Bučením za vyšší dojivost a proti nemoci šílených krav…?

26. Září, 2008 – 15:25

Dějí se dnes ve světě věci. V Troškově filmové „genialitě“ z trilogie na téma „Slunce, seno, erotika, jahody a pár facek…“ jsme mohli vidět, jak lze zvyšovat dojivost Beethovenem a jak jít za smetanou se Smetanou.

Ani páně režisérova mírně senilní vynalézavost však nepřetrumfla současné inovační chovatele skotu ve Velké Británii. Je zvláštní, jaké lze při verbálním použití slova „kráva“ získat pozitivní asociace…

Britská Federace producentů bio mléka se totiž na svém posledním setkání shodla na nové metodice zvyšování dojivosti krav. Farmáři mají napříště na svých pastvinách krávy provázet a bučet na ně. Podle prvních pokusů totiž tak skot dává až šestkrát více mléka.

Podle osmačtyřicetiletého farmáře Grahama Vallise svědčí jeho kravkám bučení asi pět minut před započetím dojení. Jeho schovanky se pak prý dostanou do zvláštní extáze a uvolněného stavu, což zvyšuje jech výkonnost a dojí mnohem více.

Federace producentů bio mléka tak vyzvala svých 450 členů, aby činili to samé. Zřejmě nečekali, že se tento Pavlovův reflex projeví i v obráceném gardu.

„Často jsem si dával šálek kávy se svými kravami, ale v jednom případě jsem se náhle velmi uvolnil. Zjistil jsem, že to bylo tím bučením. Tak jsem zkusil časem taky bučet a ony se začaly řadit do kruhu. Krávy velmi vnímají své okolí, když jste klidní, budou také. To jim pomůže produkovat víc mléka,“ dodal bodrý vesničan Graham.

Zejmě k tomuto chovateskému úspěchu přispěl i fakt, že si nedal tradiční ranní anglický čaj, jak je to na Ostrovech zvykem, ale jenom kávu….

Neprozradil, že to dělá též proto, aby znovu o své početné stádo nepřišel, jako jeho otec před deseti lety. Tenkrát všechny britské živočicháře děsila bovinní spongiformní encefalopatie (BSE) a její nová varianta Creutzfeldt-Jakobova nemoc (CJD)…

Choroba, postihující mozek krav, přenosná i na člověka. Proti lidské podobě choroby zatím není léku a v roce 1998 na ni zemřelo ve Velké Británii 18 osob, rok nato 14 lidí. Poslední zprávy vyčíslují další tři umírající v Británii, jednoho v Portugalsku a jednoho v Saúdské Arábii.

Nemoc „šílených krav“ byla také zaznamenána u dobytčat ve Francii, Německu, Belgii a Švýcarsku. Tuto nemoc přenáší priony – nepatrné infekční částečky, složené z bílkovin, menší než viry.

U potomků nakažených krav nyní našli stejnou genovou variantu, odlišnou od jiných zvířat. Vědci předvídají, že to bude zcela hmatatelný důkaz pro to, že nemoc může být i dědičná.

To by ovšem znamenalo, že zákazy masokostní moučky z uhynulých ovcí sice mají smysl, protože zabraňují šíření infekce, ale stejně na úplné vymýcení nemoci šílených krav nestačí.

Přesto se u dobytčat, ačkoli testem projdou jako zdravá, na jatkách vyřazovaly rizikové tkáně (mozek, mícha, brzlík, mandle, slezina, oči a tenké střevo), o nichž vědci zjistili, že obsahují infekční částici zvláštní formy bílkovinné molekuly zvané prion.

Protože je vše příliš složité, přivítali angličtí chovatelé dobytku zvěst, že bučení je všelék. I na BSE a CJD…

Pokud ovšem pan režiér Zdeněk Troška nepřijde opět se svoji troškou do mlýna a nevymyslí pro svůj hoštický filmový kravín nějakou účinnější „dojivostní“ metodu, třeba drbání mezi rohy, prokládané hip-hopem pana Knížáka…

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *