Benin se omluvil, že prodal miliony černochů bílým otrokářům…

13. Srpen, 2011 – 11:48
S úsměvem jde i otrokářství líp...  Foto: Břetislav Olšer

S úsměvem jde i otrokářství líp... Foto: Břetislav Olšer

Mám svoji představu o české politické scéně, kterou rozežírá metastáza korupce, vydíratelnost a zatemněná mysl při honbě za nadměrnými zisky, ať to stojí, co to stojí… Kdo jiný tedy, samozřejmě hypoteticky, může brát svůj stranický post pouze politicky, než-li člověk, který už všechno má a peníze ho tedy v praktické “cash” či jiné podobě vůbec nezajímají.

Odpověď zní: Politici jako je Karel Schwarzenberg, jehož sněmovní spánek je pouze ostentativním výrazem nespokojenosti s vládní nudou a blbostí. Sám o sobě řekl, že už sice není nejmladší a nepotřebuje si něco dokazovat, avšak již toho prý dosáhl hodně, avšak správa a osud Česka mu nejsou lhostejné. Je nejstarším synem Karla, VI. knížete Schwarzenberga a jeho manželky Antonie, princezny z Fürstenbergu. Jeho manželka Tereza Hardegg, potomek hraběcího rodu von Hardegg, s níž se oženil, rozvedl a znovuoženil, mu porodila v době manželství tři děti.

Tolik úvod k mému blogu, v němž se prokáže, že vskutku jedině pan kníže má zdravý rozum a všech pragmatických pět kdykoli pohromadě. Politika není špinavá, jak se s oblibou tvrdívá; špivaví jsou lidé, kteří ji zneužívají pro své obohacení… Jde o další důkaz o pravdivosti mých slov – ČR v čele s ministerstvem zahraničí Karla Schwarzenberga se i nadále nechce smířit s rasismem, xenofobií a souvisejícími formami netolerance, proto se nezúčastní 22. září 2011 třetí konference proti rasismu v New Yorku. Viz. tisková zpráva Ministerstva zahraničí věcí České republiky, kde vyšel pod názvem ČR se nezúčastní zářijové schůzky k 10. výročí přijetí Durbanské deklarace.

První konference k rasismu se konala 31. srpna – 7. září 2001 v jihoafrickém přístavním městě Durbanu a většina tamních diskusí se opravdu točila kolem izraelského “zacházení” s Palestinci. Izrael a Spojené státy na to tehdy reagovaly tím, že nejprve snížili diplomatickou úroveň svého zastoupení, a pak opustily toto podivné světového setkání státníků 166 zemí a zástupců více než šesti tisíc nevládních organizací a hnutí.

V Pretorii se v září 2001 v průběhu konference sešlo na protiizraelské demonstraci na 20 tisíc muslimů, kteří nesli hesla: „Sionismus se rovná rasismus nebo Svobodu Palestině! či Zrušení sionismu znamená mír.” Byl jsem v té době v Izraeli, takže bylo snadné zaznamenat slova rozhořčeného expremiéra Benjamina Netanjahua: „Bylo velmi špatné, že na konferenci do Durbanu jela za izraelskou vládu jen delegace na nižší úrovni,” vztekal se. „Naopak měla jet do Durbanu delegace špičových politiků, kteří by uměli bojovat proti rezolucím odsuzujícím Izrael,” řekl pro The Jeruzalem Post.

“Nejlepší, co můžeme udělat, je hovořit spolu. Konstruktivní postoj spočívá v míru. Pokud není mír, není nic. Myslím si, že i chytří lidé mezi tak zvanými rasisty to pochopí,” prohlásil pateticky v Pretorii exprezident JAR Nelson Mandela. “Rasismus je onemocnění mysli a duše. Zabíjí více lidí, než jakákoliv nakažlivá choroba. Odlidšťuje všechny, které postihne. Tragédií je, že léčba je nadosah, avšak zatím jsme se jí nezmocnili. Pro boj s rasismem musíme přijmout léčbu, která bude celistvá a úplná,” dodal.

V dnešním světě je mnoho lidí, kteří jsou ponižováni a uráženi, protože nejsou bílí. Svět je rozdělený na dvě části; jedna je černá a chudá, druhá bílá a bohatá… Tehdejší prezident JAR Thabo Mbeki proto navrhl, aby černoši dosáhli od svých bývalých kolonizátorů alespoň omluvy. Po Světové konferenci OSN o rasismu a xenofóbii v Durbanu, kde zaznělo poprvé, že africké státy chtějí za otroctví odškodnění 777 miliard dolarů, se roztrhl pytel s černým svědomím a altruismem západních států. Přitom nikdo nenavrhl, kolik by kolonizované země měly zaplatit kolonizátorům za své zcivilizování…

A tak možná ve stejné chvíli, kdy se v Londýně vydražily za rekordní sumu 4500 liber (asi 137 000 Kč) stoleté bombarďáky královny Victorie, se omluvila Sněmovna reprezentanců USA za otroctví. New Jersey, kde černoši tvoří skoro 15 procent obyvatel, přispěchalo jako první, aby se stalo prvním státem na severu USA, který se kál za otroctví. Rezoluci vyjadřila “hluboké politování” za úlohu země v době otroctví.

Nejstarší list USA The Hartford Courant požádal za prominutí, že kdysi na rozhraní 18. a 19. století otiskoval inzeráty otrokářů na prodej otroků. Omlouvaly se však i města Liverpool a Bristol, jejichž vina je v tom, že dovolily, aby si je vybrali otrokáři za své přístavy. A pak už to šlo s omluvami jako na drátku. Za otroctví se omluvily také kongresy jižanských států – Alabamy, Marylandu, Severní Karolíny a Virginie. Nezaváhal ani stát Illinois, když se oficiálně omluvil mormonům za vraždu zakladatele církve Josepha Smithe a vyhnání mormonů ze svého území v roce 1844.

Na vlně žádostí o prominutí se nesl i americký Kongres, který schválil omluvu pro Havaj za svržení tamní královské monarchie, k čemuž došlo roku 1893. Kdekdo se už omluvil za otrokáře: Britové, Francouzi, Američané, Brazilci. Muselo to z nich prostě ven. Za slova se přece neplatí. Dokonce i africký stát Benin se omluvil za to, že prodal miliony černochů bílým otrokářům… Možná se teď svět alespoň zastyděl, když Africe se jen omlouvá, zatímco se na nedávné tzv. darovací konferenci v Paříži rozhodl uvolnit pouze pro Palestinu přes 7,5 miliardy USD. A nejvíc věnovala EU – 650 milionů, o něco míň se svými 550 miliony USA, neupejpaly se ani další země. Proč ne, omluva je přece zadarmo vznešené gesto, vhodné zvláště před volbami pro získání milionů hlasů černošských voličů. Dost možná, že i proto se stal poprvé v historii Spojených států jejich prezidentem černoch, přesněji míšenec a mulat, Barack Obama…

Někteří politici jsou však nepoučitelní. Udělali by pro svůj populismus pokrytecky kdeco… Přitom už z osobních zkušeností vědí, že virtuální Palestina je černá díra, v níž mizí donorské peníze, jak pára nad hrncem. Přesto, krize nekrize, Řecko Neřecko, cpou další eura do kapes lokálních Arabů, co si říkají Palestinci. Je to z lásky k Arabům, resp. k arabském ropě, nebo z nesnášenlivosti vůči Izraelcům? Evropská unie totiž souhlasila s tím, že zachrání Palestinskou správu před finanční krizí, která vedla k zastavení vyplácení platů zaměstnancům autonomie. Představitelé EU dají 22,5 milionu euro (přibližně 545 milionů českých korun) na platy přibližně 170.000 zaměstnanců veřejných institucí palestinské autonomie. Švédsko navíc přidá další 4 miliony euro (přibližně 97 milionů českých korun).

Začínám věřit na telepatii. Zrovna, když jsem přemítal, jak si poradit s komentářem o globálním zanedbávání dvou a půl miliardy chudáků, kteří si ročně vydělají míň, než čtyři stovky nejbohatších oligarchů světa, ozvala se mi kamarádka Mia z Německa. A jelikož je to veselá kopa, počastovala mě vtipným bonmotem

Na světovém setkání hlav států všech kontinentů byl dán zásadní pokyn: Řekněte čestně své svobodné mínění pro řešení nedostatku potravin ve zbytku světa. A byl zmatek a Babylon. V Africe se nevědělo, co jsou to “potraviny”, ve Východní Evropě zase neměli ponětí, co znamená slovo “čestně” a u sousedů v Západní Evropě byli na větvi ze slova “nedostatek”. A aby toho nebylo málo, v Číně vznikl problém, co je to “svobodné mínění” a v USA měli zásadní potíž s tím, co že je to “zbytek sveta”…

Hlavní je se dorozumět a shodnout na tom, co nejvíc škodí mezilidským vztahům. Jako veselá alkoholický taškařice: Whisky s ledem škodí ledvinám, vodka s ledem zase nedělá dobře játrům, francouzký koňak s ledem ohrožuje funkci žlučníku a fernet s ledem je rizikem pro srdeční činnost. Je prostě jasné, že led škodí lidskému organismu ze všeho nejvíc… A pan kníže Schwarzenberg to moc dobře ví…

Inu, proto bude Česko chybět na protiiraelské konferenci v New Yorku…

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi” jako eKniha – (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135).

Reklama:
  1. Jedna reakce na “Benin se omluvil, že prodal miliony černochů bílým otrokářům…”

  2. Z omlouvání černochům za vykořisťování a otroctví se stala móda. Přitom je známo, že jejich náčelníci, šamani a králové sami své poddané chytali a bílým otrokářům prodávali, jinak by to totiž nebylo s otroctvím tak jednoduché. Takže by si měli svůj díl hněvu vylít na vlastní historické předáky. Totéž Švédové, ti se zase omlouvají Eskymákům za uloupení země a na omluvu jim staví domky, které Eskymáci vybydlí, zničí a kočujou dál. Já tedy už nevím, zda se mám k omluvě připojit, cítit se jako darebák a mít pocit viny. Oni nás budou stejně nenávidět a kdyby mohli, tak nás zadupou do země. Nemylme se, že ne!

    od vok v Srp 13, 2011

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *