Brutální bachaři jim znemožnili lepit si modely letadýlek…

13. Prosinec, 2011 – 23:27
Ilustrační fotografie o snu z nádvoří Mírova... Foto: Břetislav Olšer

Ilustrační fotografie o snu z nádvoří Mírova... Foto: Břetislav Olšer

Dnes se chudáci vězni z Mírova dočkali hrozných věcí; ředitel věznice plk. Mgr. Vladimír Lang se rozhodl týrat bezúhonné beránky elektrickým proudem. Jak kruté a nelidské… Dvakrát denně jim prý sadisticky vypíná elektrické zásuvkové obvody. Děs, kolik televizních seriálů nespravedlivě odsouzeným vězňům uteče, kolik káv jim tímto nenáviděný ředitel zakáže. A koupání v teplé vodě mají jen jednou týdně…

A to se před dvěma lety davy zvědavců procházely kaplí sv. Markéty, nádvořím a celami vězení Mírov, když zde byl “den otevřených dveří” v rámci výročí 150. roků od jeho založení. V polovině 13. století byl totiž vybudován na strmém vrchu poblíž Mohelnice opevněný hrad Mírov, chránící majetek olomouckého biskupa Bruna ze Schaumburku.

Potom sem své provinilé kněží biskupové zavírali a Mírov se tak stal už ve 14. století vězením, nazývaným “český Alcatraz”. Současná mírovská věznice je od roku 1858 profilována jako věznice se zvýšenou ostrahou. Dnes má oddělení s dozorem, ostrahou, se zvýšenou ostrahou, oddělení pro výkon doživotních trestů a oddělení specializované pro výkon trestu odsouzených s poruchou duševní a poruchou chování.

Ach, to je asi největší rána pod pás pro naše čistotné, poctivé a bezúhonné trpitele z Mírova. Bez televizních seriálů a teplé vody. A co jejich zasloužené vyžití v zájmových kroužcích? Podle ověřených zpráv jim dokonce bezohlední dozorci už ani nenakupují modely letadel, lodiček a dalších prostředků pro jejich zábavu. Pro vězně jim stát pošle příští rok jen 7,5 miliardy Kč, tedy o krutých 28 milionů míň… Určitě se jich zastanou i pozůstalí jejich obětí, matky, co jejich zásluhou přišly o manžely, matky o své syny…

Jak už jsem v jednom ze svých blogů psal, moje seznámení s tímto ponurým místem začalo téměř před dvaceti roky, kdy jsem jsem na Mírov začal jezdit za posledním českým odsouzencem k trestu smrti Zdeňkem Vocáskem, jemuž byl v roce 1990 tento hrdelní ortel změněn na 25 let, resp. na doživotí. Měl jsem tak možnost si opět přehrát celou situaci, kdy jsem v roce 1993 Zdeňka Vocáska na Mírově několikrát navštívil. Byl do místní věznice, před rokem 1989 určené k likvidaci, převezen z pražského Pankráce.

Éra Kajínka a jeho „zázračného“ a nikým podporovaného útěku byla ještě daleko, takže mi stačilo se ohlásit u ředitele věznice PhDr. Milana Kohoutka, který začínal na Mírově jako vychovatel, pak vystudoval psychologii a jako psycholog léta ve věznici pracoval. Ten se zeptal Zdeňka Vocáska, jestli mě chce přijmout a poskytnout mi rozhovor, samozřejmě za přiměřený honorář. On souhlasil, takže jsem se jednoho dne ocitl na mírovském druhém nádvoří, na jehož levé straně se nacházelo oddělení pro tenkrát devatenáct největších zločinů Československé republiky, odsouzených na 15 a více let vězení.

Než jsem se dostal až do třetího patra vězení, musel jsem projít po schodištích s několika pevnými mřížemi. Doprovázela mě vězeňská stráž se psem a než nám strážný otevřel mříž, nechal jsem se poučit, že první zmínka o hradu Mírov pochází z roku 1256, kdy ho nechal zbudovat olomoucký biskup. V kanceláři hlavního dozorce jsem pak čekal až přivedou Zdeňka Vocáska. Vešel nakrátko ostříhaný muž střední postavy v šedomodrých erárních kalhotách a bundě, přivítali jsme se, podali si ruce, nikde mezi námi žádné mříže, posadili jsme se a já jsem si náš rozhovor začal natáčet.

Byl jsem zřejmě posledním novinářem, který mohl až na Vocáskovu “světnici”, sednout si vedle něho na pelest jeho postele, chvíli se s ním dívat na televizi a hlavně si číst jeho deník, v němž rozebíral jím spáchané vraždy, kterých se měl ale prý dopustit někdo jiný. Bylo možné též fotografovat, což se v cele na doživotí už asi nikdy nepovedlo žádnému žurnalistovi. Pohodové chvíle mírovského vězeňství totiž vzaly rychlý konec po útěku Jiřího Kajínka. Jeho útěk způsobil, že ředitel věznice ukončil tragicky svoji kariéru tím, že spáchal sebevraždu skokem z okna své pracovny na druhé nádvoří…

Za zdmi mírovského hradu dnes žije 396 odsouzených. Mají televize, stravu, postel, teplo… To vše za své celoživotní dobré skutky. Z nich je na tři sta dvacet zařazeno do nejpřísnějšího režimu se zvýšenou ostrahou. Šest mužů si tu odpykává doživotní trest. Mezi nimi je i legenda – Jiří Kajínek, který se sem vrátil z karvinské věznice v rámci “rotace kádrů”, údajně proto, že chystal další útěk…

Ubytovací kapacita je 345 míst; na společných celách, eufemisticky nazývaných světnicemi, z nichž má největší 18 lůžek. Celkem 32 “světnic” je určeno pro dva vězně, jednolůžkových světnic je v současné době osm. Zaměstnanost vězňů se dlouhodobě pohybuje kolem 55 procent S ohledem na jejich složení je pro věznici atraktivní nabídka takového pracovního uplatnění, již lze realizovat v areálu věznice. Odsouzení pracují ve dřevovýrobě, zejména při výrobě nábytku. Jím je vybaveno mj. pracoviště ombudsmana v Brně, Justiční palác v Liberci a další objekty. Jeho kvalita je srovnatelná s nabídkou na českém trhu.

Bez práce se vězni za mřížemi nudí, kdo si nehraje – zlobí. Bez peněz není zač nakupovat ve vězeňské kantýně. Nervozita ovládne “světnice” a vězeňská služba se má co ohánět. Jak se říká, špatně je bez ženské a bez tabáku… Zakázky v hodnotě pod čtyři miliony korun musejí státní organizace přednostně zadat Vězeňské službě. Vyráběli také nábytek za patnáct milionů korun pro Český dům v Moskvě, pro svého potencionálního kolegu jménem Karel Srba, bývalý generální sekretář ministerstva zahraničí, odsouzený za přípravu atentátu na novinářku Sabinu Slonkovou na 12 let Další vězni brousí odlitky pro různé firmy a navíjejí elektromotory pro Siemens.

Za nejvýznamnější zakázku vězňů v roce 2005 z hlediska objemu výroby je považováno vybavení OS Svitavy. K původní budově soudu byla provedena dostavba a věznice zajišťovala vybavení všech kanceláří v celkové hodnotě 4.085.560,- Kč. Mnozí vězni si na Mírově vydělají v průměru až osm a půl tisíce korun. (Bezúhonní důchodci by jim mohli závidět.) Z hrubé mzdy odvádějí věznici čtyřicet procent. Zbytek jim zůstává. Víc než mají na své živobytí staří lidé v domovech důchodců či na eldéenkách…

Ten, kdo z vězňů práci nechce a žádné jiné příjmy nemá, přičemž jeho pobyt ve vězení stojí stát se vším všudy asi tisícovku denně, dostává sociální kapesné sto korun na měsíc. Z toho si musí kupovat například i hygienické potřeby nebo známky na dopisy. Vězni sice “bručí”, ale neztratili své volební právo. K volbám do Evropského parlamentu se ve věznici Mírov dostavilo 5. června 2009 celkem 113 voličů z řad odsouzených. Čtyři z nich však volební komise k volbám nepřipustila, neboť nepředložili platný doklad totožnosti.

Mírovská věznice má také své kuriozity. Jak píše napsala Mgr. Stanislava Rybičková, před půl stoletím zde byl vězněn Jan Janků. Obyčejný mukl – muž určený k likvidaci. A právě on objevil na půdě mírovského hradu rok před svým propuštěním židovskou bibli – svitek Tóry, zabalený v plátně a ukrytý za trámem krovu. Odnesl ho na ošetřovnu, kde pracoval jako lékárník a pomocník, ale tentýž den vrátil svitek zpět do úkrytu, aby ho neobjevili dozorci. Z pěti knih Mojžíšových obsahoval svitek jen tu první – Genesis, dnes v muzeu. Jak se dostala na Mírov, to už se asi nikdy nikdo nedoví…

Inu, celý život nikomu neubližovali, nikoho nezabili, neokradli, nikomu ani vlas na hlavě nezkřivili a za to všechno jim teď zakážou montovat jejich milovaných modelů letadýlek a vypnou elektřinu… To je snad na soud v Haagu za zločiny proti lidskosti na ubožácích z Mírova v době, kdy se v Česku krátí důchody a berou přídavky matkám s dětmi…

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi” jako eKniha – (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135)

Reklama:
 1. 3 reakce na “Brutální bachaři jim znemožnili lepit si modely letadýlek…”

 2. Hezky článek ale trochu najivní “ autor je nanjivní až to není hezké , dneska stačí když se znelibíte jistým lidem a skončíte ve vězení ! a neo stačí že pro nehodě zabijete člověk když jedete autem a hele 15 let basy ! nebo vám střelí v hlavě a umlatíte zloděje který vás už 5 krát okradl ! a hele dostanete 10 let nejmin !

  dneska jste jste ve vězení ani se nenadějete ! takže kecy typu všichni tam jsou neviny atd by si autor mohl strčít někam !

  znám dost připadu že lidi sice něco udělaly ale diky fizl gaunerum a justiční mafii skončily na několik let v base ! i když jiný za ten samý skutek neodast nic žadný trest !

  nebo co je dnes hlavní problem že stačí že vas fizli za něco chití co jste neudělal ale oni si myslí že ano , a šup na vazbu ! tak sedíte třeba i 2 4 8 a více let !!! pak vás u soudu osvobodí že jste nic nespáchal !!! to je ta české spravldlnost !

  znám připad když udajný pachatel přepadení seděl na vazbě 8 let ! pak ten který ho obvinil se doznal že si to vymyslel ! tak udajného pachatele pustily a 8 let života v hazlu ! zničené nervy zdraví atd ! a samozřejmně nikdo za nic nemuže ! a ani odškodnění nedostal !!!

  takže prosím autor at se svoje žvasty nechá od cesty

  od a v Bře 24, 2018

 1. 2 Trackback(s)

 2. Led 14, 2016: hampton bay ceiling fan
 3. Úno 20, 2018: ????

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *