Jak přežít pád v sudu z vodopádů Niagara Falls

1. Říjen, 2008 – 10:41

Mám na svém webu rubriku Kontakt, kde jsou předepsané kolonky, do nichž stačí vepsat vzkaz, kliknout na slovo e-mail a mám svoji poštu bohatší.

A přesně něco takového mě postihlo včera v noci. Dostal jsem vztaz, abych něco udělal s tím, co prý pánové Bartoška s Donutilem v televizi popletli v pondělním dokumentu o Kanadě, když prohlásili o českokanadském dobrodruhovi Součkovi, že po pádu v sudu z Niagarských vodopádů odpočívá na zdejším hřbitově.

Není to prý pravda, jelikož Souček údajně svůj hazardní kousek přežil, sice s pořádnými podlitinami, ale pak dál provozoval své kaskadérství. Dostal se jako dubler až do Hollywoodu. Zahynul teprve až tam…

Jsem vlastně rád, že mi takové anonymní vzkazy přicházejí, alespoň si můžu zavzpomínat na vodopády Niagara Falls, které se v celé své přírodní kráse nacházejí na východním konci Ontarijského jezera, na pomezí jižní Kanady a severních USA.

Vzrušující podívanou vytváří Niagara, která měří jen 58 kilometrů, ale zásluhou členitého kaňonu nabírá s každým kilometrem na síle, když vytéká z Erijského jezera, aby šestnáct kilometrů před svým vyústěním do Ontarijského jezera vytvořila vodní kaskády, jež rozdělují Goat Island (Kozí ostrov) na kanadskou a americkou část.

Obří energie tohoto vodního živlu využívají dvě hydroelektrárny i Wellandský průplav s námořní dopravou. Skoro dvě třetiny vod, které říčním korytem dravě plynou, nikdy přes slavné vodopády nepřepadnou. J

sou pár kilometrů před jejich hranou, nazvanou pro oblý tvar svého kamenného podkladu Horseshoe – Podkova, odváděny na turbíny elektrárny.

Každou minutu spadne z výšky 48 metrů v průměru přes 55 miliónů litrů, při zvýšené hladině vody až osmnáct milionů litrů za sekundu. Málokterá řeka světa se dokáže rozparádit jako Niagara.

Přesto se už chystá další houf šílenců, kteří si říkají DareDevil´s – Troufalí ďáblové, aby se pokusili ve speciálně upraveném tubusu zdolat volným pádem tuto zdivočelou vodní masu.

Mezi DareDevil´s byla v roce 1901 i třiašedesátiletá učitelka z Michiganu Annie Taylorová, která si v sudu sice rozbila hlavu, ale pád přežila. Dvakrát ,sudové´ zdolání Niaraga Falls úspěšně zvládl jako neplavec i John David Munday.

Mnohem hůře však dopadl v roce 1930 řecký přistěhovalec George Stathakis z Buffala, který si pro zdolání vodopádů připravil tři metry vysoký a asi tunu vážící dubový sud.

Vodopády v něm sice překonal, ale když jeho plavidlo záchranáři vylovili, našli v něm již jen mrtvé dobrodruhovo tělo.

Husí kůže naskakovala všem návštěvníkům Niagara Falls, když se dívali na provazolezce z Francie Jeana Gravaleta, který si nad bouřícími vodopády natáhl lano a bez problémů po něm přešel.

A aby toho riskování nebylo málo, vydal se po laně znovu, tentokrát před sebou tlačil trakař s jídlem, které si ve své pavoučí nadzemské poloze navíc uvařil a snědl.

Skutečnou hrůzu prožívali rodiče sedmiletého chlapce Rogera Woodwarda. Chtěli se s ním projet ve člunu nad Niagarou. Dítě jim však vypadlo do vody a nedobrovolně absolvovalo pád do vřící vody pod Niagara Falls.

Stal se zázrak a Roger, který měl na sobě naštěstí plovací vestu, se neutopil a byl vyloven bez jakéhokoli zranění.

Mezi niagarské kaskadéry se zařadil i již zmíněný Čechokanaďan Karel Souček. Sudový skluz z Niagarských vodopádů přežil pouze s modřinami na hyždích, v hazardech však pokračoval, až špatně skončil při skoku z výšky desátého patra do bazénu.

Jeho hollywoodští zaměstnavatelé zřejmě podcenili sílu větru, nešťastný Souček se při svém filmovém dubler-skoku vychýlil závanem vzduchového proudu asi o metr, narazil na kovový okraj vodní nádrže a bylo po slávě, polní trávě…

V muzeu Niagara Falls je o něm zmínka stejně jako o čtyřicetiletém Kirku Jonesovi, který se v říjnu 2003 rozhodl zdolat Niagarské vodopády na kanadské straně pouhým skokem.

Bez sudu, plovací vesty či jiného pomocného zařízení. Skočil do Niagary nad jejími vodopády, doplaval až na jejich hranu a nechal se strhnout mohutným proudem do vřící hlubiny pod sebou.

Šokovaní diváci na břehu viděli, jak se Kirk po sto metrech po proudu vynořil, odmítl furiantsky nabídnutou pomoc posádky výletní lodi a sám se vyšplhal na břeh. Tam už ho ale čekala policie a soud rozhodl, že musí zaplatit pokutu deset tisíc kanadských dolarů. Inu, za popularitu se platí i v Kanadě…

Milovníci adrenalínu dávají přednost pohledu z výletní lodě Maid of the Mist, která se přiblíží skoro až pod padající hráškově zelené tuny niagarské vody.

Název lodi zní v překladu Dívka oparu, což je jméno indiánské dívky, která spáchala z nešťastné lásky sebevraždu tím, že na kanoji vplula přímo pod tíhu padající vody.

To vše proto, že její netolerantní otec ji chtěl vdát za muže, kterého nemilovala…

Jo, jo… kde jsou ty časy, kdy u skautských táboráků frčela při španělce Niagara, co temně hučela do noci…

Reklama:
  1. 1 Trackback(s)

  2. Led 14, 2016: hampton bay fans

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *