Hudební mládí se opět hlásí o slovo

25. Leden, 2012 – 14:49

Myšlenka koncertního cyklu Jeunesses musicales (Hudební mládež), jenž se v současné podobě objevil v programu Janáčkovy filharmonie Ostrava poprvé zhruba před 17 lety a je určen prezentaci mladých talentovaných muzikantů, je nepochybně chvályhodná.

Tentokrát se v programu večera představí výhradně studenti Fakulty umění Ostravské univerzity. Večer zahájí klavíristé Veronika Kubíčková a Michal Zátopek, kteří kromě Bachova koncertu pro 2 klavíry a smyčcový orchestr přednesou i klavírní party v působivém Saint-Saënsově Karnevalu zvířat. Kromě nich to pak bude flétnistka Janáčkovy filharmonie a zá-roveň také ještě studentka Petra Olajcová (na snímku). Ta pro tuto příležitost nastudovala Dopplerovu Uherskou pastýřskou fantazii pro flétnu a orchestr. Zastoupení bude mít i zpěv. Veronika Holbová a Simona Mrázová přednesou árie z oper Dvořáka, Smetany, Delibese.

Orchestr bude řídit mladý dirigent Jakub Žídek, jenž se v Ostravě s Janáčkovou filharmonií Ostrava již také několikrát představil. Koncert 26. ledna 2012 v Domě kultury města Ostravy začíná v 18 hodin. Vstupenky jsou k dostání v pokladně Domu kultury města Ostravy a pobočkách Ostravském informačním servisu.

Hlavním cílem této řady bylo a je vytvoření platformy pro prezentaci vynikajících, mladých hudebníků s velmi kvalitním symfonickým orchestrem „za zády“. Je to jedinečná příležitost pro žáky a studenty uměleckých škol z Ostravy a okolí, aby na vlastní kůži poznali všechna úskalí, ale i pozitiva spolupráce s velkým orchestrem. Z mladých muzikantů, kteří „prošli“ tímto cyklem, se mimo jiné rekrutují stálí členové Janáčkovy filharmonie – jmenujme např. houslistu Pavla Urbana, flétnistku Šárku Vlčkovou nebo fagotistu Jiřího Dřevjaného. Zároveň je to jedna z možností, jak přilákat do publika mladší posluchače – vrstevníky účinkujících.

Janáčkova filharmonie navíc nabízí dětem a studentům vstupenky na koncerty a předplatné na jednotlivé cykly se slevou 80%. To znamená, že vstupenka na koncert Velkého symfonického cyklu se pohybuje v rozmezí 34 až 42 korun. Na koncerty cyklu Jeunesses musicales a Komorního cyklu stojí lístek 30 korun.

Předplatné na celý cyklus Jeunesses musicales, který se skládá ze čtyř koncertů, z nichž první je na programu právě 26. ledna, pak vyjde na 86 korun.

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi” jako eKniha – (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135)

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *