Jak veto USA zabránilo občanské válce mezi Fatáhem a Hamásem…?

23. Září, 2011 – 23:01
Vždy připraveni...  Foto: Břetislav Olšer

Vždy připraveni... Foto: Břetislav Olšer

Racionálně přemýšlející část světa si oddechla – Obamovo slíbené veto USA v Radě bezpečnosti OSN patrně zachránilo lokální Araby, co si říkají Palestinci, před další občanskou válkou. Je zvláštní, že žádná Rada bezpečnosti či Valné shromáždění OSN ještě nikdy neprojednávaly rezoluci na téma vražd Palestinců Palestinci.

Přitom už si vrabci na střeše Gazy cvrlikají, že Palestinci zabijí víc svých soukmenovců, než kolik jich zabijí Izraelci. Přesto v pátek 23. září vyzval samozvaný předseda a prezident Palestinské správy Mahmúd Abbás Valné shromáždění OSN, aby uznalo Palestinu. Pokrytečtí diplomaté mu tleskali ve stoje. Veto USA v RB to však překazilo. Navzdory protestům to bylo jediné moudré řešení. Pro palestinskou žádost o vlastní stát bylo rozhodnuto hlasovat jen pět členských států RB OSN.

Ze stálých členů jsou mezi nimi Rusko a Čína, USA žádost vetovaly a Kolumbie se zdržela. K uznání nového státu byla potřeba souhlasu nejméně devíti z 15 členů rady, přičemž souhlasit muselo všech pět stálých členů s právem veta. Valné shromáždění jako chytrá horákyně může udělit Palestině „cenu útěchy“, tedy jako nečlenskému státu OSN statut pozorovatele, resp. stát se částečným členem organizací OSN, viz. Světová zdravotnická organizace, UNESCO či UNICEF. Inu, aby se OSN nažrala a Abbás zůstal celý…?

Tak se podívejme, co to chtěl Abbás uznat. Měl na mysli stát, v němž de facto i bez Izraele probíhala občanská válka. Fatáh kontra Hamás. Ten první ovládá „záhumenek“ Palestinské správy v Judeji a Samaří, tam před nedávnem zatkl stovky příslušníků a vůdců Hamásu a uzavírá podniky, školy a instituce s Hamásem spojené. Ten má ovšem v moci Pásmo Gazy. Proto nakonec mohlo hypoteticky dojít jen ke vzniku místo tolik oplakávané Palestiny dvou ministátů – Fatáhstanu a Hamástanu… A právě to byl největší problém při humbuku, jenž Abbás rozpoutal svým požadavkem. Západní břeh Jordánu a Pásmo Gazy jsou od sebe vzdálené zhruba sto kilometrů. Jakým koridorem přes izraelské území by byla takto rozdělená Palestina spojena?

Ještě před několika měsíci byla situace v Palestinské autonomii napjatá mnohem víc. Hamás, který připravil Fatáh o politickou moc nad Pásmem Gazy po krvavých srážkách loni v létě, tvrdil, že předseda Palestinské správy Mahmúd Abbás a premiér Salam Fajjád spolupracují s Izraelem ve snaze Hamás oslabit. A mají v podstatě pravdu. Napětí by se dalo krájet, animozita mezi Židy a muslimy narůstá. Hlavně však mezi muslimy a muslimy. A aby měl vůdce organizace Fatáh Mahmúd Abbás stoprocentní jistotu, že se mu Hamás podřídí, učinil další krok ve snaze vyřadit ze hry alespoň na Západním břehu své politické soupeře z konkurenční teroristické organizace.

Vydal dekret, který zásadně změnil volební zákon do Palestinské zákonodárné rady tak, že buď donutí Hamás k zásadním programovým ústupkům nebo mu znemožní účast ve volbách. Podle tohoto nového “prezidentského dekretu“ musí každý kandidát do palestinského autonomního parlamentu akceptovat program Organizace pro osvobození Palestiny. To znamená uznání všech dřívějších dohod, které OOP uzavřela s Izraelem, a uznání práva Izraele na existenci, což jsou vedle vzdání se terorismu podmínky Izraele i tzv. Blízkovýchodního Kvartetu k jednání s představiteli Hamásu.

“Vy si myslíte, že můžete zabíjet a zatýkat naše lidi z Fatáhu v Pásmu Gaza?“ ptají se vzteklí fatáhovci. Hamás pozatýkal v Gaze dalších více než 200 členů Fatáhu poté, kdy výbuch neznámého původu zabil jednoho z velitelů Hamásu. Fatáh reagoval a uvěznil zase hamásovce v Judeji a Samaří a věznice Palestinské správy v obou jejích znepřátelených částech jsou přeplněny. Kam se hrabou ty izraelské… “Katolící a křižáci hlásají nenávist k islámu a nasadili bratry prasat a opic do Palestiny za účelem oslabení islámu, jak to dělali kdysi v Cařihradě. Jejich území se stane předsunutou vyspou islámských dobyvatelů, odkud se pak rozšíří do celé Evropy. Pak se obrátíme k Severní a Jižní Americe a nakonec do východní Evropy…“ řekl před pěti lety přední duchovní Hamasu Junis al-Astal.

Vláda Palestinské správy premiéra Fajjáda, loajální k předsedovi autonomie a Fatáhu Mahmúdu Abbásovi, proto schválila v roce 2005 dalši “útlumový” antihamásovský program, v němž hraje prim zákon proti praní špinavých peněz. Chtěl tím zastavit financování Hamásu ze zahraničí. Ten už obsadil Pásmo Gaza a zadarmo tak získal i tisíce automatických pušek M16 a Kalašnikov, spoustu dělostřeleckých granátů a raket, včetně velkého množství výbušnin, nášlapných min, tun munice i spousty ozbrojených džípů a transportérů. Ty Fatáhu v průběhu uplynulých let v rámci “oselských” dohod dodaly Egypt, USA a Izrael, aby si jeho policie udělala sama pořádek s teroristy.

Mluvčí Hamásu trval na své filozofii čistek a potvrdil svoji výzvu k zavraždění všech vedoucích představitelů Fatáhu, které označil za „psy, poslušné svých izraelských pánů.“ Rozšiřuje seznam se jmény několika desítek vedoucích představitelů Fatáhu, které má za přisluhovače amerického satana a za spiklence USA, s cílem svrhnout Hamás. První z předáků Fatáhu už byli popraveni, i když se skrývali třeba v Egpytě a převlékali se za ženy… Těžké boje opět propukly v Gaze, kde Hamás udeřil na klan spojený s rivalským Fatáhem, vedou k přílivu uprchlíků z řad Fatáhu do Izraele. V bojích zahynulo devět osob – 3 z Hamásu a 6 z Fatáhu – a dalších nejméně 88 bylo zraněno. Izrael otevřel hranici s teroristickou entitou Pásma Gazy pro prchající čelné představitele Fatáhu a přijal řadu zraněných…

Po několika měsících napětí mezi poraženým Fatáhem a radikálním Hamasem vypukl otevřený konflikt. Rozbuškou se staly události, kdy palestinské bezpečnostní síly začaly střílet na shromáždění Hamásu v Ramallahu. První bilance byla varovná: devět mrtvých, včetně čtyř dětí a sto zraněných. Poté milice Hamásu, které střežily budovu parlamentu v Gaze, odpověděly na házení kamenů protestujících ručními granáty a odpálením protitankových střel do davu. Další mrtví Palestinci přibyli i v Ramalláhu, kde zase stoupenci Fatáhu vtrhli do vládní budovy a zapálili její druhé patro. Z oken vyházeli úřední listiny a nábytek.

Taková byla skutečná současná politická situace na Blízkém východu, ať si o ní přinášejí naše většinou proarabská média, co chtějí… “Nyní vás sionisté chrání, jakmile však ochrana sionistů skončí, naši lidé z Hamasu vstoupí do vašich ústředí a vykopnou vás,“ tak před pěti roky vyhrožoval šéf Hamasu Chálid Mišal v prohlášení, určeném silám Palestinské správy v Judeji a Samaří. A ejhle, arabská revoluce nabírá na obrátkách. O vládu v Egyptě se uchází Islámské bratrstvo, navíc USA zabily bin Ládina a vztek Al-Kájdy proti západnímu satanovi a Izraeli graduje. To je ideální čas, jak zakopat válečnou sekeru. Rozhádaní šéfové Fatahu Mahmúd Abbás a Ismail Hanejja z Hamásu se neviděli od roku 2007. Pak 4. května 2011 slavnostně podepsali smírčí dohodu mezi oběma palestinskými stranami. Ty by podle ní měly vytvořit společnou vládu a do roka uspořádat volby.

„Od zničení Svatého Chrámu v Jeruzalémě existovala židovská přítomnost v Izraeli, dlouho předtím, než sem přišel islám. Svět nebyl stvořen v roce 1967. Byl stvořen dávno předtím a do roku 1948 existovala v Jeruzalémě židovská většina. V roce 1948 jsme byli (Araby) vyhnáni z Judeji a Samaří, z Guš Ecion (Gush Etzion), Kfar Darom a Pásma Gazy. Přišli jsme zpět za 19 let, ale ne jako dobyvatelé. Vrátili jsme se. Židovská přítomnost v Izraeli trvá nepřetržitě 4.000 let…“ řekl včera profesor Jisrael Aumann, nositel Nobelovy ceny a slavný teoretik v oblasti matematiky a teorie her.

Jak rovněž uvedl server Eretz.cz, na české politické scéně je postoj k řešení blízkovýchodního konfliktu umírněný a je potěšující, že převážná většina významnějších politických stran ústy svých představitelů vyváženě podpořila mírový proces a vznik Palestinského státu po dohodě mezi Izraelem a autonomní Palestinskou správou a nikoliv konfrontační jednostranný krok arabské autonomie. Vyhraněně proarabské jsou jen krajně levicové strany – Komunistická strana Čech a Moravy a Strana Zelených.

Na podporu přijetí „Palestiny“ do OSN sbírá v České republice podpisy pod petici tzv. „Iniciativa za spravedlivý mír na Blízkém východě“. Za měsíc se pod ní podepsalo celých 179 českých občanů, mezi nimi známý krajně levicový publicista a bývalý politik Petr Uhl, svými proarabskými excesy neblaze proslulý bývalý ministr zahraničí za ČSSD Jan Kavan, bývalý předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Vladimír Laštůvka z ČSSD, představitel levého křídla Strany Zelených Matěj Stropnický nebo vždy proarabsky naladěný orientalista Luboš Kropáček.

Postoj českých komunistů je dlouhodobě setrvalý a každý čtenář jejich „Haló novin“ nemá pochybnosti, že členové KSČM stojí na straně svých dávných přátel z Organizace pro osvobození Palestiny stejně pevně, jako když se jejich vůdce Gustáv Husák líbal na ruzyňském letišti s vůdcem teroristů Jásirem Arafátem. Názory komunistů vystihuje místopředseda ÚV KSČM a poslanec Evropského parlamentu Jiří Maštálka v článku „Porušování mezinárodního práva ohrožuje i budoucnost ČR“. Tedy samozřejmě, že tím zlosynem je Izrael.

Stovky Palestinců na západním břehu Jordánu se včera sešly na protestním shromáždění, aby ostře odsoudili středeční projev prezidenta Obamy ve Valném shromáždění OSN. Demonstrace se konala před úřadem Mahmúda Abbáse v Ramalláhu. Na připravených pódiích tančili muži i ženy v tradičních pestrobarevných úborech, děti dostávaly cukroví… Demonstranti nesli transparenty s hesly, která označovala amerického prezidenta například za „pokrytce“.

Jiné nápisy obviňovaly Obamu, že „straní vrahům proti obětem“. Izraelská policie kvůli obavám z možných násilných palestinských demonstrací uvedena do stavu vysoké pohotovosti. Hamás žádné manifestace nekonal a konat nemíní. Pouze možná ty oslavné na Abbásovu porážku. Po schválení rezoluce č. 181 OSN o rozdělení Palestiny na arabský a židovský stát před čtyřiašedesáti roky napadla Arabská legie Jeruzalém, zničila množství synagog a sto tisíc Židů vyhnala, Západní zeď byla pro židovské věřící uzavřena. Co bude nyní…?

„Hamás skrytě doufá, že jednání v OSN skončí fiaskem. Tím se Abbásova vláda rychle přiblíží konci a Hamásu vzrostou preference. Je to Abbásova poslední trumf. Když selže, Hamás bude nejsilnější. A nebude moci vrátit uneseného vojáka Šalita..“ svěřil se mi s názorem podplukovník v záloze Peter Bachrach z Haify, který bojoval v pěti arabsko-izraelských válkách, mj. také o Jeruzalém. Taková je jednota Paslestinců…

Inu, tzv. Palestinci to ještě neví, ale mohou USA děkovat za jejich veto, kterým bylo zabráněno dalšímu bratrovražednému masakrování muslimů Fatáhu v čele s Abbásem gazanskými teroristy Hamásu, vedené Hanejjou. Nejde jim totiž o žádný stát, ale o funkci jeho prezidenta a eura EU… Fatáhstan nebo Hamastan…? Zaslouží si vůbec tito fanatičtí bratrovrazi a teroristé svůj stát, virtuální jednota Palestinců totiž spočívá evidentně jen v nenávisti vůči Židům…?

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi” jako eKniha – (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135)

Reklama:
 1. 5 reakce na “Jak veto USA zabránilo občanské válce mezi Fatáhem a Hamásem…?”

 2. Profesor matematiky Jisrael Aumann nemá pravdu,
  protože Židé jsou s přestávkami usazeni v Izraeli pouze od příchodu z Egypta.Předtím tam
  byli Hebrejci,jejich předchůdci,z nichž se účelově vyčlenili.Pro srovnání,Češi by si mohli nárokovat nějaké území,kterým procházeli
  Slované,kdybychom se tam chtěli vrátit?

  od Petr Gabriel v Lis 30, 2012

 3. I tak si myslím,že nejspravedlivější by bylo,
  kdyby Izrael opustil okupovaná území,předal byty izraelských dosídlenců Palestincům,
  vytvořil 10 km koridor mezi oběma palestinskými
  enklávama a byl by důvod pro uznání všech
  izraelských počinů ze strany OSN,které by
  následovaly ve správě Izraele.Každé další
  nepřátelství Arabů vůči Izraeli by bylo
  potrestáno misemi NATO!Byl by pokoj!

  od Petr Gabriel v Lis 30, 2012

 4. Trošku jste mimo, Izrael musel zabrat těch pár kamenitých Golanských výšin a postavit osady na místech, odkud na ně střleli rakety. Tam létají rakety každý den, já zažil dvě v Tel Avivu, jednu v Jeruýzalémě, desítky v Beer Ševě… Kdyby někdo vystřelil na Brusel, co by se asi dělo. Na Izrael už je to asi 15 tisíc raket. A když se chce Izrael chrtánit, tak OSN udělalá rezoluci proti němu… Jednou si tam zaje%dte a pak mi můžete vyprávět, jak Vám bylo báječně, uskakovat před raketami…

  od olser v Lis 30, 2012

 5. Vyvsětlení – hebrejci jsou Izraelci a žijí nepořetržitě na Blízkém východu od roku 2000 př. n. l. A měli tam skoro tisíc let dva státní celky – Izraelské království a Judeu…

  od olser v Lis 30, 2012

 1. 1 Trackback(s)

 2. Úno 27, 2018: ????

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *