Zbraní v rukách opilce je i auto, s nímž řidič páchá trestný čin…?

24. Březen, 2012 – 21:45
Co má benzín, všecko hoří...  Foto: Břetislav Olšer

Co má benzín, všecko hoří... Foto: Břetislav Olšer

Jsou toho plná média. Lobbista Roman Janoušek způsobil v Praze 4 svým vozem Porsche Cayenne dopravní nehodu. Z jednoho průšvihu do druhého. Sice prchal, ale policisté ho dostihli a zjistili u něj v dechu 2,2 promile alkoholu. Krevní zkoušku rázně odmítl. Zřejmě na radu svých právníků, s nimiž svým mobilem za desítky tisíc okamžitě komunikoval.

Bude milionář „Mazánek“ obviněn z trestných činů ublížení na zdraví, neposkytnutí první pomoci a ohrožení pod vlivem návykové látky. Nebo se „vyplatí“…? Může mít řidič s psychickou retardací vůbec řidičské oprávnění? Jinak by nejednal jak šílený. Vlastně opilec a jeho úmyslný trestný čin… Žena se totiž postavila před jeho vůz, aby ho přiměla jednat o jejím poškozeném volvu. Sotva však naskočila zelená, Janoušek se rozjel, do ženy narazil a odhodil ji několik metrů.

Sanitka zraněnou jednapadesátiletou Vietnamku odvezla poté do motolské nemocnice. Má těžký otřes mozku, zlomených pět žeber a bérce. Řidič, který ji srazil, prchal před policisty, nejprve autem a posléze volil úprk pěšky. Jde o přestupek či trestný čin? Může být smrtící porsche zbraní…? Čím to je, že na první pohled normální lidská bytost se vmžiku změní v hovado, sotva sevře volant svého vozu. V Izraeli mi říkali, že nejvíc sebevražedných atentátníků není v Pásmu Gazy, ale na českých silnicích, nejvíc šílených vrahů není v jihoafrickém Sowetu, ale na českých dálnicích…

Co na to dopravní předpisy? Pokud je zjištěno u řidiče do 0,3 promile alkoholu, jde o přestupek, za něho pokuta do 20.000 Kč, 3 body, zákaz řízení na 6 měsíců až jeden rok. Od 0,3-1 promile, je to už trestný čin s podmínečným trestem, pokuta do 20.000 Kč, 6 trestných bodů, zákaz řízení na 6 měsíců až rok. Předpisy přitvrzují; více než 1 promile znamená trestný čin a nepodmíněný trest až 1 rok vězení, 6-7 trestných bodů, 25.000 – 50.000 Kč pokuta, zákaz řízení na 1-2 roky. Pokud řidič odmítne dechovou zkoušku, získá 7 trestných bodů, 25.000-50.000 Kč, zákaz řízení na 1-2 roky.

V některých státech je povoleno řídit i po vypití malého množství alkoholu, u nás je tolerance nulová. Přesto každý den stovky řidičů usedají za volant pod vlivem alkoholu nebo drog a každý den minimálně jeden z nich nedojede do cíle, protože jízda skončí nehodou. Někdy i tragickou. Ne však pro čekatele orgánů. Letos jich kvůli alkoholu zemřelo už přes 80, což je dvakrát tolik než loni.

Bude skutečně s prominentním řidičem Janouškem jednáno stejně jako s každým jiným opilcem za volantem…? Jaké má takový klient možnosti? Kolik může mít právníků? Je běžný občan schopný zaplatit za právní kancelář miliony jako Janoušek? Určitě mu Pavel Bém pomůže, magistrát má přece spoustu advokátů zvučných jmen. Co by pro svého „kolibříka“ neudělal. Nadstandardní vzah je nadstandardní vztah…

Nedávno policisté doslova vytáhli v Praze z kamionu značně opilého řidiče s 2,5 promile alkoholu v krvi, ovšem soudce neshledal důvody vazby. Za 14 dní ho zavřeli za stejný přestupek v Rakousku… Podle premiéra Nečase jde u nás o standardní demokratické postupy, nejsme přece žádná totalita. To snad znamená, že policie dá ochranu vietnamské rodině, aby ji Janoušek nechtěl vydírat…?

Inu, božíčku, kde a kdy bude dostižen Roman Janoušek, jenž zmizel a nebylo zatím možné mu předat obvinění ze tří trestných činů…? Neozve se až ze Seychel nebo z JAR, jako podnikatel Krejčíř, jemuž bylo „povoleno“ klidně odejít po zatčení ze své vily v Černošicích…? Kdoví, jestli měl Janoušek stejně jako Krejčíř k dispozici přímo na místě pět milionů v českých…?

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi” jako eKniha – (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135)

Reklama:
  1. 1 Trackback(s)

  2. Led 23, 2018: kew green hotel hong kong

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *