Máme v Ostravě lidská práva, ale každý třetí pacient má rakovinu…

25. Říjen, 2011 – 19:07
Ať žije zdravé ovzduší... Foto: archiv autora

Ať žije zdravé ovzduší... Foto: archiv autora

Tak Ostravsko-Karvinsko a Třinecko už má zase více než dvojnásobné množství smogu v ovzduší. Jako každý začátek zimy. A bude prý hůř. Nikomu, kromě obyvatel tohoto území severní Moravy a Slezska, to nevadí. Městský ostravský obvod Radvanice a Bartovice k nejvíc rakovinotvorným místům na světě. Mnozí ho srovnávají s Pekingem. Ovšem zmíněný obvod Ostravy má asi 6 400 obyvatel, Peking přes 19 550 000, s hustotou cca 1040 Číňanů na km2.

A zatímco v hlavním městě Číny průmysl roste, v Ostravě bylo za uplynulých dvacet roků zavřeno deset hlubinných dolů, přestaly kouřit haldy, zmizely koksovny i vysoké pece, chemické závody, likvidují se i pověstné karcinogenní laguny a po ulicích už je možné chodit v bílé košili. Na druhé straně je faktem, že kvalita ovzduší se v Číně zhoršila. Více než desetiprocentní průmyslový růst chce své. Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) patří sedm čínských měst mezi deset světových metropolí, nejvíce zamořených smogem.

Odkud se bere v Pekingu tolik smogu? Přes tři miliony aut, několik stovek továren, oceláren a chemiček způsobuje v Pekingu šedou mlhu smogu. To slyšíme a čteme ve zprávách z Pekingu neustále, ale ani jednou jsem nikde nezaznamenal, že podíl na tom má největší poušť na světě – poušť Gobi s rozlohou 1 300 000 km2. Písku pro několik dvacetimilionových metropolí. Působením větru se Gobi rozšiřuje dále na jih a místy se blíží na pouhých 70 km k hlavnímu městu Číny.

Gobi zabírá asi třetinu plochy Mongolska a velké oblasti Číny; jedná se o velmi málo prozkoumanou část světa v nadmořské výšce více než 1000 metrů. Pokud fouká vítr, je Peking zahalen do neprodyšného oblaku písečného prachu. Byl jsem před měsíce deset dnů v tomto městě, napočítal jsem pouze pět osob s rouškami na ústech, zejména pouliční zametači. A protože znám z Ostravy inverzi a vím, jak se v ní špatně a těžce dýchá, překvapilo mě, že Pekingu tento úkaz chyběl. Písek sice zhruba jednou za deset dnů dráždil ke kašli, avšak moje kardiovaskulární potíže byly nulové. Bylo to tím, že pouze polovina tzv. pekingského smogu je z výfukových plynů a továrních komínů, zbytek tvoří písečný prach z pouště Gobi. V Ostravě je veškerý smog karcinogenní, pokud ovšem nemáme někde za humny utajovanou poušť.

To bohatý Peking už do boje proti špatnému stavu vzduchu vložil skoro 25 miliard dolarů. Platí to pro těžký průmysl, ocelárny, cementárny a elektrárny. Provoz uzavřelo jen během loňské Olympiády více než 250 firem. Přístav Tchien-ťin nařídil čtyřiceti továrnám, aby dočasně zastavily provoz. Tchang-šan, průmyslové město severovýchodně od Pekingu, uzavřelo téměř 300 továren na měsíc srpen a září, aby se v hlavním městě vylepšila kvalita ovzduší.

Ke smogu přispívá v Pekingu horko, vysoká vlhkost, bezvětří. Smogové mraky rozhánějí Číňané pomocí letadel. K dispozici je tzv. API (Air Pollution Index), udávající souhrnné informace o stavu ovzduší. Klíčová je pro něj hranice 100, která odděluje vynikající (0-49) a dobrou kvalitu vzduchu (50-99) od mírně znečištěného (100-199). Tato čísla jsou až 20% zlepšením proti stejnému období loňského roku. Vzhledem k neexistenci univerzální stupnice je srovnání obtížné, ale v zásadě se shoduje například s americkými hraničními hodnotami, jen s tím rozdílem, že rozmezí 50-99 je označováno za „uspokojivé“, nikoli dobré. Peking už nedosahuje takových výkyvů jako v minulosti; nad 100 bodů se index vyšvihl jen výjimečně a hodnoty přesahující 400 bylo naposled dosaženo předloni v květnu…

Podobné pouštní horké větry jsem zažil v Terl Avivu, kdy letiště Be Guriona zrušilo všechny vnitrostátní linky, protože se město zahalilo do žluté mlhy. Způsobila ji pouštní bouře chamsin, většinou spojena s nástupem tlakových níží, které postupují k východu a severovýchodu. Jméno je odvozeno od arabského slova „padesát“, což odkazuje na trvání období, kdy se nejčastěji vyskytuje. V Izraeli putuje chamsin z Negevské pouště…

Zato životní prostředí se v Ostravě obrátilo za posledních deset roků k lepšímu. Množství polétavého prachu v ovzduší se v Moravskoslezském kraji výrazně snížilo. Na většině měřících stanic však přesto hodnoty zůstávají nad limitem 50 mikrogramů na metr krychlový. Vyplývá to z informací zveřejněných na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Povolené množství pro polétavý prach je nyní dvojnásobně překračováno, za což nyní může hlavní znečisťovatel, bývalá Nová huť, dnes AcelorMittal. Hodnoty průměrných koncentrací prašného aerosolu jsou aktuálně mezi 34 až 81 mikrogramy na metr krychlový, ještě ráno to bylo 33 až 222 mikrogramů.

Nejvíce prachu v ovzduší je nyní v Ostravě-Radvanicích a Bartovicích. Čtyřiadvacetihodinové koncentrace prachu v ovzduší je v hlavním městě Praze mezi 50 až 100 mikrogramů na metr čtvereční. V Ostravě-Radvanicích jsou následky špatného ovzduší takové, jako kdyby každý občan denně vykouřil padesát až šedesát cigaret, což také řada obyvatel skutečně činí. Ostravský úředník je vystaven třikrát většímu množství zplodin než pražský strážník…

V posledních dnech překračovaly hodnoty pro polétavý prach na Ostravsku i více než pětinásobně povolený limit padesáti mikrogramů na metr krychlový. Nejhorší situace panovala v Ostravě-Zábřehu, kde bylo během dne naměřeno i více než dvě stě mikrogramů polétavého prachu na metr krychlový. Ostravská čtvrť Bartovice je prvním místem v zemi, které už vyčerpalo povolené překročení imisních limitů polétavého prachu na celý letošní rok. Stačily k tomu necelé dva měsíce, přesně 54 dní. Prachové částice smí překročit povolený limit maximálně 35krát v roce.

Informace ČHMÚ o úrovni znečištění ovzduší v ČR ve smyslu zákona o ochraně ovzduší – přehled dat z aktualizovaných stanic: Frýdek-Místek, Český Těšín, Ostrava – Bartovice, Radvanice, Zábřeh a Fifejdy mají momentálně červené označení, znamenající „situace špatná“. To představuje u mj. SO2, NO2 a CO hodnoty mnohonásobně za hranicí, která prokazuje, proč na Ostravsku umírá každý třetí pacient na rakovinu.

O bezplatné dopravě ve vozidlech MHD během smogu rozhodli ostravští zastupitelé loni 15. prosince. Lidé od té doby mohli tramvajemi či autobusy jezdit zadarmo celkem 22 dní a město za to přepravním firmám zaplatilo zhruba 23 milionů korun. MHD zdarma však zastupitelstvo zrušilo. Magistrát musel dopravcům doplácet ztráty, které vznikly výpadkem prodeje jízdenek – více než milion korun denně. Peníze však došly…

Inu, úžasné Česko; Čína by se divila, včetně Pekingu. Máme v Ostravě lidská práva, ale každý třetí pacient má rakovinu…

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi” jako eKniha – (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135)

Reklama:
  1. 2 Trackback(s)

  2. Pro 25, 2015: Břetislav Olšer – blog, Olser.cz » Blog Archive » Exhaláty Číny v propagandě Šámalové; ví, že největší poušť Gobi je asi 100 km od Pekingu?
  3. Led 15, 2016: hampton bay ceiling fan

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *