Které letiště teď pojmenují po Jiřím Raškovi…?

22. Leden, 2012 – 14:34
Václav Havel mezi horníky Dolu Staříč... Foto: Břetislav Olšer

Václav Havel mezi horníky Dolu Staříč... Foto: Břetislav Olšer

Zemřel Jiří Raška z Frenštátu pod Radhoštěm, skvělý člověk, první český vítěz na ZOH. Stalo se tak v Grenoblu ve skoku na lyžích. Raška byl trenérem mladých, pro které byl úžasným vzorem. Stal se českým lyžařem století, cenu za svoji morálku získal také od Českého klubu fair play. Kdyby byla v roce 1968 přímá volba prezidenta, kdoví jestli by neskončil na pražském Hradě.

Místo toho tam ale za čtyřicet roků byl Václav Havel, co se zapřísahal, když se objímal s komunistou Mariánem Čalfou, že to prezidentování vezme jen na jedno funkční období. Pan Mňačko by byl rád, že naplnil jeho román „Ako chutí moc“. Havel si prezidentování prodloužil na tři období.

Nelze srovnávat Rašku s Havlem. Raška nekouřil denně šedesát Marlbor, nevracel se ze zahraničních cest se sádrami na končetinách, protože kudy chodil, tam spoluvytvářel české světové prvenství ve spotřebě alkoholu. Raška též nepsal dramata, kterým nikdy nikdo neporozumí, přesto tyto „císařovy nové šaty“ obdivuje celý pokrytecký svět.

Ten se projevil po jeho smrti hlavně tím, že kdeco má být pojmenováno po Havlovi. Prostě české Havlovo. Také letiště. Proč ne třeba pivovar nebo výrobce rumu Božkov? Může za to Fero Fenič. Důvod je jasný. Má mnoho společného s Milošem Havlem, strýcem Václava Havla, co se oženil jen proto, že nacisté, jimž propůjčil rod Havlů Lucernu i Barrandov, nesnášeli homosexuály a tak Miloš dělal kolaborační vlny.

Raška také nebyl Západem dobře placený disident, ani nebyl ve vězení, ani mu nenabízela StB, aby se vystěhoval, že mu pak dají pokoj. Havel věděl, že pár roků v base mu jednou přinese slibované OF. Čekal a dočkal se funkce funkcí…

Dnes má být po něm pojmenováno kdeco. Od knihoven, přes ulice, letiště, divadla… Zkrátka otevřete konzervu, vyleze Havel, otevřete peněženku, vyleze Havel, i když by to měly být peníze. Žel, ty má v peněžence jen málo lidí tohoto státu jménem Havlovo.

Proto je pro mě šokující, že frenštátské můstky, které vyrostly jako bezprostřední inspirace Raškovým olympijským vítězství, budou možná pojmenovány jménem Jiřího Rašky. Ne automaticky, ale možná… A co muzeum, sportovní školy, ulice…? Osobnost osmašedesátého roku, pro jejíž úžasné sportovní výsledky i čestnost a lidství jí naštěstí nedávno udělil státní vyznamenání prezident Václav Klaus…

Znal jsem ho osobně. Překvapilo mě, jak může být zlatý olympionig tak skromný. Styděl jsem se za svoji neskromnost…

Inu, všichni jsme si rovni, leč někteří jsou si rovnější, přestože byli křiváky odjakživa…

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi” jako eKniha – (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135)

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *