Ministerstvo Herodesů jako vždy vše hravě „zvládne“…

29. Září, 2008 – 8:05

Je to asi měsíc, co jsem upozorňoval na zákeřnosti blížící se epidemie hepatitidy, dnes už varovně rozšířené žloutenky typu A. Bez větší pozornosti. Přednější byly přece texty zesměšňující ČSSD, Paroubka, Ratha, Bursíka a Topolánka či jiné politické taškáře.

Dnes má naše zdravotnické duo Pat a Patašon hlavu v pejru, přestože sebevědomě prohlašovali, jak to vše mají pod kontrolou a že všecko báječně hraje, jelikož miliardy za poplatky se jen hrnou.

A ještě kavalírsky zadarmo nabízeli vakcíny našim „nebohým“ narkomanům, kteří samozřejmě celou epidemii v Praze s velkou špínou rozjeli.

Jo, a málem bych zapomněl, že naši milí feťáci ještě dostanou grátis injekční stříkačky a jehly, aby si, probůh, neublížili. Že diabetici si své nádobíčko musejí poctivě koupit za své? Oni přece nemají prý ani tušení, co je to ten pravý absťák…

A co děti? Mají se kde a čím před hepatitidou chránit…?

Nyní radí lékař; povinné plošné očkování dětí nezahrnuje ochranu proti tomuto typu žloutenky. Proto více než 1,5 milionu dětí, ale i značná část dospělé populace, není vůči této chorobě účinně chráněna. Mýt si ruce nestačí. Jedinou účinnou obranou je právě očkování.

Hygienici v Praze se proto rozhodli, určitě s požehnáním ministra Julínka, resp. jeho mluvčího Cikrta, že budou narkomany očkovat touto vakcínou a zdarma. Kde by též drogově závislí vzali peníze na něco jiného než na drogy?

Jedna dávka vakcíny stojí v lékárně 730 až 1500 Kč, účinné je však jen přeočkování dalšími dvěma dávkami, což činí celkem až 4 500 Kč. Koncem prvního pololetí bylo k dispozici asi patnáct set vakcín, pouze ale pro zfetované Pražany; 500 Kč za ně zaplatily pojišťovny, zbytek dodal stát…

Teď však onemocnění žloutenkou typu A stále přibývá. Feťáci zklamali a dál jsou jak čuníci. V Praze už lékaři evidují více než 340 případů, ve Středočeském kraji 82. Ti, kteří se proti onemocnění chtějí nechat preventivně očkovat, musí ale počkat. I drogově závislí. Očkovací vakcína zkrátka došla a bude nejdříve za několik dní.

„Vakcíny proti žloutence typu A potřebujeme běžně do dvaceti kusů měsíčně, většinou navíc pro ty, kteří cestují do zahraničí. V souvislosti s epidemií jsme ale vyprodali všechny vakcíny nadlouho dopředu,“ sdělila na tiskové konferenci Jana Gregorová, zástupkyně vedoucí lékárny Fakultní nemocnice Bulovka.

Žloutenka, mrška jedna přidrzlá, ale nečeká a vesele se šíří dál. V Moravskoslezském kraji už stoupl počet lidí nakažených žloutenkou typu A na 22 případů, což je zhruba trojnásobek proti celému loňskému roku, kdy hygienici zaznamenali celkem sedm případů. Zní výrok protiepidemického odboru.

Nejvíce nakažených je na Frýdecko-Místecku, kde bylo dosud zaznamenáno 19 případů. Největší výskyt ve Sviadnově, kde se žloutenkou nakazilo devět dělníků v jedné z ubytoven. Hygienici zaznamenali i výskyt žloutenky ve dvou rodinách, v nichž onemocnělo celkem pět osob.

A co čert, a asi ani Julínek, netušil, komunitu uživatelů drog v Praze postihla epidemie hepatitidy typu A v rozměru asi desetkrát větším, než tomu bylo loni. Po Česku se tak nekontrolovaně pohybuje více než 30 tisíc lidí závislých na tvrdých drogách. Několik tisíc z nich, kteří mohou nakazit další lidi, zejména partnery nebo rodinu, o své nemoci zatím vůbec nevědí.

A to ještě nebyla řeč o nejrozšířenější chorobě mezi feťáky, která je velmi těžko léčitelná – o žloutence typu C. Její virus může být přenesen krví či pohlavním stykem a výjimečně také z matky na plod. Možný je i přenos z infikované čerstvě odhozené injekční jehly.

Na pražské drogové scéně se podle odhadů může pohybovat kolem osmi tisíc lidí. Hrozba nakažení však visí i nad těmi, kteří sice nejsou drogově závislí, ale jsou s jejich uživateli v kontaktu.

Do letních měsíců platilo, že nejvíce nemocných bylo právě ve skupinách lidí, kteří nemají příliš dobré nebo žádné hygienické návyky, tedy mezi narkomany, bezdomovci či nezaměstnanými lidmi. Teď už přibývá nemocných lidí z rodin s běžným i vyšším životním standardem, kteří si nedokážou vzpomenout, kde by se s nákazou mohli setkat…

Jestli za to nemůže pověstné vládní hospodářství dle vzoru élidského krále Augeia (tzv. Augiášův chlév), v němž král-špindíra choval několik stovek kusů dobytka, který měl výjimečný dar reprodukce a dlouhověkosti, takže jeho smradlavý kravín mohl vyčistit jen silák Héraklés. Ten prorazil zeď chlíva a dvě biblické řeky svým proudem veškerý hnůj vyplaviily…

Je to tak; nejlepší obranou je útok. A to nejlíp vakcínou, jakou používají i děti. Většina populace do 30 let totiž totiž nemá v těle proti této infekční žloutence typu A protilátky. V roce 1979 po pozření infikovaných mražených jahod jí onemocnělo přes 32 tisíc lidí.

Kdo to zaplatí? Pojišťovny? Ministerstvo? A co bude s dětmi? Rodiče si mohou požádat o 20procentní slevu, ale prý jen do konce prázdnin… I lékárny a pojišťovny, chudinky, přece museji z něčeho žít.

Takže tohle nevyšlo. Vakcíny promrhali feťáci, ostatní se mohou jit klouzat. Ale pozor, také na kluzištích, stejně jako v barech a hospodách na Stodolní ulici v Ostravě, lze přijít snadno k nákaze žloutenkou.

Zřejmě si tyto vakcíny proti žloutence typu A budou muset rodiče pro asi 1,5 milionu dětí zaplatit sami; ta minimálně miliarda korun pány Cikrty a Julínky zřejmě nevzrušuje.

Vlastně jde zpátky do zdravotnických kapes, tak co. „Dvojka z Krarmářovky“ se bude alespoň mít opět čím chlubit… Čím víc poplatků, tím méně křiku lékařů, že chtějí přidat…

Když z této sumy ubude nějakých směšných pár desítek milionů pro absolutně nepřizpůsobivé lenochy a rizikové občany, svět se přece nezblázní. V ministerských nákladech se to přece ztratí…

Takto jsem svůj povzdech zakončil minule. Dnes stačí – Ministerstvo Herodesů: No comment!

Reklama:
 1. 5 reakce na “Ministerstvo Herodesů jako vždy vše hravě „zvládne“…”

 2. Podotýkám, že přenos žloutenky typu C je možný i intravenózním podáním netestovaných preparátů (např. protisrážlivý faktor VIII – nedostatek = hemofilie). Před rokem 1989 to bylo bohužel dosti časté. Stalo se to i mě… „Céčko“ se dost dobře léčit nedá, snad jen omezit nasávání (proč?) a čekat, až o vás zavadí kvalitní cirrhózka nebo CA jater. A napadá -li vás nějaká forma omluvy nebo dokonce odškodnění ze strany MZ – zapomeňte.

  od Ladislav Zelenka v Zář 29, 2008

 3. Tak to jsme dva, naštěstí jsem byl loni donucen přestat kouřit a pít…

  od obr v Zář 29, 2008

 4. To obr: Gratuluji… A co vás k tomu donutilo?

  od Ladislav Zelenka v Zář 29, 2008

 5. jen mrška mozková příhoda…

  od obr v Zář 30, 2008

 1. 1 Trackback(s)

 2. Led 15, 2016: hampton bay ceiling fan

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *