla Hynka Máchy “Máj” u příležitosti dvoustého výročí jeho narození. Snažil jsem se přirovnat Máchu a Béma, aniž bych tušil, jak hodně blízko k sobě měli. Primátor Pavel Bém hosty přivítal a pak už stál raději skromně v koutku.

Jeho volební příběh začal právě nabírat na obrátkách. Na pořad dne přišly náklady na pražskou kartu Opencard. Nezávislý audit totiž ukázal, že karty přišly na asi 888 milionů korun, příjmy z nich jsou ale nulové, ačkoli původní plány počítaly s tím, že začnou generovat zisk už v roce 2008. Kdo za to může? Primátor Pavel Bém má jasno. Politickou odpovědnost za fiasko projektu podle něj nese jeho první náměstek Rudolf Blažek. „Věcnou odpovědnost pak nese Václav Kraus z odboru informatiky…“
Dnes Pavel Bém prožívá svůj další příběh. Není volební, ani himálajský, ale každopádně poslední. Co tomu všemu předcházelo? Byly ony kompromitující a „nedemokratické“ odposlechy skutečně tak chucpe? Vraťme se o pár let zpátky na začátek Bémových kamarádčoftů… Jak sám potvrdil svůj předběžný příjem za rok 2008, nežil si špatně, ale úpis podepsaný vlastní krví se musí plnit. Tak vzniklo nesmazatelné pouto mezi Pavel Bémem a Romanem Janouškem, jehož toky peněz vedou rafinovaně a nečitelně přes Švýcarsko, Panamu, Lichtenštejnsko, Velkou Británii a Kypr.

“Pan Janoušek mi během primátorských kampaní pomáhal jako mediální poradce. Pochopitelně i jako kamarád. Má přirozený selský rozum…” řekl Pavel Bém, když slavil své narozeniny za přítomnosti více než dvou tisícovek hostů ve Žlutých lázních, moderních říčních lázní v retro stylu třicátých let 20. století, patřících panu Janouškovi. O jeho „selském rozumu“ se mohl přesvědčit celý český národ v přímém televizním přenosu, kdy totálně intoxikován motal páté přes deváté poté, co úmyslně srazil vietnamskou ženu…

Co víc dodat; jsou to přátelé, nebo jen obchodní partneři? Nebo obojí…? Kdyby do toho ale nemluvila drzá švýcarská prokuratura, co se Janouškovými aktivitami začala zabývat před čtyřmi roky na podzim a v Ženevě mu dokonce zmrazila jeden z účtů se sumou 221 milionů korun. Bankovní experti tak ve Švýcarsku narazili podle policie na zvláštní systém převodů peněz. Zdá se, že jde o provize ze státních zakázek v Česku, tedy o podezření z praní špinavých peněz.

Zasvěcení tvrdí, že lobbistu Romana Janouška prý musí navštívit každý uchazeč o velkou městskou zakázku. Bez toho nemá šanci ji získat. Řeč je též o systému vybírání tzv. desátků za stavby v Praze, resp. o konkrétních procentech a sazbách, jež Janoušek sám určuje. Viz jeho lobbistické zapojení do tučné zakázky od podniku lesy ČR, firmy ČEZ a VZP… Ve společnosti Ora Print figuruje Janouškova manželka. Samozřejmě, že Bémův důchod nebude na hranici životního minima, ale kdo umí, ten umí. Nekrade, ani nevesksluje, má několik regulérních legálních zaměstnání, ale musel by si i tak ony skoro dva melouny ročně vydělávat více než sto let, aby měl ve Švýcarsku alespoň 200 Janouškových milionů.

Připomeňme si, jak začínají „volební příběhy“… Na počátku Janouškovy podnikatelské kariéry by měli stát dva muži ze seznamů StB. Prvním byl Josef Regner, hlavní postava společnosti Strojexport, které dnes patří na pražském Václavském náměstí palác Blaník. Tím druhým byl právník a podnikatel Karel Stejskal. V roce 1993 založili společnost Medea Real, později získali podíl i v Medea Kultur. Pod hlavičkou této firmy začali v Blaníku pořádat protidrogové besedy pro školy. Janoušek na ně zval i uznávaného odborníka Pavla Béma.

Spřátelili se. Na státní protidrogovou politiku bylo podle zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu v letech 1993 až 1996 uvolněno ze státního rozpočtu okolo 500 milionů korun, většina šla do Blaníku. Bém se v roce 2002 stal primátorem Prahy a společnosti blízké Janouškovi začaly s magistrátem spolupracovat. Objem Janouškova podnikání je poměrně velký a jeho lobbistický a realitní byznys úspěšný, takže 221 milionů by šlo třeba i jakžtakž věrohodně vysvětlit. Když ale má na účtech 600 milionů, tak to už je značný problém. Pokud by šlo o miliardy, dalo by se konstatovat obligátní: No comment… Jsou-li však peníze na Janouškově účtu “čisté”, proč se vyhýbal vysvětlení švýcarské bance?

A jak vidí konečně rozuzlení celého příběhu Romana Janouška lidé se skutečným selským rozumem? Páni advokáti začnou tím, že není pravda, že chtěl tu paní zabít, jelikož ta Vietnamka byla tak maličká, že ji nemohl ze svého milionového auta vidět, což právníci snadno prokáží. A žádné policii neujížděl, jen měl podezření že jej sleduje několik bílých lvů z agentury ABL. A v tom parku normálně chodí pravidelně běhat, normální jogging, aby měl kondici na golf a rozrušení policajti si mysleli, že se jim snaží vzít roha. Ale jen co se k partě kolem exprokurátora Širokého dostanou adresy svědků, včetně jejich rodných čísel, změní svědkové své výpovědi a bude prokázáno, že Janoušek vlastně žádné auto neřídil, ale bylo mu ukradeno….

Inu, bude stačit šest měsíců Bémovi pro rozhřešení za inkriminované odposlechy? Skutečně se očistí, není jeho time out jen čekání na zázrak? Kolikátý už? Nemá náhodou Pavel Bém svoji kvótu zázraků už dávno vyčerpanou…?

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi” jako eKniha – (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135)

Reklama:
  1. 1 Trackback(s)

  2. Led 15, 2016: hampton bay

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *