A pak to přišlo; před rokem mi ochrnula skoro polovina právé části těla, skončil jsem hospitalizován na neurologii a musel se znovu začínat učit chodit.

Po třech děsivých měsících, které mi jiní varovně označují za mé nejšťastnější, jelikož to mohlo skončit mnohem hůř, jsem mohl odložit berle a s depresemi vzpomínat na chvíle, kdy jsem se po šedesáti letech vůbec poprvé ocitl v nemocnici.

A začal jsem se zajímat, jak je to s průměrným věkem dožití v ČR. A ani důchody mě už nenechávají lhostejným. Jako každý, kdo si konečně naplno a bez zástěrek uvědomí, že život je smrtelná choroba.

Vloni se v Česku konečně narodilo víc lidí, než kolik zemřelo. Je to poprvé po dlouhatánské době. Dobré znamení. Zatím u nás umíralo asi o dvě stě lidí víc, než kolik jich přišlo na svět.

Může za to zvýšení porodnosti českých žen, ale hlavně porodnost imigrantů, zejména vietnamských rodin. Jsou i jiné rodiny s velkým počtem dětí, ty jsou však zařazovány do ekonomicky nepříliš přínosných, poněvadž se většinou rekrutují z řad nepřizpůsobivých občanů.

Začal jsem také závidět. Všem, kteří kolem mě hráli fotbal, běhali, plavali, tančili a cestovali. Zkrátka všem těm, kteří právě dělali to, co jsem hravě zvládal ještě před půl rokem a nemuseli přitom užívat nejrůznější chemické medikamenty.

Přestal jsem ze dne na den kouřit, bez abstinenčních syndromů, stejně tak to bylo s pitím alkoholu. Doby bohémství byly rázem ty tam. A hlavně jsem se díval do zemí, které se mi staly málem druhým domovem.

Jen jsem vzdychal při zjištění, že muži žijí v Izraeli v průměru 78 let. Déle že žijí jen muži na Islandu (79,2), v Japonsku (78,6), ve Švýcarsku (78,6), ve Švédsku (78,4) a v Austrálii (78,1).

Izraelské ženy žijí v průměru 82,4 roky, navzdory frustraci z přežitého holocaustu a muslimských atentátů. A Islanďané i navzdory tomu, že jejich ostrov je vlastně vrcholek funkční sopky.

Stejně jsou na tom ve Švédsku, kde je zase největší počet sebevražd, údajně vlivem tzv. polárních nocí, kdy je ve dne i v noci skoro stejné světlo, což leze všem po několika měsících notně na nervy…

Přijímal jsem s vděkem, že prodlužování střední délky života v Česku patří mezi nejrychlejší v Evropě. Lidé žijí v průměru o čtyři roky déle, než tomu bylo před patnácti lety. Tento trend by měl pokračovat, každých dalších šest let by se můj život měl průměrně prodloužit o jeden rok.

I tak to není žádná sláva: naši muži se v průměru dožívají 73 roky a ženy asi 79…

Podíl lidí starších šedesáti let by u nás měl v následujících padesáti letech stoupnout ze současných 20 na 35 procent. Ve stejném období naroste více než trojnásobně podíl osmdesátníků na celkové populaci.

Obyvatelstvo České republiky je na přelomu 20. a 21. století nejstarší v celé své dosavadní historii a v nejbližších letech se prý staneme evropskou zemí s nejstarším obyvatelstvem…

I když počet miminek čerstvých přistěhovalců mění české porodní statistiky. Takže jen houšť a větší kapky; čím víc přistěhovalců, tím pomaleji budu stárnout…

A nesmím zapomenout ani na svá čerstvá vnoučata a další novorozence v mé rodině. Jen kdybych na mě nevolali: dědo…!