“Luna a láska; když nerostou, ubývají,” říká jedno z čínských přísloví. Důležité víc než by se zdálo. Čínu dnes tvoří přes padesát národů a etnik. Zajistit vše potřebné pro tak početný stát je nevídaná věc. Ne vše se podaří, ale 21. století je pro “Říši středu” zatím šokující svým nevídaným rozvojem. Jenom se neví, co udělá dítě, jež se ze dne na den stalo dospělým. Věřím, že se stane stejně moudrou zemí jako v době neolitu, kdy většina zsvěta žila v 9. tisíciletí před n. letopočtem v pravěku mladší doby kamenné a v Číně již produkovali hedvábí.

Poté to byl porcelán, magnetická střelka, střelný prach, knihtisk a papír ze dřeva, kůry stromů a starých rybářských sítí či vrtné soupravy staré Číny, papírové peníze, sklo, resp. čočky – brýle, lupu… Výčet by byl nekonečný. Dvanácti procentní průmyslový růst vynesl do role světové jedničky rovněž železniční dopravu. Proto byl začátek “zlatého týdne”, kdy se od 1. do 8. října slaví státní svátek založení Čínské lidové republiky.

Bezpečná čínské železnice přepravila v jednom dni rekordních 8.928.000 pasažérů, což ve srovnání se stejným obdobím loňského roku narostlo o 635 tisíc cestujících. Pár obrázků  charakterizuje život v Pekingu, zvláště v Konfuciově chrámu, kde mladí za své zemřelé obětují vonné tyčinky v posvátném a očistném ohni… Fotografiue s velkou výpovědní hodnotou. Ne však pro ty, co Čínu jen špiní…

 

 Snímky Břetislav Olšer

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi” jako eKniha – (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135)