Hvězdou koncertů Janáčkovy filharmonie bude Radek Baborák

29. Listopad, 2011 – 14:42

Další koncert Velkého symfonického cyklu Janáčkovy filharmonie Ostrava je na programu 8. a 9. prosince 2011 od 19 hodin ve společenském sále Domu kultury města Ostravy. V programu zazní v podání ostravského orchestru pod vedením dirigenta Theodore Kuchara kromě Stravinského Symfonie ve třech větách a Schumannovy Symfonie č. 4 d moll také Pauerův Koncert pro lesní roh a orchestr s hlavní hvězdou večera – Radkem Baborákem.

Ten patří mezi nejvýraznější osobnosti mezinárodní hudební scény. Pravidelně sólově koncertuje s celou řadou světových orchestrů. Spolupracuje se špičkovými dirigenty a hudebníky. Jeho repertoár obsahuje prakticky celé dílo pro lesní roh, od barokních koncertů až po soudobé skladby jemu dedikované. Souběžně s dráhou sólisty, byl zakládajícím členem Pražské komorní filharmonie, v osmnácti letech mu bylo (zcela výjimečně bez konkurzu) nabídnuto místo 1. hornisty v České filharmonii, na kterém setrval dva roky. V letech 1996-2000 působil jako sólohornista Mnichovských filharmoniků. V roce 2001 uzavřel roční exkluzivní smlouvu u Bamberských symfoniků. Jeho působení v orchestrech se uzavřelo v Berlínské filharmonii v sezonách 2003-2010.

V roce 2010 inicioval vznik orchestru Česká Sinfonietta, jehož je uměleckým vedoucím a dirigentem. Jeho členové jsou nejvýraznější čeští hudebníci mladé generace. V současnosti vyučuje na AMU v Praze.

Vzpomenete si, kdy jste naposled vystupoval v Ostravě?

V Ostravě jsem sólově vystupoval velice dávno a tenkrát to bylo myslím s koncertem Camila Saint-Seänse.

Před nedávnem jste se rozhodl ukončit angažmá v jednom z nejlepších orchestrů na světě v Berlínské filharmonii a naplno se věnovat sólové dráze a komorní hře. Jak se z dnešního pohledu díváte na své rozhodnutí? Co Vám vzalo a co Vám naopak přineslo?

Moje rozhodnutí nebylo právě obvyklé, ale zároveň jsem se na život po Berlínské filharmonii dobře připravil a našel si jiné profesní vyžití, ať už jako sólista, komorní hráč nebo dirigent. A z dnešního pohledu jsem udělal dobře, jsem více pánem svého času a nezávislý na instituci, která je sice obdivuhodná, ale taky enormně využívající potenciálu svých zaměstnanců.

V jednom z rozhovorů jste se zmínil o tom, že hornisté často dirigují, přece jen po čtyřicítce začnou zdravotní problémy, svaly ochabují a dirigentská práce je nejbližší. Je to jeden z důvodů Vaší iniciativy, díky níž vznikl orchestr Baborak Ensemble, kde působíte ve funkci uměleckého ředitele a dirigenta?

Baborák Ensemble je vlastně takovým vyvrcholením a souhrnem všech hudebních aktivit, kterým se dlouhodobě věnuji. V tomto velkém souboru typu „sinfonietty“ hrají nejvýraznější osobnosti české hudební scény, sólisté, komorní i orchestrální hráči a několik hostů z evropských orchestrů ve kterých jsem působil. To znamená, že se všichni dobře známe a mnohé jsme prožili třeba už za dob studií a kromě naprosto mimořádné energie, která z těchto lidí vyzařuje, když hrají, máme prostě radost se vidět a být spolu. Takže doufám, že od sezony 2013-14 budeme hrát více pravidelně. A na tom se právě usilovně pracuje.

V Ostravě uvedete Pauerův Koncert pro lesní roh a orchestr. Proč padla volba zrovna ne tuto skladbu?

Hornový koncert Jiřího Pauera je asi nejlepším českým koncertem napsaným v období komunismu, jehož byl pan Pauer v oblasti hudební vrcholným představitelem. Tato skladba je typická pro dobový vkusu ,,Sorely“ a inspirována zvláště tvorbou Šostakoviče. Což ale samozřejmě není až tak špatný vzor. A protože v hudbě rozhoduje pouze kvalita, patří Pauerův koncert do mého repertoáru a s chutí si jej po mnoha letech zahraji.

A obligátně nakonec – co Vás čeká v nejbližší době?

V nejbližší době mne čeká uvedení dokumentu „Solo“, který jsme tři roky natáčeli s nezávislým filmovým tvůrcem panem Přemyslem Havlíkem. O hornistech, lesním rohu a taky mojí berlínské anabázi. V hlavních rolích slavní dirigenti, hráči a orchestry a spousta skvělé hudby.

Vstupenky na koncert v ceně od 170 do 210 korun (studenti a osoby starší 70 let mají nárok na 50% slevu) lze zakoupit v pokladně DKMO nebo v pobočkách Ostravského informačního servisu.

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi” jako eKniha – (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135)

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *