Jen glosa k 28. říjnu, aneb Kam až nás dovedla Lisabonská smlouva…?

28. Říjen, 2011 – 9:47
Všechno nejlepší ke svátku - EU...  Foto: Břetislav Olšer

Všechno nejlepší ke svátku - EU... Foto: Břetislav Olšer

Je to možná poněkud rouhačské, když 28. října, v posvátný den výročí vytvoření československé státnosti, chci psát o tom, proč a kam nás dovedl klon RVHP pod krycím jménem Evropská unie a její Lisabonská smlouva. Začalo to trochu komicky, ale nic není bez příčiny. Je to už třiadevadesát roků, co se na Václavském náměstí sešli Pražené.

Již koncem října 1918 byla v Praze na nárožích zveřejněna nóta vídeňského ministra zahraničí hraběte Adrássyho prezidentu USA Wilsonovi o ochotě zahájit okamžitá jednání o příměří. Nóta byla přijata veřejností jako faktická kapitulace Rakousko-Uherska a stala se bezprostředním podnětem k vystupňování manifestací za zřízení samostatného státu.

Vládl poněkud zmatek a rozpaky; všichni chtěli samostatnost Československa, jen nevěděli, co bude chtít Masaryk, který zatím pobýval ve Washingtonu a měl se vrátit až v prosinci. Republiku nebo snad království či dokonce neutralitu…? A tak se 28. října 1918 před polednem shromáždil dav u sochy sv. Václava na Václavském náměstí, kde si vybrali překvapeného poslance – doktora Isidora Zahradníka.

Vyděsil se, když ho nadšení Pražané náhodně poznali na chodníku. Zvedli ho na ramena manifestantů, aby se s šokovaným filozofem a teologem vydali na pochod za samostatnost Československa. Kněz a od roku 1907 i říšský poslanec se v čele rozjásaného doprovodu dostal až na nádraží císaře Františka Josefa, dnešní Hlavním nádraží Praha, aby vyjevený tamním zaměstnancům oznámil převzetí vlády Národním výborem.

A tak se náhodný a Prahou v klidu anonymity kráčející poslanec republikánů stal historicky první československým ministrem železnic. Knihovník řádu premonstrátů na Strahově a inspektor velkostatku v Hradištku u Štěchovic. Napřed byl agrárník, později poslanec za Republikánskou stranu československého venkova. Ministrem železnic ČSR však byl jen asi půl roku.

Je to symbolické, protože právě letos se česká železniční doprava zlepšila na základě působení konkurence. ČD se spolu se Student Agenci přetahují k dobru cestujících, kdo bude mít levnější jízdenky a zdarma víc mj. podávaných nápojů. Jen žluté vlaky prý nezřízeně skřípají. To vše v době, kdy to v EU rovněž zatraceně skřípe, když se zmítá ve své nejhorší finanční krizi a Řecko se topí v astronomických dluzích.

A nebude líp, ani když summit makal až do rána… Prý… Iluze, burzám pro radost. Přání, co je otcem myšlenky. Do dalšího záchranného summitu za pár týdnů. Věřitelské banky tak totiž přijdou o zhruba 100 miliard eur, asi o pakatel 2,5 bilionu Kč. Nyní je celkový řecký dluh 350 miliard eur. Vláda odhaduje, že bude muset letos sehnat dodatečných 53 miliard euro, aby dokázala vyjít do konce roku. Podle iDnes to bude těžká, až osudová rána pro řecké banky, které před krachem zachrání jen jejich zestátnění. „Je velmi pravděpodobné, že velká část akcií bank přejde pod kontrolu řeckého státu,“ podotkl řecký premiér Jorgos Papandreu.

Podle zdroje ČT24, správní rady předních řeckých bank EFG Eurobank a Alpha Bank schválily fúzi obou institucí. Spojením vznikne největší bankovní ústav v Řecku i celé jihovýchodní Evropě s aktivy asi 150 miliard eur (3,6 bilionu korun) a vklady v sumě asi 80 miliard eur. Eurobank je nyní druhou a Alpha Bank třetí největší bankou v Řecku. …Banky rovněž uvedly, že do spojené skupiny bude významně investovat katarský investiční fond Paramount Services Holding Limited, který by se měl později stát jejím předním akcionářem. Podle zdrojů agentury Reuters by fond měl poskytnout 500 milionů eur nákupem konvertibilních dluhopisů a poté by měl koupit nové akcie za 1,25 miliardy eur… 

Ale je tu ještě všemi pomlouvaná, ale když přijde na lámání chleba, vykupitelská Čína. Evropská unie je  jejím největším obchodním partnerem, z čehož plyne i zájem Pekingu na tom, aby se Evropa z nynější krize vzpamatovala. Země středu už teď vlastní dluhopisy nejen USA, avšak i evropského fondu v hodnotě několika stovek milionů eur. Rezervy v zahraničních měnách má ve výši zhruba 3 200 miliard dolarů, zhruba čtvrtina tohoto balíku je přitom v eurech. Je čas je investovat…

Proto bych chtěl jen připomenout, jak jsou některé ustavující dokumenty důležité a jiné ještě důležitější až zbytečné. Pro přehled si uveďme, jak rozsáhlé jsou ony zásadní axiomy, bez nichž by se lidstvo neobešlo. Pro dvě miliardy křesťanů je důležitá modlitba Otčenáš. Ta má úpdůe mých počtů v české i latinské verzi 60 slov, další nezbytné piliře pro lidstvo jsou Desatero, zhruba 175 slov, podle překladu a pojetí. Zásadní poučky, řídící fungování našeho života, jako Pythagorova věta a Archimedův zákon, mají opět dle výkladu 24, resp. 67 slov.

A konec bude patrně také tragikomický. Když se proti vůli prezidenta Klause připravovala Lisabonské smlouva, všem bylo jasné, že se v ní málokdo vyzná, natož aby ji celou přečetl. Jak přepočítal nudící se důchodce Tomi z Tel Avivu jejích nesrozumitelných více než 350 stránek ve své rodné slovenštině? Když dospěl k prvním padesáti tisícům, vzdal to, zatímco Deklarace nezávislosti a zhruba čtyřicetistránková, jasně formulovaná americká Ústava USA i s 27 dodatky, mu dohromady vyšla na 9 118 slov a slouží Spojeným státům už skoro 250 roků. Rekord nyní drží Vyhláška EU o prodeji zelí s 26 911 slovy. Kdoví, kolik slov má vyhláška o loštických tvarůžcích. Tu Tomi zatím studuje… Kolik nás tato byrokracie stojí? Pár hektarů brazilského deštného pralesa…

Inu, za dvacet let se u nás zvýšily platy třikrát… hurááá. Ceny elektřiny, plynu, vody a základních potravin se zvýšily čtyřikrát… fůůůj. Něco prostě k nám ze zadluženého Bruselu na počest 28. října notně smrdí, ale české tvarůžky to rozhodně nejsou…

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi” jako eKniha – (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135)

Reklama:
  1. 1 Trackback(s)

  2. Led 15, 2016: hampton bay fans

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *