Proč děsí bezjaderný Írán a ne atomová bomba Pákistánu…?

27. Září, 2008 – 11:43

Islámská republika Pákistán je druhou nejlidnatější muslimskou zemí na světě. Vlastní jaderné zbraně, je členem Commonwealthu a v současné době i místem s největším počtem teroristickch útoků.

Přesto USA, Evropskou unii, ani radarové Česko či pershingové Polsko neděsí, na rozdíl od Íránu, který atomovou zbraň zatím nemá. Proč nám nevadí Pákistán, válečnický národ, který je politicky rozpolcen, plný nebezpečí, atentátů, skrývajících se teroristů a raketami, co doletí i do Evropy…?

Stručný výčet jen těch nejděsivějších událostí posledního roku:

Nejméně 15 obětí z řad pákistánských policistů si vyžádal pumový útok sebevražedného atentátníka v hlavním městě Islámábádu. Spáchán byl v den prvního výročí bojů o Červenou mešitu, kterou loni obsadili radikálové a vytlačily je policejní a vojenské jednotky.

Bývalá pákistánská premiérka a šéfka opozice Benazír Bhuttová zahynula po útoku sebevražedného atentátníka ve městě Rávalpindí. Atentátník podle sdělení policie přijel na motocyklu. Nejprve expremiérku střelil do hlavy a hrudi a pak se odpálil.

Pákistánský prezident Parvíz Mušaraf vyhlásil v zemi výjimečný stav. Země v poslední době zažila vlnu atentátů a vede těžké boje s fundamentalisty na hranicích s Afghánistánem. Vyhlášení výjimečného stavu okamžitě odsoudila opoziční Pákistánská muslimská liga bývalého premiéra Naváze Šarífa.

Novým pákistánským prezidentem se stal Ásif Alí Zardárí, spolupředseda vládní Pákistánské lidové strany a vdovec po opoziční političce Bénazír Bhuttové. Volbu doprovodil bombový atentát v Péšávaru na severozápadě Pákistánu, při kterém zemřelo nejméně 14 lidí a další desítky byly zraněny…

Atentát na hotel Marriott v pákistánském hlavním městě si vyžádal 53 obětí. Je mezi nimi i český velvyslanec Ivo Žďárek. Dalších 266 osob bylo při útoku sebevražedného atentátníka s nákladním autem, plným výbušnin, zraněno.

Problémem Pákistánu je separatistické úsilí jihozápadní provincie Balučistán vytvořit nezávislý stát. Boje za nezávislost v této největší a nejméně zalidněné provincii vypukly v 70. letech 20. století a trvají dodnes.

Území Balučistánu je pod kontrolou místních kmenových vůdců, kteří většinou podporují svržený Taliban a teroristickou organizaci Al-Kajdu, jejíž vůdce Usáma bin Ládin se zde údajně skrývá.

Novou vládní stranu Pákistánu tvoří muslimové. Islám je zde přece státním náboženství, které praktikuje až 98 procent Pakistánců, kteří chtějí zavést islámské právo šariá…

Americký prezident George W. Bush si je přesto svým vazalem zřejmě jistý, proto si mohl dovolit dát tajně povel, aby americká armáda prováděla v Pákistánu pozemní operace bez předběžného souhlasu Islámábádu.

V nezvykle ostře formulovaném prohlášení konstatoval generál Ashfaq Kayani, šéf pákistánského armádního štábu, že neexistuje žádná dohoda s koaličními jednotkami, v jejímž rámci by jim bylo dovoleno provádět operace na pákistánské straně hranice.

Dodal, že „bude hájit suverenitu a územní celistvost Pákistánu všemi prostředky“…

Dne 18. května 1974 v západoindickém státě Rádžasthán zachvěla země. Indie provedla v den svátku Buddhova narození v hloubce sto sedmi metrů jaderný pokus. Šéf indického Bhabhova centra pro jaderný výzkum Raja Ramanna tak mohl zatelefonovat ministerské předsedkyni, že se „Buddha konečně usmál…“

Pákistán vyzkoušel svoji jadernou bombu v roce 1988.

Představte si, že by v zemi se 150 miliony obyvatel a jadernými zbraněmi, získala násilím moc nějaká radikální a nevypočitatelná skupina.

Taliban, al-Kajdá a Usáma bin Ládin, který by tak mohl ušetřit pár sebevražedných mučedníků a vyslat na Manhattan místo letadel jednu bombičku s jadernou hlavící…

Co je to všechno proti Íránu, který zatím atomovku ani nemá…? Ani teroristy, jenom ropu. A hodně ropy… Skoro nejvíc na světě…

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *