Janáčkova filharmonie Ostrava a Symphonic Pink Floyd.

12. Září, 2011 – 20:55

Janáčkova filharmonie Ostrava ve spolupráci s dirigentem Milošem Machkem připravila pro své posluchače bonbónek v podobě koncertu s názvem Symphonic Pink Floyd. Jak už název napovídá během koncertu zazní nejslavnější skladby legendární skupiny Pink Floyd ve spojení vokální skupiny, rockového bandu a symfonického orchestru.

K projektu Symphonic Pink Floyd poskytl několik zasvěcených informací jeho autor, manažer a dirigent v jedné sosbě Miloš Machek: „Aranžmá pořadu Symphonic Pink Floyd jsem si objednal u Petra Jiráka. Sám se sice aranžování věnuji, ale zde se jednalo o dost rozsáhlý projekt a já jsem dost limitován časem. Skupina Punk Floyd má k symfonické hudbě snad nejblíže ze všech rockových skupin. Už v polovině šedesátých let začaly slavné londýnské symfonické orchestry natáčet s kapelami jako Beatles, Rolling Stones, Jethro Tull, Deep Purple apod. Ta tradice v Anglii pokračuje dodnas. U nás teď probíhá jakési oživení tohoto žánru. Publikum přijímá tento styl nejen s povděkem, ale přímo s nadšením.“ Vstupenky v ceně 190 Kč na koncert lze zakoupit v pokladně DKMO nebo v pobočkách Ostravského informačního servisu.

Pěvecký ansámbl Q VOX byl založen v roce 1997. Jeho členové jsou absolventy JAMU v Brně a AMU v Praze. Jejich působení v umělecké oblasti je velmi široké (sólová koncertní činnost, hostování v operních představeních, dirigentská činnost, aranžování skladeb a činnost pedagogická). Ansámbl je díky svému složení na naší profesionální scéně souborem zcela ojedinělým a svojí repertoárovou šíří a pódiovou atraktivitou naplňuje dokonale představu moderního souboru 21. století. Do koncertních síní přivádí nejen tradiční posluchače klasické hudby, ale i širší spektrum publika včetně mladé generace.

Jejich repertoár zahrnuje a capella zpívané skladby renesanční, barokní, klasicistní, romantické, hudbu 20. století, tvorbu soudobých autorů (psanou většinou přímo pro Q VOX), dále umělecké zpracování lidových písní evropských národů, černošské spirituály a gospely, ale rovněž i úpravy písní ze zlatého fondu pop-music. Q VOX pravidelně koncertuje po celé České republice na samostatných koncertech i v rámci hudebních festivalů (Smetanova Litomyšl, Svatováclavské hudební slavnosti, Moravský podzim, Expozice nové hudby, Festival Mahler – Jihlava, Festival Janáčkovy Hukvaldy). V zahraničí vystoupil soubor v Polsku, Estonsku, Německu, Francii, Holandsku a Izraeli. Z posledních nahrávek Q VOXu připomeňme zejména CD Spirituals and Songs (2006) a CD Male choirs Grieg, Dvořák (2009). Ostravskému publiku se ansámbl představil v loňské sezoně společně s Janáčkovou filharmonií a dirigentem Milošem Machkem v úspěšném předvánočním pořadu s názvem Po stopách gospelu.
Saxofonista Antonín Mühlhansl je dnes již multifunkčím instrumentalistou mezinárodní úrovně. Je členem saxofonového ansámblu Bohemia Quartet, orchestru Gustava Broma a B Side Bandu. Jako žádaný solista uplatňuje především svoji hlubokou znalost jazzu, popu a rocku a to nejen na koncertních pódiích ale především ve studiích nahrávacích společností.

Janáčkova filharmonie Ostrava se ve velmi krátké době od svého vzniku v roce 1954 zařadila mezi přední česká symfonická tělesa. Od roku 1958, kdy uskutečnila své první zahraniční turné, navštívila opakovaně téměř celou Evropu, USA, Japonsko, Jihokorejskou republiku, Tchaj-wan a v roce 2006 se Janáčkova filharmonie stala po České filharmonii teprve druhým tuzemským symfonickým tělesem, které mělo příležitost se u protinožců prezentovat. Na počátku roku 2009 podnikl pak ostravský orchestr velmi úspěšné turné po USA, kdy odehrál 19 koncertů v 19 městech. V závěru roku 2011se JFO chystá poprvé do Číny.

Umělecký profil orchestru, který charakterizuje plný, sytý zvuk, muzikální projev i technická vyspělost, postupně formovali kromě stálých dirigentů také významní hosté – V. Neumann, V. Smetáček, J. Bělohlávek, L. Pešek, Z. Mácal, Ch. Mackerras, a od roku 2005 také současný šéfdirigent Theodore Kuchar. Ze sólistů zvučných jmen, kteří se s ostravskou filharmonií představili, jmenujme např. J. Carrerase, J. Suka, A. Navarru, E. Urbanovou, L. Vondráčka, P. Šporcla, J. Bouškovou, v poslední době pak J. Buswella, S. Babayana nebo D. Ishizaku či Y. Levionnoise a další.

Miloš Machek se řadí k výrazným osobnostem současné české dirigentské generace. Působil jako rozhlasový režisér, umělecký vedoucí komorního orchestru Moravští sólisté, stálý dirigent Filharmonie Bohuslava Martinů, pedagog na konzervatoři P. J. Vejvanovského v Kroměříži, umělecký ředitel Mezinárodních dirigentských kurzů v Olomouci, stálý host ND v Brně, šéfdirigent orchestru Moravského divadla v Olomouci a dirigent letních hudebních festivalů v Savojských Alpách a Francouzském středohoří. V současné době je Miloš Machek žádaným dirigentem především v oblasti symfonického crossoveru (vyšší populár, jazz, pop, rock, gospely, šansony, filmová a muzikálová tvorba). Součástí těchto uměleckých aktivit jsou kompletní projekty včetně scénáře, režie a moderování, jak dokumentuje i charakter dnešního koncertu. Miloš Machek natočil pro domácí a zahraniční společnosti dvě desítky kompaktních disků. V popředí stojí především komplet soudobé americké tvorby pro společnost Vienna Modern Masters. S domácími i zahraničními orchestry dirigoval ve většině zemí Evropy. Jeho autorský projekt věnovaný skupině Pink Floyd zazněl v minulé sezoně na takových zvučných pódiích jako například ve Friedrichstadtpalastu v Berlíně, na Gasteigu v Mnichově nebo v Gewandhausu v Lipsku.

Symphonic Pink Floyd

23. 9. 2011 v 19 hodin

společenský sál Domu kultury města Ostravy

 

Program:

Sorrow

Whish You Were Here

Gnome

Dogs

The Great Gig In The Sky

Time

Hey you

Another Brick In The Wal

 

— přestávka —

 

When The Tigers Broke Free

Echoes

See Emily Play 

Shine On You Crazy Diamond

High Hopes

Money

Us And Them

 

Účinkují:

Q VOX – mužské vokální kvarteto

ve složení:

Petr Julíček – tenor

Tomáš Badura – tenorbaryton

Tomáš Krejčí – baryton

Aleš Procházka – bas

 

Antonín Mühlhansl – saxofon

Jiří Sova – kytara

Janáčkova filharmonie Ostrava

dirigent Miloš Machek

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi” jako eKniha – (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135)

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *