Nevidomý klavírista zahraje písně Glenna Millera a George Gershwina

20. Únor, 2012 – 15:05

Klavíristé Barbora Ručková a Martin Smutný, posluchači Fakulty umění Ostravské univerzity zahájí druhý koncert cyklu Jeunesses musicales 23. února 2012 od 18 hodin v sále Domu kultury města Ostravy.

V jejich podání posluchači vyslechnou Koncert pro dva klavíry a orchestr d moll z pera pařížského rodáka Francise Poulenca. Skladatelova slova „psát to, co se mi zachce, kdy na to mám chuť, to je má skladatelská deviza,“ potvrzuje jeho hudba, která na každého zapůsobí bezprostřední a spontánní muzikalitou. Zmíněnou skladbu napsal v roce 1932. „Je to dílo náladově rozmanité, někdy mozartovsky ukázněné, hned však světácky vervní, klasicky laděné, jindy zase žertovně uličnicky rozpustilé,“ píše v programu ke koncertu Ivan Měrka. Následovat bude vystoupení absolventa Janáčkovy konzervatoře a gymnázia v Ostravě Jakuba Smeji, který ve studiu hry na pozoun pokračuje na JAMU v Brně. Pro svou prezentaci zvolil Koncert pro pozoun a orchestr dánského autora Launyho Grøndahla.

Posledním ze sólistů bude nevidomý klavírista Adam Blažek. Ten se vedle klavíru věnuje také hře na zobcovou a příčnou flétnu a zpěvu. V letech 2005 a 2006 získal první místo ve hře na klavír a na zobcovou flétnu na soutěžním festivalu „Bílé hole“. V jeho podání zazní melodie Glenna Millera (Moonlight serenade) a George Gershwina (I have got a crush on you
a The man that I love). Koncert završí Gershwinova symfonická báseň Američan v Paříži.

Vstupenky na koncert si můžete zakoupit v pokladně DKMO nebo v pobočkách Ostravského informačního servisu. Děti a studenti mají slevu 80%, osoby starší 70 let a držitelé průkazu ZTP pak 50%.

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi” jako eKniha – (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135)

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *