Jak sehnat 20 000 USD na ledvinu, aneb Máte lidské náhradní díly..?

22. Listopad, 2011 – 19:33
Po operaci... Foto: Autorův archiv

Po operaci... Foto: Autorův archiv

Jdete sinajskou pouští s foťákem a spatříte nad hlavou hejno supů. Mrtvý velbloud? Omyl, v písku se povalují lidské ostatky. Zohyzdněná těla, nepoznáte, jestli jim vnitřnosti vyrvali hladoví dravci nebo lidské bestie… Pak si připomenete vyprávění beduínů o masakrování afrických uprchlíků, jimž zaživa vyřezávají orgány zkorumpovaní egyptští lékaři.

Taková je zrůdná bestialita „nových demokratických“ Egypťanů, co si stěžovali na krutosti prezidenta Mubaraka. Taková je dnešní poušť na Sinaji, jen pár stovek kilometrů od letovisek Hurgády a Šarm al Šejku u Rudého moře. Podobá se duševní poušti v srdcích patologických mršin, těžce urážející Hippokratovu přísahu. V izraelském Ejlatu jsou z toho vyděšeni. Hlavně uprchlíci z Etiopie, Eritreje a Súdánu. Stovky jich míří za lepším životem do Izraele. Beduíni jim „pomáhají“ přejít poušť, aby je dovedli ke zrůdným felčarům s chladícími boxy a mobilními operačními sály, v nichž jsou jim řeznickým způsobem odnímány ledviny, játra a další orgány.

Připomíná mi to procedury s Židy v plynových komorách koncentračních táborů. Naivní Afričané si též myslí, že jde o zdravotní a hygienické opatření; podstoupí krevní test za účelem údajné kontroly zdraví. Pak jsou umrtveni, bestiálně vykucháni a zanechání svému osudu; vykrvácí a zemřou. O případu informovala v minulých dnech CNN v reportáží ze Sinaje. Vše bylo zdokumentováno fotografiemi získanými od egyptské organizace na ochranu lidských práv New Generation Foundation for Human Rights a italské skupiny EveryOne Group. Že by i dneska byl ještě někdo normálně lidský? Na záběrech jsou těla psanců ze Sinaje s jizvami po rozsáhlých operacích v oblasti hrudníku, ale hlavně ledvin a jater. Světová zdravotnická organizace WHO označila Egypt za regionální uzel obchodu s lidskými orgány, jenž je druhý nejvýnosnější po obchodu se zbraněmi. Ceny orgánů se pohybují od 20 tisíc dolarů až po statisíce. Lidské náhradní díly…

Tyto hrůzné činy se odehrávají až po svržení prezidenta Mubaraka, nástupu vojenské kliky do vlády a během předvolební kampaně teroristického Muslimského bratrstva. Denně v zemi faraonů umírá v bojích přes třicet Egypťanů, jejichž orgány jsou také za nemalé peníze „upotřebeny“. Vzpomněl jsem si na svoji návštěvu jeruzalémské nemocnice Hadassa. Střádal jsem si materiály a inspiraci pro román „Krev pod obojí“ o lidských složitostech transplantace židovské ledviny islámskému pacientovi. “Je to pro nás zcela samozřejmé, provádíme rovněž transplantace orgánů mezi Židy a Araby i obráceně. Loni jsme takových operací uskutečnili hned několik,” řekla mi ředitelka Public Relations Hadassah Barbara Sofer. Bestiální praktiky Egypťanů šokovaly všechny.

Tak tohle už není metafyzično, to je přímo malý zázrak se vším všudy. Proto jsem šel minulý týden pracovně do Transplantačního centra Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě v očekávání dalších prožitků. Možná jsem patetický, ale kdo z vás by nebyl; tváří v tvář těmto zachráncům lidských životů. Zvláště, že šlo o oddělení, v němž se vedoucí lékař MUDr. Jiří Samlík se svými kolegy věnuje ledvinám. Už jejich názvy, “nefrós” řecky, “renes” latinsky, vzbuzují romantickou představu…

„Ročně transplantujeme 35 až 40 ledvin, od roku 1992 to už bylo 740 transplantací, převážně od zemřelých dárců. Pouze necelých deset procent dárců je žijících. Pokud se ptáte na obchodování s orgány, tak jenom řeč na toto téma je v Česku trestný čin. Nic neobhájí prodej ledviny, srdce nebo plic či jater a dalších orgánů. Ani myšlení pacientů a jejich strach ze smrti. Obchodování s orgány je prostě amorální…“ říká MUDr. Samlík.

Proti gustu žádný dišputát. Pak jsme si povídali o mých poznatcích z nemocnice Hadassa, kde řeší dárcovství orgánů bez zbytečné hysterie. Rozumnými zákony. Pacienti po atentátech jsou zde houževnatí a stateční. Bez nohou, o berlích, s krvavými šrámy, cvičící v bazénu, na invalidních vozících i speciálních zátěžových přístrojích pod dohledem rehabilitačních pracovnic. Uvědomuji si, proč lze být v tak “mrazivém” prostředí lidského utrpení a zároveň i neuvěřitelného optimismu vcelku snadno patetický…

V Izraeli proto může být podle zákona uskutečněna transplantace pouze mezi jeho občany. Z více než sedmi milionů občanů židovského státu ho tvoří i milion Arabů. Transplantace se ale v Izraeli nesmí provádět za peníze, stejně tak nelze platit za darovaný orgán. Pokud ho chce někdo darovat, jedná se především o kompabilitu rodinných příslušníků, musí podepsat dokument o tom, že svůj orgán daruje dobrovolně a zcela nezištně, tedy bez finanční odměny.

Dvanáctiletý chlapec a nemocná arabská žena zemřeli koncem dubna 2008 a jejich orgány byly transplantovány sedmi lidem. Poprvé v Izraeli bylo transplantováno tenké střevo. Pět orgánů 12letého Omriho Gilora z mošavu Kadima u Netanje bylo transplantováno jediné 16leté dívce, která byla vyživována posledních 12 let trubicí. Navíc musela každý den brát okolo 30 tablet… Operace, která se týkala nejen tenkého střeva, ale také žaludku, jater, slinivky a částí tlustého střeva. Omriho srdce bylo navíc transplantováno 8leté dívce, jeho plíce 11 chlapci a ledviny dvěma dospělým lidem.

“Ročně máme asi šest set pacientů, kteří potřebují transplantovat nějaký orgán, bohužel asi sto těchto osob umře, protože dárců je pořád děsivě málo,“ řekl mi Kiril Grozovský, člen týmu, určeného ke komunikaci mezi dárci orgánů a pacienty. “Kdyby si lidé uvědomili, že po své mozkové smrti si žádný svůj orgán na onen svět stejně nevezmou, měli by naši pacienti mnohem větší šanci…“

“Moji pacienti s nadějí sledují televizní zprávy, aby se dozvěděli, jestli jim Palestinci nebo Židé nezabili možného dárce jejich chybějícího orgánu, sledují s napětím i nadějí dopravní zpravodajství a přitom sní o svém dlouhém životě…” pokrčil provinile rameny primář oddělení. “Je to lidsky nelidské, ale znáte snad něco úpornějšího než pud sebezáchovy…?” Život je pro umírajícího přednější, než falešný útlocit s osudem jiných… Aut aut, tertium non datur – Buď, anebo. Třetí možnost neexistuje…

V italské Anconě zemřela minulý týden 22měsíční dívka Elena, kterou otec, profesor místní Univerzity, zapomněl vyložit v jeslích a následně ji nechal pět hodin v přehřátém autě, zaparkovaném na přímém slunci. Jeden život tragicky skončil, další čtyři však zachránil. Srdce profesorovy dcery udrželo při životě dítě v Bergamu, ledviny dostali dva malí pacienti v Římě a játra zachránila život děcku v Turíně.

Čtyři izraelské rodiny na základě zmíněných zákonů souhlasily s tím, aby orgány jejich zesnulých členů byly darovány potřebným. Díky tomu byly při 15 transplantacích v 7 různých nemocnicích zachráněny životy 13 lidí. Jeden z dárců, voják Amir Benaim, podepsal svůj souhlas k dárcovství před pouhým měsícem před svojí smrtí – a jeho orgány byly použity k záchraně 5 životů poté, kdy zemřel na následky zranění po nehodě na motocyklu.

Další dárce byl 15letý Mahmad Jusúf, který zemřel při nehodě automobilu. Mezi operacemi, jež proběhly, byla i transplantace jater 12leté dívce, která na orgán čekala rok. Také ve Šnejdersově dětské nemocnici v Petach Tikvě obdržela 3letá holčička ledvinu. V Beilinsonově nemocnici obdržela dvě plíce 55letá žena z Šoham, trpící cystickou fibrózou. Rok již byla napojena na respirátor a „její stav se den ode dne zhoršoval,“ řekl její manžel.

“Kdyby si lidé uvědomili, že si své orgány do nebe nevezmou, umíralo by mnohem míň čekatelů na orgány,“ vysvětluje mi Kiril Grozovský, ruský Žid od Moskvy, který žije v Izraeli už patnáct let a v nemocnici Hadassah pracuje jako koordinátor předtransplantačních záležitostí. Orgán pro transplantaci dostane však pouze jedno procento z milionů čekajích příjemců. Zbytek je odkázán na orgány z jiných případů úmrtí. Mezi ně patří rovněž dopraví nehody. Tento případ je u nás jednou z možných dárcovských příležitostí. Platí totiž zákon, že orgány nesmí být použity z osob, jež jsou v bance těch, které zamítly možnou transplantaci. Est modus in rébus, sunt certi denique fines – Vše má svou míru a pevné hranice,“ řekl kdysi Horatius.

Zdravý rozum však jako vždy v Izraeli vítězí; dvanáctiletý chlapec a nemocná arabská žena zemřeli koncem dubna 2008 a jejich orgány byly transplantovány sedmi lidem. Poprvé v Izraeli bylo transplantováno tenké střevo. Pět orgánů 12letého Omriho Gilora z mošavu Kadima u Netanje bylo transplantováno jediné 16leté dívce, která byla vyživována posledních 12 let trubicí. Navíc musela každý den brát okolo 30 tablet… Operace, která se týkala nejen tenkého střeva, ale také žaludku, jater, slinivky a částí tlustého střeva. Omriho srdce bylo navíc transplantováno 8leté dívce, jeho plíce 11 chlapci a ledviny dvěma dospělým lidem.

Podle organizace na ochranu lidských práv Amnesty International Čína loni popravila 1 718 lidí. Je to více exekucí, než provede celý zbytek světa dohromady. Peking ale umí svoje nechvalné světové prvenství dobře využít. Na popravách je závislý celý systém darování orgánů v této miliardové zemi. V praxi podle odborníků funguje tak, že přímo na popravišti čeká sanitka, která si jede pro orgány. Lékaři pak ihned po oznámení smrti vězně začínají s prací. Kriminálníkům odeberou hlavně ledviny, játra a srdce.

Čínské nařízení z roku 2007 zakazuje, aby se orgány darovaly člověku, který s odsouzeným nebyl v příbuzenském vztahu. Nyní se čínské úřady rozhodly, že odsouzenci na smrt musí vždy s darováním orgánů písemně souhlasit. Transplantaci každý rok naléhavě potřebuje asi milion Číňanů. Navíc trest smrti se vykonává stále častěji místo kulkou do hlavy pomocí injekce. Pak je velmi riskantní orgány použít.

Inu, na jedné straně jsou čekatelé na orgány, které chceme zachránit, ale musíme se pokusit zachránit i ty, kteří mají být jejich možnými dárci… Summum jus, summa injuria… Nejpřísnější právo – největší bezpráví… Usus tyrannus – zvyk je tyran…

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi” jako eKniha – (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135)

Reklama:
 1. 8 reakce na “Jak sehnat 20 000 USD na ledvinu, aneb Máte lidské náhradní díly..?”

 2. Vítejte na Doctor walter klinice. Chcete prodat své ledviny nebo jiné orgány, pokud ano, platí pro prodej dnes a budete mít maximální spokojenost mě need.Contact e-mailem: doctorwalterclinic@gmail.com

  od doctor walter v Dub 29, 2014

 3. Vítejte na Changi Všeobecná nemocnice. Chcete prodat své ledviny nebo jiné orgány, pokud ano, žádat o prodeji dnes a budete mít
  maximální spokojenost jste need.If máte zájem o prodej, nákup ledvin a dalšími orgány, neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím e-mailu: doctoragraham@gmail.com

  Doktor Albert Graham
  Changi Všeobecná nemocnice
  doctoragraham@gmail.com

  od Doktor Albert Graham v Srp 28, 2014

 4. Chci prodat ledvinu

  od Petr Brainhof v Říj 31, 2014

 5. Já nejsem odběrce, to se musíte ohlásit na transplantačním centru v Porubě…

  od olser v Říj 31, 2014

 6. To je skutečný životní příběh o mně a Dr.Raj v narayana nemocnici, která jsem dal jednu z mých ledvin za peníze a on mi zaplatil asi 190.000,00znášených peněz několik dní předtím, než se uskutečnila transplantace, bývala jsem velmi chudí a je mi těžké jíst, narazil jsem na svědectví o tom, jak doktor Raj těžce odškodnil tím, že mu dal ledviny jeden ken Sean, který řekl, že každý, kdo má zájem
  měli byste ji vyzkoušet a vrátit se k výpovědi, zkopírovat e-mail jako (narayanahealthcare.in@gmail.com) a poslat mu e-mail za méně než tři hodiny jsem dostal odpověď od doktora a vyjednávali jsme a já jsem odvážně krokem všechny potřebné dohody, v dalších několika dnech jsem dostal zaplaceno, jak jsme se dohodli oba z nás a datum bylo přijato pro operaci a provozoval na mě zachránit pacienta bez jakýchkoli problémů a dostal jsem můj zůstatek peníze, teď jsem finančně urovnat a firmou, neváhejte kontaktovat nemocnici (narayanahealthcare.in@gmail.com)
  Můj finanční problém skončil v životě a teď jsem šťastný. DĚKUJI VÁM PÁN

  od MRS MARIE v Čec 3, 2018

 7. Ahoj
  dobře naléhavě potřebují 1 ledvinu,
  pokud jste dnes připraveni prodat své ledviny do mé nemocnice.
  vám nabídne dobrou částku pro vaši ledvinu 250 000 00 USD.

  kontakt je emailový odkaz:
  (mayoclinichospital199@gmail.com) nemusíte mít žádné starosti, protože jsem zde, abych vám pomohl.

  Pozdravy
  Prof, doktor Rajski Tyson
  NEMOCNICE

  od Dr. Tyson v Srp 2, 2018

 8. Je to skutečný životní příběh o mé slečně Miss Marie a Dr.Raj v nemocnici narayana, která jsem za to vydělala jednu ledvinu a zaplatil mi sumu ($ 290,000,00usd dolar)} množství peněz několik dní před transplantací , býval jsem velmi chudý a zjistil jsem, že je pro mě těžké jíst, narazil jsem na svědectví o tom, jak doktor Raj těžce odškodnil tím, že mu dal ledvinu jeden ken Sean, který řekl, že každý, kdo má zájem
  měli byste ji vyzkoušet a vrátit se k výpovědi, zkopírovat e-mail jako (narayanahealthcare.in@gmail.com) a poslat mu e-mail za méně než tři hodiny jsem dostal odpověď od doktora a vyjednávali jsme a já jsem odvážně krokem všechny potřebné dohody, v dalších několika dnech jsem dostal zaplaceno, jak jsme se dohodli oba z nás a datum bylo přijato pro operaci a provozoval na mě zachránit pacienta bez jakýchkoli problémů a dostal jsem můj zůstatek peníze, teď jsem finančně urovnat a firmou, neváhejte kontaktovat nemocnici (narayanahealthcare.in@gmail.com)
  Můj finanční problém skončil v životě a teď jsem šťastný. DĚKUJI VÁM PÁN

  od MRS MARIE v Zář 8, 2018

 9. Opravdový životní příběh o mně Miss maria patricial a Dr.Raj v nemocnici Narayana, která prodává jednu z mých ledvin za peníze a on mi zaplatil nějaké peníze ($ 450,000,00usd dolar) množství peněz několik dní před konáním transplantace, používal jsem být velmi chudý a já jsem pro mě těžké jíst, narazil jsem na svědectví o tom, jak ho doktor Raj těžce kompenzoval tím, že mu dala jednu ledvinu jeden ken Sean, který řekl každému, kdo má zájem
  by měl dát soud a vrátit se svědčit, i kopírovat e-mail jako (narayanahealthcare.in@gmail.com) a e-mailem ho za méně než tři hodiny jsem dostal odpověď od lékaře a jsme vyjednali a já jsem odvážný krok s ohledem všechny potřebné dohody, v několika dalších dnech jsem dostal zaplaceno, jak jsme se dohodli oba z nás a datum bylo přijato pro provoz a provozoval na mě zachránit pacienta bez jakýchkoli problémů a mám své peníze na rovnováhu, jsem teď finančně usadit a neváhejte kontaktovat nemocnici (narayanahealthcare.in@gmail.com)
  Můj finanční problém je u konce a jsem šťastný, že teď žiju.

  od Maria patricial v Bře 23, 2019

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *