Utkání morálky mezi Rezkem a Navarou; kontumačně pro Navaru…

12. Září, 2011 – 22:23
Osamělost přespolního běžce...   Foto: Břetislav Olšer

Osamělost přespolního běžce... Foto: Břetislav Olšer

Proč si fotbalista Jan Rezek, co nasimuloval ve Skotsku penaltu a rozhodčí mu to zbaštil, nevzal příklad z českých hokejistů, kteří zahynuli v tragédii u Jaroslavli? Patřili nejen k nejlepším reprezentantům, navíc na rozdíl od Rezka byli praví džentlmeni na ledě. A pokud mu to nedošlo, pak si zřejmě neuvědomí, ani vysoce morální čin šachisty Navary.

V ten samý den, kdy jsme podvodně prošli se Skotskem do baráže, se v ruském Chanty Mansijsku hrálo třetí kolo šachového Světového poháru, ve kterém velmistři z celého světa bojují nejen o velké finanční prémie (vítěz dostane sto tisíc dolarů), ale také o tři postupová místa do turnaje kandidátů zápasu o mistra světa.

Už vidím, jak příznivci Rezka ohrnují nos; co jsou přece šachy za sport, fotbal a šachy se nedají vů§bec srovnávat… Svatá pravda. Podvody se však dají porovnat za všech okolností. Ke všemu, šachy patří k nejnáročnějším sportům, především po psychické stránce, ovšem bez fyzičky nelze dosáhnout ani na mistra světa. Ví o tom i nejlepší český šachista David Navara, který se během turnaje zachoval tak neuvěřitelně, že všichni ostatní velmistři v oněmění kroutili hlavami a gubernátorka autonomní oblasti Chanty Mansijsk Natalija Komarovová se okamžitě rozhodla zavést Cenu fair-play.

Co se stalo? Web ceskapozice.cz o tom píše. Světový pohár se hraje vyřazujícím způsobem, podobně jako třeba tenisový turnaj. Po každém kole se polovina účastníků balí domů a „přeživším“ dramaticky rostou vydělané peníze i pravděpodobnost postupu do vytoužených bojů o mistra světa. Velmistři hrají dvě partie a při stavu 1:1 následuje třetí den tie-break – partie ve zkráceném tempu. V sobotu velmistr Navara první partii s ukrajinským velmistrem Alexandrem Mojsejenkem zremizoval, v neděli ve druhé partii dosáhl zcela vyhraného postavení – a tři tahy před matem nabídl svému soupeři remízu.

Přesto diváci sledující on-line přenos na internetu vůbec nerozuměli, co se děje, některé šachové servery napsaly, že Navara vyhrál, jenže na oficiálních stránkách se opravdu rozsvítila remíza. Na tiskové konferenci český šachista vysvětlil, že v průběhu partie jeho soupeř reklamoval, že Navara při provádění tahu střelcem zavadil nejprve o krále, a že má tedy hrát králem.

Ke stolu přišel rozhodčí, velmistr Navara oponoval, že si není vědom toho, že by se dotkl dříve jiné figury, a že pokud o nějakou figuru zavadil, tak zjevně neúmyslně, a proto platí provedený tah střelcem. Jeho soupeř velmistr Mojsejenko to uznal a partie pokračovala. Český šachista Ukrajince přehrál a tři tahy před matem nabídl remízu. Aby „ho nikdo nemohl podezírat, že vítězství dosáhl nečestně“.

Navara tím dal v risk postup do dalšího kola a desítky tisíc dolarů. Přestože byl v právu. Čest a pověst stojí pro něj výše. Během tie-breaků český velmistr nakonec vyhrál a postoupil do čtvrtého kola, kde vyfasoval dalšího ukrajinského velmistra Jaroslava Žerebucha. I toho jednoznačně přehrál a nyní je již mezi osmi nejlepšími a bojuje s ruským velmistrem Alexandrem Griščukem. První partie skončila v pátek remízou… Cenu fair-playDavidu Navarovi ji předal Jevgenij Redkin, zástupce guberátorky oblasti.

Botvinik, Kasparov, Capablanca, Lasker, Tal, Aljechin, Morphy, Korčnoj, Spaskij, Smyslov, Petrosjan, Fischer… Nekonečný je výčet šachových mistrů světa. Jen jejich průměrné utkání vydalo za náročnou šichtu horníka v rubání… Stejného mínění je rovněž Pavel Kirs, violoncellista Severočeské filharmonie v Teplicích a znamenitý šachista.

Inu, morálka neexistuje, pouze osobní disciplina, jak řekl psychoanalytik Fridrich Nietsche. Ta Rezkovi schází jako oslu drbání. A Nietsche ještě dodal: „Co tě nezabije, to tě posílí“. Rezek – Navara: kontumačně 0:10…

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi” jako eKniha – (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135)

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *