Reklama ubohého rasismu aneb Což tak boj Killi Bill s Brucem Le…?

8. Březen, 2012 – 8:45
S úsměvem jde všechno líp... Foto: Břetislav Olšer

S úsměvem jde všechno líp... Foto: Břetislav Olšer

Miluji televizní reklamy; zasviněná vana a kouzelný proutek, vlastně čisticí prostředek. Stačí jednou máchnout hadrou a místo centimetrové zažrané vrstvy špíny je jen blýskavá vana nebo třpytící se kovový hrnec. Rok nemytá klozetová mísa a stačí čístící látka a máte po riziku získat žloutenku typu C. Meze reklamních šotů a videí jsou prostě nekonečné. Používají je také v EU…

Rasistický podtext videa za 127 tisíc eur (3,16 milionu korun) propagujícího Evropskou unii jako tvůrkyni světového míru donutil Barrosa a spol., aby ho zrušili. Představte si banální děj. V trapném videoklipu nadžena, celá ve žlutém, podobná Kill Bill, se chystá změřit si své síly s trojicí mužů z řad etnických menšin, kteří se připravují na boj s osamělou běloškou. Ta prochází prázdným skladištěm, přesně takovým, v jakém se odehrávají „střelecké závody“ mafiánských gangů.

Náhle před ni seskočí muž z Číny ovládající kung-fu. Nato se objeví mistr bojového umění kalaripajat z jihoindického státu Kérala a míří na ni svou šavlí. Nakonec vrazí dveřmi dovnitř Brazilec s dredy a v rámci bojového umění capoeira začne metat přemety. Nic z toho jim ale nepomůže, žena se „rozmnoží“ a muži musí složit své zbraně, kleknout si na kolena a naklonované ženy se změní v kruh tuctu žlutých hvězd EU.

Byl jsem v Pekingu na představení bojovníků kung-fu. Dokonalost, milimetrová přesnost úderu, zkrátka umění, které je neporazitelné. Žádná Kill Bill by neměla šanci. Filmové triky nenahradí skutečný boj kung-fu, resp. Wing Chun, jeden z nejmladších stylů čínského bojového umění (wu shu nebo též kung fu). Je založen na vědeckých principech o efektivním využití struktury lidského těla (nekopíruje pohyby zvířat, jak je tomu u jiných stylů), nespoléhá se příliš na fyzickou sílu. Je jedním z nepraktičtějších stylů sebeobrany, nejen pro efektivitu svých technik a stylů. Bojovník kung-fu nevítězí, jelikož je fyzicky větší, silnější nebo má prostě štěstí, ale vítězí svou zručností a efektivitou bojového systému. Kam se hrabe Kill Bill, Číňané při mém dotazu na ni, se jen smíchy popadali za břicha. Jediným Mistrem je pro ně legendární Bruce Lee….

Takže, žádná sousedská mírová politika EU, nýbrž zcela zřejmý stereotyp imperialismu, o němž je nyní známo, že se zmítá ve smrtelné křeči. Žádný mír a harmonie. Přesně taková, jaká byla reklama výrobce kosmetiky Nivea, co musela stáhnout billboardy s fotografií dobře rostlého černocha, který odhazuje svou vlastní hlavu s afro účesem, aby získal novou hlavu a nový účes. Moderní. A k tomu zní slogan „polidšti se“. Lapidárně řečeno, černoch odhazuje do dálky svojí dřívější neupravenou podobiznu, typicky černošský vzhled a dává ebenovým lidem najevo, aby se zkulturnili.

Za Řebíčkovy peníze v Abu Dabi či Dubaji dům, za ty Grossovy zase apartmán na Floridě. Je s podivem, že černí protagonisté této niveové reklamy s ní souhlasí. Hlavní tváří firmy Nivea je černošská zpěvačka Rihannu, která tvrdí, že jí to neurazilo. Byznys je byznys. Stejně tak si chrání svůj stomilionový kšeft ústřední model B. J. Williams. Prý, co by bylo, kdyby ne černoch, ale bílý muž odhazoval svoji hlavu. Pohoršoval by se někdo nad tím? No jo, ale kdo jako první aplikoval apartheid, rasovou segragaci a diskriminaci, nebyl to náhodou jihoarický běloch Botha či němečtí nacisté Hitler s Goebbelsem, kdo považovali barevné obyvatele za méněcenné a nelynčoval černochy náhodou Ku klux klan…? A co pojmenování negr či kafr… Nebyly to všechno výsady bělochů? Kdy bylo zrušeno otroctví v USA? Netýkalo se to vše jen bělochů, kteří byli odjakživa těmi vyvolenými…? Byl jsem v JAR, když ještě černoši nesměli chodit po stejném chodníku jako Búrové..

Ví to už každý; skinheadi, neonacisté i další rasisté a příznivci Ku klux klanu, bojující o bílou rasu. Demografové totiž mají jasno, i když předvídají černé mraky nad světem. Před bílou rasou jsou asi čtyři desítky roků na to, aby se ještě předváděli. Pak skončí v rezervaci; bělochů zbude na planetě jen asi osmnáct procent.

Kdyby si Severní Amerika nezačala s otrokářstvím, nebyly by dnes USA v problémech, resp. její bělošská menšina. Možná by vůbec neexistoval hnusný rasismus. Ten vůči Afroameričanům je úž pouhým kopáním v křeči smrtelně zraněného koně. Proto v roce 2042 nebudou stárnoucí Američané světlé pleti tvořit většinovou skupinu v populaci Spojených států. Po Světové konferenci OSN o rasismu a xenofóbii v Durbanu, zaznělo poprvé, že africké státy chtějí za otroctví odškodnění 777 miliard dolarů. Sněmovna reprezentantů USA se raději omluvila za otroctví, aby v době, kdy má 18 bilionů dluhů, nemusela ještě za něho za trest platit.

Rovněž nejstarší list USA The Hartford Courant požádal za prominutí, že kdysi na rozhraní 18. a 19. století otiskoval inzeráty otrokářů na prodej otroků. Omlouvaly se však i města Liverpool a Bristol, jejichž vina je v tom, že dovolily, aby si je vybrali otrokáři za své přístavy. Za otroctví se omluvily také kongresy jižanských států – Alabamy, Marylandu, Severní Karolíny a Virginie. Kdekdo se už omluvil za otrokáře: Britové, Francouzi, Američané, Brazilci. Muselo to z nich prostě ven. Za slova se přece neplatí. Dokonce i africký stát Benin se omluvil za to, že prodal miliony černochů bílým otrokářům… Nebo to snad bylo naopak…? Tak se nesmíme divit, že rasismus vůči černochům a barevným obyvatelům světa je citlivější otázka rasistické reklamy, než podobné útoky na bělochy.

Inu, vlastně se EU ani nedivím; v jejích zemích už žije na třicet milionů muslimů, fotbalová mužstva tvoří z poloviny černoši… Takže vše hraje; jen přepočítávám, kolik mi bude za čtyřicet roků a to mě uklidńuje…

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi” jako eKniha – (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135)

Reklama:
  1. 1 Trackback(s)

  2. Led 15, 2016: hampton bay

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *