Skvosty francouzské klasické hudby

26. Říjen, 2011 – 17:04

Večer francouzské hudby připravila pro své posluchače na dalším z koncertů Velkého symfonického cyklu 3. a 4. listopadu 2011 Janáčkova filharmonie Ostrava. Večer v sále Domu kultury města Ostravy zahájí Deviennův Koncert pro flétnu a orchestr č. 7. Devienne se jako interpret proslavil dvěma nástroji, flétnou a fagotem.

Bezpochyby však více miloval flétnu, které nejenže věnoval 12 koncertů a mnoho dalších skladeb, ale s tímto nástrojem je zobrazen i na dobové olejomalbě Jacques-Louise Davida , v Evropě tehdy nejoslavovanějšího malíře. Obraz s přívětivě elegantním Deviennem je působivým exponátem Musées Royaux des Beaux-Arts v Bruselu. A když večer francouzské hudby tak samozřejmě nemůže chybět francouzský sólista. Bude jím Philipp Bernold, který se představí také v roli dirigenta. Také další dvě díla, která budou uvedena na zmíněném koncertu, patří k tomu nejlepšímu, čím Francie přispěla do pokladnice klasické hudby. Nezpochybnitelně to platí o Bizetově Carmen, která sice při své premiéře v Paříži 3. března 1875 u publika propadla, ale už na podzim zahájila svým vídeňským provedením vítěznou cestu Evropou a stala se jednou z neúspěšnějších oper světového repertoáru. Její autor se bohužel triumfu již nedožil.

Obě suity z opery, z nichž bude uveden výběr, v orchestrálním zpracování Fritze Hoffmanna jsou vděčným koncertním repertoárem. Závěr bude patřit monumentální Fantastické symfonii z pera novátorského skladatele Hectora Berlioze. Je to vůbec první programní symfonie. Autor v ní chtěl vylíčit několik chvil ze života umělce, jak napovídá podtitul „Epizoda ze života umělcova“. Pětivětá Fantastická symfonie vznikla v roce 1829 a o rok později premiérově zazněla v Paříži. Vstupenky na koncert ,sestavený z předních děl francouzské provenience a slibující příjemný zážitek, lze zakoupit v pokladně Domu kultury města Ostravy a Ostravského informačního servisu.

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi” jako eKniha – (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135)

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *