Klarinetista Venyš uvede Calandrelliho Jazzový koncert

26. Leden, 2012 – 11:54

Sólistou koncertů Velkého symfonického cyklu 2. a 3. února 2012 bude jeden z nejvýraznějších umělců mladé české generace – klarinetista Irvin Venyš. V Ostravě se představí v Koncertu pro jazzový klarinet a orchestr z pera Argentince Jorge Calandrelliho. 

O kvalitách tohoto skladatele a aranžéra svědčí mimo jiné to, že si u něj aranžmá objednalo mnoho světových hvězd např. Barbra Streisand, Andrea Bocelli, Celine Dion, Ricky Martin, Luis Miguel, Eddie Daniels, Barry Manilew a další. „Skladba, která zazní v ostravském sále vznikla v roce 1984 pod dojmem zimy v New Yorku a je částečně ovlivněna Stravinským a Bartókem. Calandrelli za něj obdržel „Wavedon Award“, skladatel roku. Mimo jiné byl jmenován na dvě Academy Awards a dvaadvacet Grammy Awards a získal několik cen jako skladatel, autor instrumentace a aranžér,“ píše v programu koncertu Ivan Měrka.

Také Irvin Venyš má na svém kontě mnohá ocenění ze světově uznávaných soutěží – Pražské Jaro, Pacem in Terris Bayreuth, EBU New Talent, Zurich apod. Pozoruhodný je také rozsah jeho hudebních aktivit, od klasického klarinetového repertoáru přes extrémně náročné skladby 20. a 21. století – české a světové premiéry – O. Golijov, B. Oliveiro, I. Yun, J. Dušek a další – až po folklór. S Janáčkovou filharmonií kromě tohoto koncertu vystoupí také v dubnu v Žilině v rámci letošního ročníku Stredoeuropského hudobného festivalu.

Rovněž vycházející hvězda na dirigentském poli – Jakub Klecker s ostravským orchestrem už spolupracoval. V roce 2010 dirigoval obří představení Honeggerovy Jany z Arku na hranici v brněnské hale Rondo, na němž participovala i Janáčkova filharmonie Ostrava.
V programu koncertů, které ve společenském sále Domu kultury města Ostravy začínají v 19 hodin, zazní kromě již zmíněné skladby také Straussova symfonická báseň Don Juan a závěr bude patřit Bartókovu Koncertu pro orchestr.

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi” jako eKniha – (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135)

Reklama:
  1. 1 Trackback(s)

  2. Led 15, 2016: hampton bay fan

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *