Tisíc mrtvých v Turecku, přesto byla odmítnuta pomoc Izraele…

24. Říjen, 2011 – 9:57
Nejlepší nemocnice na Blízkém východě je v Jeruzalémě Hadassah... Foto: Břetislav Olšer

Nejlepší nemocnice na Blízkém východě je v Jeruzalémě Hadassah... Foto: Břetislav Olšer

Nedělní silné zemětřesení na východě Turecka si vyžádalo nejméně 217 mrtvých a 1090 zraněných, odhady jsou však kolem tisíce mrtvých. Do postižené oblasti přiletěl premiér Recep Tayyip Erdogan. V první informaci pro novináře mluvil o 138 mrtvých a 350 zraněných. Stovky mrtvých jsou zavaleny…

Přesto včera večer odmítli turečtí představitelé humanitární pomoc, kterou nabídlo izraelské velvyslanectví v Ankaře. Divné zásady, když hromadně umírají lidé. Zemětřesení, jež postihlo provincií Van nedaleko hranice s Irákem, si vyžádalo nejméně tisíc obětí na životech. Izraelský prezident Šimon Peres telefonoval tureckému prezidentu Abdulláhovi Güllovi a nabídl humanitární pomoc, která však byla Turkem odmítnuta. Při posledním velkém zemětřesení v Turecku v roce 1999 byla izraelská pomoc uvítána a vděčně přijata a také ze strany tureckých oficiálních míst vysoce hodnocena.

V roce 1952 byla v rámci Izraelské armády (IDF – Israeli Defense Forces) založena jednotka MEDEVAC (Airborne Medical Evacuation Unit) složená z lékařů a záchranářů. Toto však ještě nebyla speciální jednotka CSAR jako 669 dnes, ale „jen“ lékařskou skupinou v rámci vzdušných sil Izraele…

Poslední izraelská dodávka do Číny v roce 2008, kde zemětřesení zdevastovalo provincii S’-čchuan, zahrnuje 90 tun lékařských potřeb, systémy na čištění vody, nouzové generátory energie, stany a pokrývky pro uprchlíky a oblečení. Po zemětřesení izraelské ministerstvo zahraničí vybralo prostřednictvím Spojené izraelské výzvy (United Israel Appeal) od izraelských společností a amerických židovských dárců na pomoc Číně částku 1,5 milionu dolarů, tedy přibližně 24 milionů korun.

Proč to všechno, kdy lidé umírají, ale pomoc jim je odmítnuta? Izraelská armáda zasáhla v pondělí 31. května 2010 proti konvoji tří nákladních a tří osobních lodí, které vypluly od břehů Kypru a na nichž propalestinští aktivisté vezli 10 000 tun “humanitárních potřeb” do Pásma Gazy. Při útoku na tuto “mezinárodní flotilu” zahynulo devět lidí. Od té doby vyhlásilo Turecko nepřátelství vůči Izraeli.

Jasný důkaz o provokativní plavbě antisionistů na tureckém trajektu Marmara podala teroristická organizace Hamás tím, že odmítla převzít onu inkriminovanou tzv.“humanitární pomoc.“ Kontejnery obsahovaly totiž nepoužitelný odpad. Z toho plyne, že se skupina „aktivistů“ rozhodla vyprovokovat konflikt s Izraelem s co nejlevnější investicí a palestinské Araby si vzali jako záminku.

Inzani Jardim Vakfi, doslovně přeloženo „Nadace pro humanitární pomoc“, zkratkou IHH, je jedním z hlavních organizátorů flotily „Svobodná Gaza“. IHH je turecká nevládní organizace (NGO), založená r. 1992 a r. 1995 úředně zaregistrovaná v Istanbulu. Vedoucím IHH, která se na internetu představuje stránkami www.ihh.org.tr , je Turek Bülent Yildirim. IHH zakoupila tři z devíti lodí flotily „Svobodná Gaza“, mezi nimi i osobní loď „Mavi Marmaris“, na které časného rána 31. května 2010 došlo k nejtvrdším srážkám. Byli zde mrtví a zranění…

Organizátoři provokativní plavby byli prokazatelně napojeni na teroristickou Al Kajdu i Hamás. Mezi šesti stovkami „dobrovolníků“ bylo 30 Jordánců, 16 Kuvajťanů a další aktivisté z Pákistánu, Indonésie, Azerbajdžánu, Malajsie, Alžírska, Maroka, Mauretánie, Ománu, Jemenu a Bahrajnu. Co ty všechny jmenované národnosti spojuje? Všechny vyznávají islám. Nepochybuji o tom, že tito účastníci chápali svou účast jako džihád proti Izraeli. Izraelský velvyslanec v Německu Joram Ben-Zeev upozornil na skutečnost, že mezi aktivisty na trajektu Marmara byli členové nedávno vzniklé německé ultralevicové strany Die Linke (Levice). Jejím členům se zdáli Sociální demokraté málo levicoví a proto založili stranu novou. Mají 75 000 členů a jsou dnes třetí nejsilnější stranou v Německu.

Jak ukazují videozáběry, pořízené speciálními kamerami pro noční vidění, sotva izraelští vojáci vstoupili na palubu jedné z lodí, zaútočili údajní aktivisté, gang podivných dobrodruhů, železnými tyčemi a noži na členy posádky. Jeden z vojáků byl střelen do břicha. “Skočili na mě, bili mě tyčemi a lahvemi a ukradli mi moji pušku. Vytáhl jsem svoji pistoli a nezbylo mi nic jiného než střílet,” uvedl příslušník izraelského komanda. Kdyby se nebránili…

…“Změnu Erdoğanovy politiky ve vztahu k Izraeli lze chápat jako pokus nejen o překonání tradiční arabské podezřívavosti vůči Turecku, vzhledem k jeho imperiální minulosti, ale také o předložení umírněnější islámské alternativy k teokratickému Íránu a jeho nevyzpytatelnému prezidentovi. Avšak Erdoğanova pohrůžka, že bude uvažovat o nasazení tureckých námořních sil jako vojenského doprovodu příštích flotil do Gazy, hraničí už s řinčením zbraněmi, stejně jako jeho deklarovaná ochota využít vojenských sil, aby Kyperské republice zabránil v pátrání po plynu v jejích pobřežních vodách. Ostatně Erdoğan pohrozil diplomatickou roztržkou s EU, jestliže se Kypr v roce 2012 ujme rotačního předsednictví Unie,“ řekl Šlomo Avineri, profesor politologie na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě a bývalý generální ředitel izraelského ministerstva zahraničí.

Pomoc byla tedy odmítnuta a lidé dál umírají. Zemětřesení o síle 7,2 stupně udeřilo v dané oblasti v neděli po poledni, později ji zasáhlo až 70 následných otřesů o síle 4,2 až 5,6 stupně. V obou nejvíce postižených městech Van a Ercis podle agentury Reuters uboze vybavené záchranářské týmy spolu s vojáky vyprošťují z trosek zřícených budov jedno tělo za druhým. Také sami obyvatelé vyzbrojení lopatkami horečně hledají ve světle reflektorů a baterek v sutinách své blízké. Přitom izraelské záchranné týmy mají mobilní nemocnice, lékaře, zdravotnický personál a dostatek léků i sanitek, stanů a dek.

V obou městech jsou výpadky proudu, ve Vanu byly preventivně zastaveny také dodávky plynu kvůli obavám z náhodného výbuchu. Mnozí lidé z postižených měst ve strachu z dalších otřesů utíkají, jiní se zdržují na volných prostranstvích. V nemocnici v Ercisu lékaři a sestry ošetřují zraněné v zahradě, protože nemocniční budova byla silně poškozena.

Po třech dnech, kdy situace po tureckém zemětřesení byla děsivá, spousta lidí trpí hlady, zimou a nedostatkem zdravotnické pomoci, se Turecko přece jen rozhodlo přijmout izraelskou nabídku pomoci, včetně třiceti dalších zemí. První letecká zásilka provizorních montovaných domů z Izraele by měla do Turecka dorazit ješte dnes, ve středu 26. října, další izraelská pomoc príjde v nasledujícich dnech. Čtěte víc: http://www.sme.sk/c/6113377/ankara-prijme-pomoc-izraela-po-zemetraseni.html#ixzz1btLgd5Fa

Vanská policie potvrdila 17 případů rabování. Obyvatelé Ercişe vypovídali o případu, kdy neznámá skupina v úterý zastavila kamión naložený stany, zbila řidiče a zmocnila se nákladu, s úmyslem prodat ho na černém trhu. Obyvatelé Vanu protestovali proti pomalým dodávkám pomoci. Věc má ještě národnostní podtext, protože většina obyvatel tureckého východu jsou etničtí Kurdové…

Inu, nevraživost je někdy nad záchranu lidských životů. Bude se někdo zodpovídat, nebo jde o turecké občany kurdské národnosti…?

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi” jako eKniha – (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135)

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *