Existují lidská práva… a lidská práva, žádné padni komu padni…

20. Listopad, 2011 – 12:40
Svět - krokodýlové před útokem...  Foto: Břetislav Olšer

Svět - krokodýlové před útokem... Foto: Břetislav Olšer

Politici se dělí na špatné, poslušné a hazardéry. Ti první se nikdy nesníží k tomu, aby se účelově s někým objímali, natož s dalajlámou, těm druhým zase dělá infantilní potěšení, rozrušené a plné strachu z autority, když mohou Čínu napomínat pro její údajné porušování lidských práv.

Třetí kategorie, co na srdci, to na jazyku, si nebere servítky a při plném vědomí své soudnosti spustí pandurskou, že až svět začne kritizovat porušování lidských práv v Súdánu, Somálsku, Etiopii, Kongu nebo Ugandě, pak se přidá, aby napomenul čínské vedení, ať se ke korigování kulturních tradicí svých pětapadesáti etnik a národností chová zdrženlivěji. A do které sorty výše uvedeného dělení patří bratři Etzlerové z Ostravy? Odpovězte si sami. Jeden je herec, druhý emigroval do USA, kde dělal komentátora CNN, dnes byl „půjčen“ Česku jako zpravodaj ČT z Číny. Oba jsem v Ostravě zažil, hlavně jejich otce. PhDr. Miroslav Etzler dlouhá léta učil ve SVVŠ, od poloviny 80. let byl profesorem na Pedagogické fakultě v Ostravě. Naposled jsme se viděli na premiéře jedné z inscenací režiséra Kačera, který byl podle vlastních slov v Ostravě ve „vyhnanství“. PhDr. Etzler psal recenzi. Zemřel v roce 1980.

Mladší z jeho synů – Miroslav – v patnácti letech utekl z domova a živil se jako horník, bez pomoci rodiny dokázal sám vystudovat na gymnáziu a na JAMU, byl členem činohry Národního divadla, odkud sám z vlastní vůle odešel. Máme společné hojné popíjení v rozličných barech. Já měl lepší spalování, on úspěšně prodělal léčbu z alkoholové závislosti. Znal jsem i jeho několikátou manželku Vilmu Cibulkovou, když jsem ji doprovázel na ubytovnu po jejím recitování na festivalu poezie ve Val. Meziříčí. Opomenout nelze ani jeho matku, které v 56 letech objevili lékaři Alzheimerovu chorobu a tři roky na to zemřela. Byla sboristkou Státní opery v Ostravě. Na začátku 90. let Mirkův starší bratr Tomáš prchl do Spojených států, kde se stal reportérem CNN a Mirek zůstal s matkou sám. Ovšem on v Praze a ona v Ostravě.

Tomáš Etzler se v Číně snaží hrát, jak jen nejlíp umí. Marně. Je den ode dne trapnější. Afektovanost a nýmandství nezapře. Tak jsem přišel na to, že na světě existují dvojí lidská práva. A žádné padni komu padni. Lidská práva porušují USA, které mají spoustu politických vězňů, jimž však říkají teroristé, ale ne na svém území, nýbrž třeba na Quantánamo, v Bagdádu, Polsku, Kábulu a jinde… prostě tam, kde nelze jurisdikcí obvinit Spojené státy z nedodržování lidských práv a mučení. Např. wrestling či sexuální ponižování… Je to prosté; kdo bojuje v zájmu USA, je bojovníkem za svobodu, kdo bojuje proti americkým zájmům, ten je terorista… Nyní citace ze Základní listiny lidských práv a svobod:

Článek 6
(1) Každý má právo na život. Lidský život je hoden ochrany již před narozením.
(2) Nikdo nesmí být zbaven života.
(3) Trest smrti se nepřipouští.
(4) Porušením práv podle tohoto článku není, jestliže byl někdo zbaven života v souvislosti s jednáním, které podle zákona není trestné.

Článek 7
(1) Nedotknutelnost osoby a jejího soukromí je zaručena. Omezena může být jen v případech stanovených zákonem.
(2) Nikdo nesmí být mučen ani podroben krutému, nelidskému nebo ponižujícímu zacházení nebo trestu…

Jak dokonalé, ovšem pouze, pokud by se ony dva články v plné šíři naplňovaly. Každý ze států v rámci USA má vlastní právní systém. V roce 1990 neexistoval trest smrti v 15 z 51 států, v dalších 23 státech je sice trest smrti zaveden, ovšem od roku 1976 nebyl uplatněn. Trest smrti je tedy v USA prakticky vykonáván pouze ve 13 jejích státech. Tedy minimálně v těchto státních útvarech federace jsou porušována základní lidská práva… Čas od času si udšlám rešerši z mých blogů, aby fakta, shromážděná do jednoho textu měla razantní výpovědní sílu. Pro můj záměr dokázat, že na světě existují lidská práva a lidská práva, bez floskule; Padni komu padni…

Podle organizace na ochranu lidských práv Amnesty International Čína loni popravila 1 718 lidí. Je to více exekucí, než provede celý zbytek světa dohromady. V USA to bylo 60 sejmutých vrahounů. V přepočtu na obyvatelstvo, jehož má Čína čtyřikrát víc, jsou na tom chlapci strýčka Sama zase nejlepší v popravách. Peking ale umí svoje nechvalné světové prvenství dobře využít. Na kulce ze čtyř metrů nebo injekci je závislý celý systém darování orgánů v této miliardové zemi. V praxi funguje tak, že přímo na popravišti čeká sanitka, která si jede pro orgány. Lékaři pak ihned po oznámení smrti vězně začínají s prací. Kriminálníkům odeberou hlavně ledviny, játra a srdce. Čínské nařízení z roku 2007 zakazuje, aby se orgány darovaly člověku, který byl s odsouzeným v příbuzenském vztahu. Nyní se čínské úřady rozhodly, že i odsouzenci na smrt musí vždy s darováním orgánů písemně souhlasit.

Čína má pod palcem dvě třetiny světa; Jižní Amerikou a Afrikou počínaje a USA i Evropou konče. Spojené státy a EU mají čínští komunisté navíc v hrsti i finančně. Snaží se přitom žít podle přírodní harmonie, proto vše zakládají na protikladech „jin a jang“, moře a slunce, oheň a voda, sever a jih, žena a muž, nebe a peklo, dobro a zlo… Nelze této Říši středu vnucovat západní demokracii. Ta dnes nakupuje ve velkém, co se jí zlíbí. Zkrátka na to má… Hnusný komunismus s pouhými 72 milionů čínských bolševiků. Necelými pěti procenty. Nejmíň třicet roků tak nebude mít žádný zásadní problém se surovinovými zdroji. Od rud, ropy až po zlato, hliník a uhlí. Svými miliardovými investicemi si zavázala země od Austrálie, přes Severní a Jižní Ameriku, Afriku i Tichomoří. EU nevyjímaje…

Tak trest smrti ano nebo ne? Jin a jang? Harmonie. Zasloužil by si brutální vrah “ránu z milosti”? Zatímco pozůstalí by do konce svého života naříkali žalem, šílený mordýř by měl po starostech. Nic by ho nebolelo, nic by nedělal, neměl by k dispozici na doživotí jen omezený prostor, ze kterého by se při správném právním řádu neměl právo ani hnout. Den, týden, rok, deset roků, padesát roků… Až do konce svého bídného života. Je snad krutější trest než doživotí, s těžkou prací, bez šance na amnestii či propuštění na svobodu za dobré chování. A právě se v USA prokázalo, že ve vězeních sedělo od roku 1989 na tři sta nevinných lidí. Sedmnáct z nich dostalo za zločiny, které nikdy nespáchali, dokonce trest smrti. Jen loni uniklo injekci se smrtícím roztokem devět nevinných mužů. Justiční omyly vycházely většinou na základě křivých svědectví nevěrohodných svědků a nepřímých důkazů. Taková byla svévole chlouby anglosaské justice, co si vymohla právo považovat se za tu relativně nejskvělejší spravedlnost. To však začalo platit od chvíle, kdy byly povoleny testy DNA

Co vím od kamaráda, jenž žije v USA už skoro čtyřicet roků, inkriminovanou problematiku řeší druhý dodatek americké Ústavy, který mimo jiné říká: “Dobře organizovaná milice je nezbytná v zájmu bezpečnosti svobodného státu. Právo lidu držet a nosit zbraně nesmí být proto omezováno…” Mít takový dodatek Čína, Etzlerové by ho žalovali u Ústavního soudu pro zločinectví. Zřejmě proto je právě ve Spojených státech každý rok zakoupeno přes 4,5 milionu zbraní. Občané zde vlastní nejvíce bouchaček na světě. Na každých sto Američanů jich připadá 90. Jak uvedl New York Times, podle přehledu o malých zbraních (Small Arms Survey) jich vlastní Američané více než 270 milionů z celkových 900 milionů zbraní na celém světě. A to mně mohli dát v newyorském tiskáči OSN „demokraticky upravené“ statistiky.

Podle zprávy amerického Kongresu USA a Rusko kontrolují více než polovinu trhu se zbraněmi. Z USA loni pocházelo 35 procent zbraní, z Ruska 21 procent a z Číny jen dvě procenta, navíc tam mají zakázáno nosit zbraně, kromě vojska a policie. USA vydají ročně na zbrojení asi 600 miliard USD, Čína pouhých 60 miliard USD… Zbrojení v USA, které mají více než čtyřikrát míň obyvatel než čilí Asiaté, prostě roste sedmkrát rychleji, jak jejich HDP. Co by asi řekl Američané, kdyby také Čína chtěla zvyšovat výdaje na válku 7 x rychleji, jako své HDP? To by bylo křiku a přitom by dělala jenom to samé co USA.

Jak chránit lidská práva v USA, kde je ročně zastřeleno na 20 tisíc osob? Okres Harrold v americkém státě Texas, rozuměj tzv. školní okres, tedy v podstatě jedna venkovská škola se 113 studenty, rozhodl v srpnu 2008 jako první v USA povolit učitelům nosit do školy zbraně. Toto průlomové rozhodnutí, kdy byla vytvořena tzv. gun free zone, tedy volná zóna zbraní, je důsledkem rostoucí kriminality na školách. Americký Kongres před časem zakázal nošení zbraní na školách po celých Spojených státech, ale Nejvyšší soud později toto nařízení zrušil poté, co jihokorejský mladík Čo Sung-hu vystřílel v učebnách na virginské polytechnice během devíti minut 170 ran a zabil dvaatřicet studentů a pedagogů…USA jsou tak zemí s největší mírou vlastnictví zbraní. Denně na střelná zranění zemře osmdesát lidí. Téměř v polovině případů jde o sebevraždu.

Například stát Massachusetts se potýká s rekordním množstvím rodin, které shání bydlení v motelech. Na vině je jak vysoká nezaměstnanost, tak přibývající počty konfiskace majetku. V 39 motelech ubytováno 830 rodin, včetně 1125 dětí, což je prý nebývalé číslo. Stejný problémy evidují i jiná města v USA, kde se rovněž už mnoho měsíců ve velkém propouští, podle některých odborníků by se tamní míra nezaměstnanosti mohla vyšplhat až na jedenáct procent. V současnosti pobírá v USA podporu na 6,88 miliónu lidí, což je další rekordní číslo.

V Číně dnes žije po USA nejvíc, tedy přes sto třicet miliardářů, a více než devět set tisíc dolarových milionářů. Ročně Číňané věnují na charitativní účely zhruba devadesát miliard korun. Je to málo? Nejsou zapotřebí? Podnikatel Čchen Kuang-piao, někdejší rolník, který zbohatl na recyklování odpadu, jde příkladem a posílá značné finanční částky vždy v případě různých havárií a přírodních katastrof včetně zemětřesení v S´-čuanu. Z čínských miliardářů se chce zapojit do charity též hotelový magnát Jü Pchang-nien a ředitelka developerské společnosti SOHO China Čang Sin…

Kdo má nyní sílu vytáhnout svět z propasti bankrotu? Jen Čína, jež je připravena přispět k rovnovážnému světovému hospodářskému růstu, západní státy však zároveň musejí zastavit nárůst dluhů svých ekonomik. Prohlásil to čínský premiér Wen Ťia-pao ve svém úvodním projevu při příležitosti zahájení Světového ekonomického fóra, které se koná v čínském přístavním městě Ta-lien. Čínské investice by podle něj mohly přinést i nová pracovní místa. Mluví se o všem možném, jen řeči o porušování lidských práv jako by se vypařily. Říká se tomu protekcionismus. Účel světí prostředky. Čína už nakoupila inkriminovaných dluhopisů za víc než dva biliony USD. Kdyby však chtěla, jako každou jinou směnku zrealizovat, splakala by nad výdělkem. USA chudnou, a jak se říká v bankovnictví, nemají potřebnou likviditu, tedy dostatek peněz k okamžitému vyplacení.

O zvyšování chudoby Spojených států a porušování základních lidských práv a svobod svědčí i 50 milionů nepojištěných Američanů, nenavštěvujících žádného lékaře, stejně jako znovuzavádění potravinových listků. Posledních dvacet let před krizí pobíralo potravinou podporu v průměru 23 milionů Američanů; po recesi se toto číslo téměř zdvojnásobilo a při víc jak 44 milionech je nejvyšší od začátku vydávání potravinových lístků v roce 1939. Každý den se teď hlásí 20 000 nových zájemců. A to ještě ministerstvo zemědělství, které peníze rozděluje, předpokládá, že u úřadů se zaregistrují kvůli studu z vlastní neschopnosti jen dvě třetiny lidí, kteří mají na ochranu před hladem nárok. Spojené státy tak poprvé v historii přišly o svůj špičkový dlouhodobý úvěrový rating. To může zdražit půjčky. Proto čínský premiér Wen Ťia-pao při setkání s Obamou v rámci jednání Světového ekonomického fóra ve městě Ta-lien, trval na zastavení dalšího zadlužování, jinak Čína přestane půjčovat ze svých největších devizových zásob ve výši 3,2 biliony USD a eur…

Jen 14 procent domácností USA využívajících potravinovou pomoc žije pod hranicí chudoby. Není to též porušování základních lidských práv? Jisté je, že téměř polovina z armády 14 milionů nezaměstnaných je bez práce víc jak půl roku, takže od prvního ledna tito lidé nedostanou ani cent. Bezdětní a zdravotně způsobilí dospělí sice nesmějí potravinové lístky pobírat víc než tři měsíce v průběhu tří let, ale v časech vysoké nezaměstnanosti toto pravidlo neplatí, takže čistě na lístcích bude od příštího roku závislé ještě větší procento chudých. Nárok na ně nemají jen nově příchozí imigranti a lidé odsouzení za drogové přečiny.

Ve Spojených státech v současné době státního dluhu kolem 18 bilionů USD přibývá lidí, kteří potřebují pomoc státu, aby si mohli nakoupit potraviny. Podle posledních dostupných údajů v květnu využívalo potravinové lístky ve Spojených státech 45,75 milionu lidí, tedy jeden ze sedmi Američanů. Jde o dosavadní rekord, uvedl deník The Daily. Program potravinových poukázek pro chudé začal fungovat ve Spojených státech v roce 1962. Během vlády prezidenta George Bushe pak hrozivě expandoval a byl oficiálně přejmenován na “doplňkovou výživovou asistenci”, aby ztratil stigma poukázek pro chudé.

Největší přírůstek uživatelů potravinových lístků zaznamenala Alabama, kde se počet příjemců potravinové pomoci zejména kvůli ničivým dubnovým tornádům oproti minulému roku zvýšil o 120 procent. Celkem ve státě v květnu odebíralo potravinové lístky 1,4 milionu lidí, což bylo o 102,9 procenta více než v dubnu. Počty lidí používajících potravinové lístky rostly i ve státech, které žádná přírodní katastrofa nepostihla. Nejhorší situace byla v New Jersey a Severní Karolíně. Jen asi hodinu cesty od Manhattanu vyrostlo „stanového městečko”. Zchátralé domovy zoufalých a opuštěných amerických rodin, které si založily v lese vlastní komunitu.

Více než 50 lidí bez domova obsadilo lesy kolem New Jersey, hospodářská krize rozbila jejich americký sen. A zatímco politici ve Washingtonu si vyplivali obvinění, kdo může za 18 bilionů dluhů, roste každým dnem pravděpodobnost, že do stanového městečka přibudou další duše. Stavební plachty jako stany, indiánské vigvamy a provizorní domky z balzového dřeva, to jsou obydlí nových členů stanového města, kde každý ztratil svou práci. Životy těchto lidí závisí na sbírkách z místního kostela a přátelství restaurací, kde dávají jídlo bezdomovcům zdarma. Komunita skýtá smutný pohled na problémy nejmocnější země světa, zápasící s nedostatkem financí. Mám na místě pár kamarádů, takže informace mi přišly z první ruky.

Stanové městečko na dvou akrech pozemků provozuje padesátiletý bývalý reverent Steve Brigham. Podél prašných cest se před primitivními příbytky často objevují květináče s kytkami. Městečko se snaží co nejblíže napodobit funkčnost normálního města. Je řízeno demokratickými pravidly schválenými všemi… Je z toho poprask. Ne kvůli zoufalé bídě svobodných a demokratických Američanů na pokraji bankrotu, ale proto, že si o tom, jak také v USA může být bída, někdo dovolil napsat. Kde jsou tedy porušována lidská práva? V Číně, momentálně nejbohatší zemi, kde je zákaz nošení zbraní u civilistů…?…

Inu, budeme chtít pomstu místo spravedlnosti, nebo to necháme na trestu Nejvyššího pro ty, kdož porušili páté přikázání – nezabiješ…?

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi” jako eKniha – (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135)

Reklama:
  1. 2 reakce na “Existují lidská práva… a lidská práva, žádné padni komu padni…”

  2. dekomracie je slovo, který má ráda každá mafie. je mi z toho zle. třeba do usa vůbvec nejezdím, i když prej poslední dobou roste nával českcýh turistů.. když něco chci, podpořím je zakoupením zboží, zaplatím viaddress.com a zůstávám dál za pecí. lidský i zvířecí práva jsou přece něco víc. nebudu posílat koně letadlem a ni jiný zhovadiny. pátý příkázání ne všem něco říká.

    od demok v Pro 3, 2011

  1. 1 Trackback(s)

  2. Bře 20, 2018: ????

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *