Koncerty Jeunesses musicales jsou plné elánu, emocí a energie

7. Březen, 2012 – 14:47

Elán, emoce a energie, to jsou atributy, které jsou hlavním vkladem mladých sólistů cyklu Jeunesses musicales Janáčkovy filharmonie Ostrava. Potvrzením těchto slov bude jistě i další koncert této řady, který se koná 15. března 2012 od 18 hodin ve společenském sále Domu kultury města Ostravy.

Jeho úvod bude prozářen sluníčkem koncertu – třináctiletou Marií Šumníkovou. V jejím podání posluchači vyslechnou druhou a první větu Šostakovičova Koncertu pro klavír a orchestr č. 2. Něžné pohlaví zastupuje i druhý sólista. Bude jím studentka Janáčkovy konzervatoře a Gymnázia v Ostravě hobojistka Denisa Gřonková. Ta pro svou prezentaci zvolila Koncert pro hoboj a orchestr Bohuslava Martinů. A třetím do party bude houslista Marco Čaňo – posluchač Fakulty umění Ostravské univerzity, který provede první větu Sibeliova Koncertu pro housle a orchestr d moll. Program završí Dvořákova symfonická báseň Vodník. Orchestr bude řídit šéfdirigent JFO Theodore Kuchar.

První z účinkujících mladinká pianistka Marie Šumníková se poprvé ke klavíru posadila ve čtyřech letech. A není divu, že začala tak brzy, vždyť všichni její blízcí muzicírují. Tatínek je dirigent, maminka Jana je výborná klavíristka a hudební múza neminula ani její dva starší bratry. Nejstarší ze sourozenců Marek hraje na violu a od letošního roku je členem orchestru Janáčkovy filharmonie, prostřední Jakub se zase úspěšně věnuje hře na violoncello. Občas si spolu zahrají i na koncertech jako Šumníkovo trio. Marii v současnosti vede její maminka. Od samého začátku Maruška koncertuje a soutěží. Každoročně se zúčastňuje národní soutěže Prague Junior Note (4krát 1. cena, 2krát 2. cena, Cena Luboše Sluky, Cena Carla Czerného, Cena Českého hudebního fondu za nejlepší provedení české soudobé skladby) a mezinárodní soutěže pro mladé klavíristy Amadeus Brno (sedminásobná laureátka – vždy 2. nebo 3. cena, v únoru 2010 1. cena a cena pro nejúspěšnějšího českého účastníka). Jako laureátka Amadea Brno koncertovala ve Vídni (Mozarthaus), v Trenčíně a na Mezinárodním hudebním festivalu ve Znojmě. V listopadu 2008 vystoupila jako sólistka s Moravskou filharmonií v Olomouci. V roce 2010 se představila i ostravskému publiku za doprovodu Janáčkovy filharmonie. Kromě klavíru ještě miluje koně a balet.

Druhá sólistka Denisa Gřonková začala hrát na hoboj v 11 letech na ZUŠ V. Petrželky v Ostravě. Nyní studuje na konzervatoři ve třídě Jiřího Židka. Na svém kontě má stejně jako Marie celou řadu ocenění. Kromě vítězství v celostátním kole soutěže ZUŠ to je především vítězství v Mezinárodní rozhlasové soutěži Concertino Praga v roce 2008, jehož součástí bylo následné účinkování ve World Youth Orchestra při operních představeních v Turecku a také v European Union Youth Wind Orchestra na koncertech v Lucembursku. „Každý z projektů byl v něčem jiný a oba tyto orchestry a především lidé mi dali opravdu hodně. Dodalo mi to novou chuť do hraní,“ dodává Denisa Gřonková. A chuť se zúročila v podobě dalších ocenění ze soutěží. V roce 2010 si Denisa odvezla prvenství a titul laureáta z 8. Mezinárodní soutěže dechových nástrojů v Jastrzebiu Zdroj a krátce nato získala 1. cenu také na 4. Mezinárodní soutěži pro dechové nástroje ve Wroclawi. Denisa se již představila jako sólistka se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Janáčkovou filharmonií v Ostravě či Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín.

Posledním z účinkujících tohoto koncertu bude dvacetiletý Marco Čaňo – posluchač Ostravské univerzity ze třídy Aleny Čechové. Hře na housle se věnuje od sedmi let. „Měli jsme doma jedny housle po mamince, která hrávala, když byla na základní škole. Zůstaly doma nevyužité a naši rozhodli, že bych na ně mohl hrát já,“ říká Marco Čaňo. Ze začátku ho hraní ale příliš nebavilo. „Přišlo to, až když jsem byl poprvé na kurzech Václava Hudečka v Luhačovicích,“ vzpomíná na své začátky Marco. Od té doby se těchto kurzů zúčastnil již sedmkrát, loni byl oceněn jako jeden z nejlepších účastníků mistrovským smyčcem z dílny Luboše Odlase.

Ani Marco si pokud jde o ceny ze soutěží s Marií a Denisou nezadá. V roce 2007 získal 2. místo na mezinárodní soutěži Josefa Muziky v Nové Pace, téhož roku se zúčastnil soutěže Anglo-Czechoslovak Trust v Londýně, kde se jakožto nejmladší účastník umístil na 2. místě. A proč mu rodiče dali netradiční jméno Marco. „Vždycky říkají, že věděli už dávno, že budu hodně cestovat. Takže jsem Marco,“ vysvětluje mladý houslista.

Vstupenky lze zakoupit v pokladně DKMO a pobočkách Ostravského informačního servisu. Děti a studenti mají slevu 80%.

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi” jako eKniha – (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135)

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *