Bible: „Bláznovství přivázáno jest k srdci mladého…!

11. Srpen, 2011 – 6:41
Inu, mládí, mládí, nádoba nejkřehčí... Foto:? Břetislav Olšer

Inu, mládí, mládí, nádoba nejkřehčí... Foto:? Břetislav Olšer

Pokusím se přes svůj stařecký věk napsat něco o mladých lidech. Stvořit něco kulantního, aby to nezavánělo moralizováním, závistí a žárlivostí, že na rozdíl ode mě oni mají celý život teprve před sebou. Každá generace starších lidí odjakživa obligátně tvrdila, že tenkrát současná mládež je nevychovaná, drzá, líná, sprostá, neuctivá a pod vlivem alkoholu. A že my, když jsme byli v jejich letech, jsme se uměli mnohem líp chovat. 

Souhlasím, ovšem musím dodat, že stejně, jak se sofistikuje svět kolem nás, stejně promyšlenější jsou zhůvěřilé výtržnosti teenagerů. Co vím zcela určitě je fakt, že před půl stoletím by si školák nedovolil zapálit cigaretu před školou, ani přijít do vyučování intoxikovaný nebo ozbrojený a někoho s radostí zabít či mučit. A jen ztěží by rodiče neměli tušení, kde se po půlnoci jejich potomek toulá, když už ve svých patnácti má být dávno v posteli. A samozřejmě sám. Bez hetero či homosexuálního partnera. Inu, jak praví Bible: “ Bláznovství přivázáno jest k srdci mladého, ale metla kázně vzdálí je od něho.

Když se dívám na dnešní svět, musím sebekriticky přiznat, že českým mládežníkům fakt křivdím. Přestože je jen málo těch, kteří ještě nikdy neokusili drogu, cigaretu či alkohol. Kam se ale hrabou na smečky londýnských gangsterů, vykopávajících ve městech Anglie výkladní skříně, rabujících a podpalujících cizí majetek, včetně automobilů. Jako by na ně přeskočila jiskry nenávisti a retardovaného ducha z norského psychopata Breivika, bestiálního vraha devíti desítek lidí. V kýčovité krajině fjordů a úžasného blahobytu tak přišla nenápadně na svět komunita nejextrémnější odnože rockové hudby – norský black metal. K jeho výbavě tehdy patřily vraždy homosexuálů i vypalování kostelů.

Ale to nestačí; extrémní odnož žánru zrodila nový typ metalového fanouška ultranacionalistického a neonacistického ražení. Jeden z ideologů krajní pravice – blackmetalová hvězda Varg Vikernes – kritizuje na svém webu Breivikův čin jako nedůsledný, „pomýlený“ a „namířený proti falešnému nepříteli“. Žádní civilisté ve městě ani děti na táboře levicové organizace, ale „židovskomarxistické spiknutí“, co ovládá náš svět. http://www.lidovky.cz/vrazdy-a-horici-kostely-vitejte-v-norskem-metalu-fb4-/ln_kultura.asp?c=A110801_130007_ln_kultura_wok

Pozoruhodný je recept amerických učitelů. Okres Harrold v americkém státě Texas, rozuměj tzv. školní okres, tedy v podstatě jedna venkovská škola se 113 studenty, rozhodl v srpnu 2008 jako první v USA povolit učitelům nosit do školy zbraně. Toto průlomové rozhodnutí, kdy byla vytvořena tzv. gun free zone, tedy volná zóna zbraní, je důsledkem rostoucí kriminality na školách. Americký Kongres před časem zakázal nošení zbraní na školách po celých Spojených státech, ale Nejvyšší soud později toto nařízení zrušil poté, co jihokorejský mladík Čo Sung-hu vystřílel v učebnách na virginské polytechnice během devíti minut 170 ran a zabil dvaatřicet studentů a pedagogů…

Roku 1999 v den výročí narozenin Adolfa Hitlera dva studenti ve státě Colorado mučili a zavraždili ve své škole 12 spolužáků a učitele a v dubnu 2002 osmnáctiletý student v Německu zastřelil 13 učitelů, 2 spolužáky a policistu. Co s tím, kde je zásadní problém? Dnes ztratila svoji autoritu základní buňka společnosti zvaná rodina. Děti z rozvrácených manželství vyrůstají v gaunery. Kolik se jen v Česku rozvádělo před půl století manželských párů? Dost, ale rozhodně ne každé druhé manželství. Že dělají kariéru, mnohé že jsou promiskuitní a své děti dají raději do babyboxu nebo do děcáku? Chtějí být emancipované, vyrovnat se mužům, aniž by braly na vědomí, že přivádět na svět nový život je jedinečné a bezkonkurenční poslání. Rodina jde stranou. A jejich děti jsou manipulovány k politickým šarádám. “Copak už jste zapomněli, jak to u vás vypadalo za čtyřicet roků komunistické vlády…?”

Nějak tak se ptá své báby herečka Marta Issová v nedávném antigerontickém klipu “Přemluv bábu” o nejhorší vrstvě českých obyvatel, kterou tvoří zcela nepotřební důchodci, co zásadně volí levici. Má hypotéková herečka vůbec nárok někoho politicky manipulovat? Když skončila totalita, na jejíž bídu a zvrhlost se na videu Issová odvolává, bylo jí osm roků. Chudinka malá, ta si musela za svůj život během čtyřiceti roků komunismu užit nezaměstnanosti, drog, kriminality, bídy, nesvobody a diskriminace…

Nakonec asi báby přemluvili možná i pod hrozbou násilí, takže nepotřební staříci a báby volili změnu. Jak vypadá, dokazují to Tluchoři z ODS, Kalousci z TOP 09 a Johnové z Věcí veřejných. Suma sumárum, za několik měsíců změny – tedy vlády trojkoalice, jsou jen rozkradené další miliardy a k tomu škrty, které postihnou nejvíc důchodce a zdravotně postižené.

A hlavně se vůči starým lidem přiostřilo i v jednání, které je ve videu sprosté, vulgární i stupidní mj. vizuální metaforou starých lidí s jejich umělým chrupem i portréty tet, babiček a dědů, jež byly „obšlehnuty“ z materiálů z dob raného feudalismu, tedy zcela lživé a nesouměřitelné s dnešními důchodci a starými lidmi. Ano, tyto důchodcovské vyžírky změnili přece osud této země a spoluproměnili ji v bordel na kolečkách. Dárek z lásky k prvomájovému polibku…

Na svého „přemlouvajícího“ syna, co si zřejmě vzal inspiraci ze zmíněného klipu, nikdy nezapomene 64letý Boleslav W. Jeho potomek ho za zdmi ostravského domku dlouhá léta bil, fackoval a kopal, většinou v opilosti. Po jednom z útoků dokonce přišel jeho otec o oko. Stále více přibývá násilníků, kteří jsou vykázáni ze společné domácnosti. Až čtvrtina z vykázaných musela opustit bydliště, protože ubližovala starému člověku. Naprostou většinu případů ale senioři ze strachu neoznamují. Klasický případ manipulace, zesměšňování a vydírání ke změně názoru.

Od ledna letošního roku muselo domácnosti opustit na 400 násilníků. Čtvrtina z nich se dopustila násilí vůči seniorům. Transgeneračního násilí je čím dál více. Mnohokrát víc, než kolik ho bití důchodci oznámí. Podle psychologů je násilí na seniorech velmi těžko řešitelné, ale lze mu čelit. Už při prvních útocích by se lidé měli obracet třeba na tísňové linky nebo na poradny. Neměli by se nechat izolovat od společnosti. Řešením je třeba i využití pečovatelky. Jakmile do rodiny, kde se děje domácí násilí, vstoupí třetí osoba, tak je hodně pravděpodobné, že se to domácí násilí omezí nebo zastaví. Ovšem i pečovatelka něco stojí. Začarovaný kruh; důchodci si zvolili změnu a tím i krácení financí…

V poslední době podle statistik počet případů, kdy děti týrají své rodiče či prarodiče, narůstá. Má to různé formy a zdaleka to není jen násilí fyzické. Šidí je na jídle, berou jim důchody, odříznou je od přátel… Staří lidé se však často ani nechtějí bránit. Stydí se a chtějí, aby to zůstalo v rodině. Někdy nám i rozmlouvají vyšetřování. Postupně jako by se kamsi podělo vnímání seniorů jako lidských bytostí. Jim zbývá je bezmocnost a stáří. Mnohdy bez hygieny a prostředků. Zvláště, kdy jsou na “eldéenkách” nebo v chudobincích či hospicech a návštěv svých dětí a vnoučat se dočkají až v den výplaty jejich důchodů.

Nejsme zvyklí na masakry, přes lidskou lhostejnost vnímáme práva dětí i žen. Proto byli verbálně zlynčováni čtyři rasisté, co málem upálili romskou Natalku, jež má dnes už za sebou dvacet operací. Zdrogovaný idiot z plezíru pobodal dítě na houpačce za bílého dne uprostřed sídliště v Ostravě… V Brně byli dopadeni čtrnáctiletí zločinci, kteří napadali a okrádali starší ženy. Počínali si údajně mimořádně brutálně a to i po té, co už měli v rukou lup. Nešlo jim jen o peníze, také je bavilo bezmocným starým lidem sadisticky ubližovat.

Případ přepadení důchodců v Třinci-Oldřichovicích, v němž je obviněn teprve sedmnáctiletý mladík z Jablunkovska, byl natolik závažný, že si jej převzal ostravský krajský soud. Mladík zazvonil u dveří rodinného domu a jeho 81letou majitelku vylákal do sklepa. Na ženu zaútočil a srazil ji na zem. Při přepadení se oháněl nožem. Chtěl, aby mu prozradila, kde má peníze, žena mu ale nic neřekla. Lupič důchodkyni ve sklepě zamkl a šel prohledat dům. V jednom pokoji narazil na 89letého muže, kterého rovněž zbil. Odnesl si zhruba dvacet tisíc korun z životních úspor manželů a mobilní telefon. Zranění manželé skončili v nemocnici.

Brutální přepadení hned třinácti důchodců mají na svědomí dva čtrnáctiletí lupiči z okolí Prahy. Svým obětem ukradli dohromady kolem 40 tisíc korun, které utratili. Školáky v lednu po prvních šesti loupežích policisté dopadli. Kvůli věku je ale museli pustit. Ať si teenageři přepadávají dál… Ne všichni penzisté však třou bídu s nouzí. Když půjde do důchodu pan Špidla bude mít jako exeurokomisař důchod přes sto tisíc měsíčně. Ani slavný důchodce z Vysočiny Zeman si nemůže stěžovat, o vládních rentiérech ani nemluvě.

Hyeny jsou středně velcí mrchožrouti, obývající Afriku a Asii. Živí se převážně mršinami. Jako hyena je často označován i člověk, který zneužívá lidského neštěstí nebo na něm parazituje. Mnozí se vyžívají v sexuákním násilí. Opavští policisté dopadli zloděje, který okradl nevidomé manžele přímo v jejich bytě. Dvacetiletý muž proklouzl dovnitř otevřenými dveřmi. Využil okamžiku, kdy si šel nevidomý muž zakouřit před dům, a pootevřenými dveřmi vešel do bytu v prvním patře činžáku. Sebral věci za více než sto čtyřicet tisíc. Mimo jiné si odnesl i speciální notebook pro slepce.

Policie Ostrava obvinila 18letého mladíka z okrádání třicetiletého nevidomého muže. Ve dvou případech mu sebral kreditní kartu a vybral peníze. Invalidu připravil o tři tisíce korun. V Ostravě nejde o první případ, kdy zloději okradli bezmocného či invalidního člověka. Případ brutálního přepadení důchodců v Třinci-Oldřichovicích, v němž je obviněn teprve sedmnáctiletý mladík z Jablunkovska, byl natolik závažný, že si jej převzal ostravský krajský soud.

Mladík zazvonil u dveří rodinného domu a jeho 81letou majitelku vylákal do sklepa. Na ženu zaútočil a srazil ji na zem. Při přepadení se oháněl nožem. Chtěl, aby mu prozradila, kde má peníze, žena mu ale nic neřekla. Lupič důchodkyni ve sklepě zamkl a šel prohledat dům. V jednom pokoji narazil na 89letého muže, kterého rovněž zbil. Odnesl si zhruba dvacet tisíc korun z životních úspor manželů a mobilní telefon. Zranění manželé skončili v nemocnici.

Zvrhlé přepadení hned třinácti důchodců mají na svědomí dva čtrnáctiletí lupiči z okolí Prahy. Svým obětem ukradli dohromady kolem 40 tisíc korun, které utratili. Školáky v lednu po prvních šesti loupežích policisté dopadli. Kvůli věku je ale museli pustit. Ať si teenageři přepadávají dál… V podvečeru šel na procházku padesátiletý muž po Ostravě-Zábřehu, udělalo se mu nevolno a spadl na chodník postižený infarktem myokardu. Přispěchali k němu mladíci a místo toho, aby mu poskytli první pomoc, okradli ho o peníze a mobilní telefon. Místo pomoci hned utekli a muž vzápětí zemřel…

Dělá se mi z toho zle, v jaké společnosti to žijeme. Rozvrácená manželství, ztráta pokory a úcty ke stáří, každý druhý sňatek se rozvádí, žebříček hodnot má jedinou modlu – peníźe. Skoro 80 procent školáků už má zkušenost s drogami, většina z nich tráví čas u počítačových her, plných násilí a brutality. Televize nabízí převážně akční thrillery, herny spoustu závisláků na hracích automatech, stále víc je alkoholiků a stále mladších zločinců…

Inu, tělesné tresty pro tyto výtečníky jsou zákonem zakázány, jejich trestní odpovědnost je až od 15 let. Ví to někdo, jak tohle všechno skončí…? Kdy přestane být člověk člověku vlkem, vlastně hyenou…? Teenageři demolují Londýn, Paříž, Madrid, Káhiru… Kdy přijde na řadu Praha, Ostrava či Brno…? Jsou dnešní mladí lidé skutečně stejní jako ti před půl stoletím…?

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi” jako eKniha – (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135).

Reklama:
 1. 4 reakce na “Bible: „Bláznovství přivázáno jest k srdci mladého…!”

 2. I v Izraeli poslouchaj black metal pane Olser..

  od Milo v Srp 11, 2011

 3. Pátým pádem oslovujeme: pane Olšere…

  od olser v Srp 11, 2011

 4. hehe vse jsem cekal,ale ne tohle:)) mate opravdu pro me nej blog kterej rad ctu,odpoved me rozesmala docela:))omlouvam se za hrubku,cestinu pomalu prestavam ovladat po tolika letech v zahranici pane Olsere

  od Milo v Srp 11, 2011

 5. Děkuji. To já jen žertoval… Jste moje vzácnost…

  od olser v Srp 12, 2011

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *